Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Los Altos Konutu
Share 24 April 2017

İç mekan tasarımı: Bohlin Cywinski Jackson

Bu proje, Bir ve İki Ailenin Özel Konut kategorisinde 2017 AIA Konut Ödüllerinde birinci oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 
AMERİKAN MİMARLAR ENSTİTÜSÜ AÇIKLAMASI:

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerleşik Los Altos semtinde bulunan bu tekli aile rezidansı, Kuzey California çiftlik tarzı evin modernist bir yeniden yorumudur. Komşu evlerin arasında ve olgun ağaçların peyzajında yer alan ikamet gizlilik hissini devam ettirir ve günlük faaliyetlerin telaşlı hızından feragat eder. Evin ana hacmi, cadde boyunca paralel uzanan ve her biri çeşitli özel ve işlevsel alanlar içeren iki katlı hacimli bir yaşam alanı ve mutfağı birleştiren bir çift katlı yaşam alanından oluşur.

 

 

 

 

 

 
Her odanın manzarasına sahip olanların gözü kolayca dışarıya çekilir; mülkün doğu kenarı boyunca bulunan doğrusal bir havuz ve tahta ile biçimlendirilmiş beton bahçe duvarı, konutun ötesinde misafirhaneye görsel olarak bağlanır. Evin çok sayıda bağlantısına sahip olan ikamet yerinin basit yerleşimi ve detaylandırması, ailenin yılların keyfini çıkarabilmesi için sakin ve huzurlu bir konut alanı oluşturuyor.

 

 

 
TASARIMCIDAN AÇIKLAMA:

 

 

Yerleşik bir Los Altos semtinde bulunan bu tek aileli tesis, müşterilerin istediği Kuzey California çiftlik tarzı evin modernist bir yeniden yorumudur.

 

 

 

 

Var olan bir Japon akçaağaç ağacının etrafında tasarlanmış olan önceki manzara ve konut ile site arasında paylaşılan bir miras olan ev, Silikon Vadisi’nin yumuşak ikliminden tam olarak yararlanıyor. Pencere ve kapılar iç mekanı hava ve ışıkla dolarken, evin çevreleyen çeşitli bitki örtüsünü de görüntüler. Oturma odasında sürgülü cam kapılardan oluşan bir duvar, içerideki ve dışarıdaki çizgiyi bulanıklaştırıyor ve uzun bahçelerin çayırlarına bakan arka veranda açılıyor. Ana yatak odasında, suyun damlamasını duyabiliyor ve hemen dışındaki meditasyon bahçesinden gelen ağaçların sessizce hışırdamasını duyuyor. Dışarıda içeriye doğru uzanan bu anlar, binayı sitede demirlemeye yardımcı olur.

 

 

Ana ev mekanı, sokak paralelinde uzanan, sessiz caddenin evinin korunması için, merkezi çift katlı yaşam ve ortak alanlardan oluşur. Mütevazı bir mutfak ve aile toplama yeri içeren bu ortak alan, her biri çeşitli özel ve işlevsel alanlar içeren iki katlı döşemeleri birbirine bağlar. Her odanın manzarasında dışarısı olduğu gibi algılanır. Mülkün doğu kenarı boyunca uzanan doğrusal bir havuz ve ahşap ile biçimlendirilmiş beton bahçe duvarı ana bina ötesine görsel olarak bağlanır.

 

 

 

 

Ev, basit ve huzur için müşterinin merakını yansıtan, doğal, berrak bir paletle ayrıntılı olarak hazırlanmıştır. Douglas köknarı, batı kırmızı sediri ve gri karaağaç da dahil olmak üzere çeşitli ağaçlar boyunca kullanılır ve maruz kalmış yapısal çelik, parlatılmış beton zeminler ve dokulu beton şömine ile doğrudan kontrast oluşturan bir sıcaklık hissi sağlar. 10 fit uzunluğunda yerel olarak üretilmiş bir Claro ceviz tablası, rahat bir yemek alanı oluşturur; canlı kenarı oturma odanın temiz çizgilerini dengeler. Ek mobilyalar, müşterinin minimalist bir çevreye duyduğu isteği güçlendirir.

 

 

 

 

Çevredeki peyzaja sayısız bağlantıları bulunan bu tek katlı konutun basit yerleşimi ve ayrıntıları, ailenin uzun yıllar zevk alması için sakin ve huzurlu bir ev oluşturuyor.

 

 
Yer: Los Altos, CA, ABD
Proje durumu: İnşa edilmiş
Tamamlama yılı: 2016
Alan: 460 m2
Mimari: Bohlin Cywinski Jackson

 

 

Tim:
• Gregory R. Mottola, FAIA
• Laing Chung
• Priya Mara
• Joe DiNapoli
• Lauren Ross
• Michael Waltner
Danışmanlar:
• Design Architect and Architect of Record: Bohlin Cywinski Jackson
• Civil Engineer: Kier & Wright Civil Engineers & Surveyors
• Structural Engineer: Umerani Associates
• Mechanical Engineer: Taylor Engineers
• Electrical Engineer: The Engineering Enterprise
• General Contractor: Matarozzi Pelsinger Builders
• Geotechnical Engineer: Murray Engineers, Inc.
• Lighting Designer: Hiram Banks Lighting Design

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Bohlin Cywinski Jackson                   Pittsburgh’un ormanlık 644 dönümlük Frick Park’ın kenarında yer alan Frick Environmental Center, deneysel çevre eğitimi için canlı bir öğrenim merkezidir ve ziyaretçilere net bir sıfırın teknik yönlerini öğrenirken doğal bir ekosistemi deneyimlemek için çeşitli fırsatlar sunar.     Proje, 80 yıldan daha [...]
ARŞİV
Subscribe