Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Hardelot Tiyatro
Share 20 April 2017

Tasarım : Stüdyo Andrew Todd

 

 

+25 ArchitectsStudio Andrew ToddLocationPas-de-Calais, Fransa

Müşteri:  Pas de Calais Konseyi  İşbirliği Üyesi Andrew Todd Niclas Dünnebacke

Proje yılı 2016

Fotoğraflar: Martin Argyroglo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarın  anlatımıyla:

 

“İngiliz mimar Stüdyo Andrew Todd, Fransa’nın ilk kalıcı Elizabeth tiyatrosunu tamamladı. İnşaat, Eylül 2014′te başlamış ve Mayıs 2016′da sonuçlandırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

388 kişilik oditoryum, bir zamanlar Charles Dickens’in uğrak yeri olan Calais yakınlarındaki olağanüstü Chateau d’Hardelot alanında inşa edilmiş ve şu sıralar İngiltere ile kültürel bağları kutlayan büyük bir yıllık yaz festivaline ev sahipliği sağlayan Center Culturel de l’Entente Cordial’e ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamamen ahşap ve bambudan yapılmış ve doğal olarak havalandırılan – karmaşık bir kültürel yapı için Fransa’da bir ilk olan bu tesis, yılda ortalama bir Fransızdan daha az enerji kullanarak son derece düşük enerji tüketimi açısından da devrim yaratıyor.

 

Bu bina sadece Fransa’nın ilk kalıcı Elizabeth tarzı tiyatrosu olmakla kalmayıp, tarihin bir döneminin tiyatro  evresine sahip olan ülkedeki tek yapıdır. – İngiltere ve Kuzey Amerika’da yaygın olan bir form. Ayrıca orkestra çukuru ve proscenium ile küçük bir opera evine dönüşecektir.

 

Stüdyo Andrew Todd yalnızca sıcak ve büyülü bir mekan sunmakla kalmadı ayrıca ham şato hem de sahil parkını entegre eden bir çözüm sundu.  Onun çözümü, parlak bir kafesle çevrili, 12 metrelik bambu direkleri ile bir ahşap silindiriydi.

 

Bizim zamanımız için bir küre …

Andrew Todd, “Bağımsız, dikkat çekici, yabancı bir nesne olmaktan çok doğal çevresi ile titreşim vermek üzere tasarlandı” dedi. “Ve bunu iç mekana taşıdık: dairesel ahşap oditoryum doğal olarak ısınıyor ve havalandırılıyor, binanın tacı, dinleyicilere hafif bir hava akışı yaratmak için dev bir bacacık gibi davranıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Şu anki küresel çevre krizimiz ışığında Shakeaspeare’s Globe’un orijinal metaforunu – bir toplum olarak ve minyatür bir evren olarak düşünmek – sağlıklı ve sürdürülebilir materyallerin yapılmasını sağlamaktan daha iyi olanı ve minimuma ihtiyacı olanları düşünmek açısından da uygundur. Soru yapının sağladığı kültürel enerji yeterli olacak mı?

 

“Ladin yapısal panelleri ve muşamba kaplamaları gibi tanıdık, zamansız malzemelerin varlığı bina, geçmişte veya gelecekte bugün veya yüzlerce yılla ilgili evrensel bir karakter kazandırıyor. Binayı çevreleyen 12 metreyüksekliğinde bambu sapları – Bali’den özel olarak alınan – bu büyülü malzemeyi Fransa’da ilk defa büyük bir binada tanıttı. Ayrıca bize ekolojinin küresel bir sorundur olduğunu hatırlatmak için hizmet ediyorlar ve belki de Shakespeare’in evrenselliğinin yerel kimliklerimizde bizi rahatsız etmemesi gerektiğini hatırlatıyor: Coğrafik açıdan bir alanı araştırdı ve insan ruhuna yeni derinlikler açtı. Umarım bu bina hem tanıdık hem de zorlayıcıdır. ”

 

“Nesnel bir bakış açısından, bu ahşap bina yapımı 100 ton karbona karşılık geliyor; Bu bambu onu dünyaya getirmek için gereken 200 kilogramı kolayca telafi eder. ”

 

2011 yılında Fransız hükümeti tarafından Chevalier des Arts et Lettres olarak tanımlanan Paris merkezli Todd: “Ben bir çeşit tek taraflı Antente Cordial’im ve bu proje çok fazla ilgi duyan ilgi alanlarını yoğunlaştıran bir eve dönüş gibi hissediyor. Bana göre: Fransa ve Britanya arasındaki üretken gerginlikler, radikal ekoloji ve tiyatro yaratımı için bol miktarda olasılık. Umarım bu proje tam, neşeli ve hafifçe yaşayabildiğimizi gösterecektir: tiyatro bir yaşam yoğunluğu ve daha yakın birlikte, daha ekonomik, karşılıklı farkındalık ve saygı için değerli bir analojidir. ”

 

Todd, The Open Circle: Peter Brook’un Tiyatro Ortamı (Faber, 2003) adlı kitapta efsanevi yönetmen Peter Brook ile birlikte çalışarak dairesel alanlarda özel bir ilgi ve uzmanlığa sahiptir.

“Çemberler burjuvaziyle olan ilişkileri, fakirlerin uzakta olduğu ve sahneyi göremediği hiyerarşik alanlar nedeniyle Fransız tiyatrosundan büyük oranda uzaklaştırıldı” dedi.

 

“Umarım bu proje Paris’teki Peter Brook’ın Bouffes du Nord tiyatrosu gibi – mor’un harika sosyal ve dramatik potansiyelini ortaya çıkartacaktır”

 

Kaynak:Archdaily
Çeviri: Mimdap

Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe