Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
İstanbul’da Şehir
Share 20 April 2017

Tasarım: GAD Architecture


GAD Architecture, İstanbul’da Sürdürülebilir Medya Kenti İçin Planlarını ortaya koydu.

 

 

 

 

 

 

 

GAD Mimarlık, 2030′da tamamlandığında dünyanın en büyüğü olması beklenen İstanbul’un yeni ve üçüncü havalimanının eteklerinde yeni ‘Medya Kenti’ için hazırladığı projeleri yayınladı. Mimarlık ofisi Medya kenti projesi, İstanbul Ticaret Odası tarafından kentin büyüyen imajını yansıtmak üzere görevlendirildi.  Ticaret Odası, “Avrupa’nın en büyük 7. ekonomisi (dünya çapında 18. sıradaki) Türkiye, ideal bir üretim ve dağıtım merkezi olarak konumlanmış ve Media City aracılığıyla yönetilebiliyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Küçük ölçekli şehir, binalar ve kullanıcılar arasındaki etkileşim aracı olarak medya teknolojisini kullanacak. Perakende alanları, matbaalar ve depolar, canlı performans sahneleri ve salonları, etkileşimli müzeler ve kütüphaneler, okullar ve atölyeler ile konut imkânları da dahil olmak üzere iş ve eğlence için her türlü imkânı içerecek bir planlama yapılmıştır.

 

 

 

 


GAD Architecture, yeni şehre ait bir masterplan hazırlamak için, “endüstri kökenli birkaç büyük tarihi kent” için değişim kentsel tasarım eğilimlerini inceledi. Bu şehirlerin dolu ve boşluk gridindeki dramatik değişikliğin giriş tarafından başlatıldığını anladılar. Otomobilin sokaklara kalmaması, binalar arasındaki boşluğu bu şehirlerde araba dolaşımına izin vermek için önemli ölçüde genişledi, ancak artık araç kullanımını azaltma ve sosyal etkileşimi artırma çabaları arttıracak çözümler arandı. , Mimar, “Bu kentsel alanlardaki hacim ve boşlukların ilişkileri QR kodlarına ilginç bir benzerlik gösterdi. Değişik grid formlarındaki sokaklar, binalar ve farklı alanlar için “tipolojiler” geliştirmenin fikri QR kodlarına benzer şekilde ortaya çıktı” Dedi.

 

 

 

 

 

 

Media City, tüm yeni şehir projelerinde olduğu gibi, güneş enerjisi panelleri ve enerji üretimi için rüzgar türbinleri gibi yeşil teknolojilerin en son geliştirdiği sürdürülebilir bir yaşam tarzını ve binalarda düşük enerji tüketen sistemlerini kolaylaştıracaktır. Yağmur suyu toplama, akıllı atık yönetimi yöntemleri ve elektrikli araçlar için gri su sistemleri de olacaktır. Kişisel araçlar, yaya dolaşımı ve toplu taşıma araçlarının yerini alacak.

 

 
Kaynak: www.arch20.com
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. bu da neymiş böyle? kamu projeleri olması gereken bu tür akp iktidarı tarafından kapalı mahfillerde dağıtılıyor her halde???

    cenap alemdar | 21 April 2017

  2. Uluslar arası sermayeye nasıl pazarlanacağı bilinemeyen İstanbul’a bakın hele, ne projeler türetiliyor. Çoğu hakikaten yapılması için değil emlak piyasasına görüntü sağlamak, sanal ortama satış figürü oluşturmak. Vay İstanbul vay gerçekten…

    Nevzat Aydıner | 24 April 2017


Yorum yazmak için


İstanbul Mimarlar Odası seçimleri yarın (25 Şubat 2018) de yapılıyor.  Oy kullanma işlemleri Mimarlar Odası İstanbul Şubesinin Karaköy binasında sabah 09 dan 17 ye kadar sürecek.   Oda Genel Kurulu İTÜ Taşkışla binası 109 nolu anfide sürüyor. Genel Kurul’da mevcut yönetim çalışma raporlarından sonra aralarında Dayanışmacı Taban Hareketi üyelerinin de olduğu mimarlar konuşmalarını yapıyorlar.   [...]
ARŞİV
Subscribe