Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Hukuka aykırı karar iptal edilmeli
Share 18 April 2017

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, YSK önünde yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

 

 

 

 

 

 

 

 

“Şaibeli seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz. Yüksek Seçim Kurulunun mühürsüz zarf ve oy pusulalarını geçerli sayma kararı yasalara ve hukuka aykırıdır. YSK, AKP yetkilisinin başvurusu üzerine henüz oylama sonuçlanmadan ve bir itiraza konu edilmeden ‘TERCİH’ yerine kullanılan ‘EVET’ mühürlerinin kullanılmasını, ayrıca mühürsüz zarf ve oy pusulalarının da geçersiz sayılmayacağını açıklamıştır. Bilinmelidir ki seçimlerin yargıç denetiminde yapılmasından amaçlanan şey seçimlerin şaibeden arındırılması, dürüstlük kurallarına, Anayasa ve yasalara uygun, güvenli bir biçimde yapılmasını sağlamaktır. Yüksek Seçim Kurulunun Sandık Kurulu mührü taşımayan zarf ve oy pusulalarını geçerli sayması kararı tam kanunsuzluktur. Gelinen durum seçimlerin güven ve dürüstlük kuralları içinde yapılmasını denetlemekle görevli Yüksek Seçim Kurulunun Anayasa değişikliği halkoylamasını verdiği tam kanunsuzluk hükmündeki kararla şaibeli hale getirmesi halidir. Üstelik bu karar baskıcı yanıyla öne çıkmış bir iktidar partisine mensup yetkilinin talebiyle ve itiraza konu edilmeksizin alınmıştır. Bu durum ise şaibeyi katlayarak büyütmüş, Yüksek Seçim Kuruluna duyulan güveni yok etmiştir. Ayrıca sosyal medyaya yansıyan, Yüksek Seçim Kurulunun da malumu olan görüntülerin, seçim ihlallerinin saptanıp gereğinin yapılması da kurulun görevleri arasındadır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Hayır’ımıza sahip çıkıyoruz

 

 

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtafa Demir ise, “Çok büyük bir haksızlık yapılmıştır. Seçim şaibeli hale getirilerek hukuka gölge düşürülmüştür. Şimdi yapılacak iş, Yüksek Seçim Kurulunun tarafsızlığına dair duyulan güvenin sağlanması, halkoylamasının şaibeden arındırılması, tam kanunsuzluk hükmündeki Sandık Kurulu mührünü taşımayan ya da TERCİH’ten başka EVET veya benzeri bir işaret taşıyan oy pusulalarının ve zarfların geçerli kabul edileceğine dair Yüksek Seçim Kurulu karanının 298. Sayılı Yasanın 131. maddesi gereğince ortadan kaldırılmasından ibaret olmalıdır. 298. Sayılı Yasanın 131. maddesi gereğince YSK’nın sandık Kurulu mührünü taşımayan ya da TERCİH’ten başka EVET veya benzeri bir işaret taşıyan oy pusulalarının ve zarfların geçerli kabul edileceğine dair kararının kaldırılmasını istiyoruz. Bu çerçevede itiraz dilekçelerimizi YSK’ya ilettik. Hayır’ımıza sahip çıkıyoruz, mücadele devam ediyor” dedi.

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi 


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe