Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Prenses Nora Bint Abdulrahman Üniversitesi
Share 13 April 2017

Tasarım : Perkins + Will

 

 

Dünyanın En Büyük Kadınlar Üniversitesine İlk Bakış, Suudi Arabistan’daki Prenses Nora Bint Abdulrahman Üniversitesi, Perkins + Will

 

 

 

8000  dönümlük kampüs, 60.000 öğrenci için 21. yüzyılın öğrenimini sağlar

Princess Nora Bint Abdulrahman Üniversitesi (PNU) kampüsünde, Dar Al-Handasah (Dar) ile işbirliği içinde, ödüllü mimarlık ve tasarım firması Perkins + Will tarafından tasarlanan proje, en son teknolojiyi sunmaktadır Tüm büyük akademik disiplinlerde 60.000′den fazla kadın lisans öğrencisine eğitim tesisleri sunmaktadır. Dünyadaki kadınlar için tasarlanmış ve 32 milyon feet kare (üç milyon metrekare) oluşturan en büyük üniversite olan PNU, 21. yüzyılın öğrenmesinde dünya lideridir. Genellikle on yıllar süren şekil almaya çalışan çoğu yerleşkenin aksine, PNU’daki tüm tesisler aynı anda inşa edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk defa fotoğraflar halkla paylaşılıyor. Perkins + Will ve Dar, kampusun çoğunluğu için kadınlara yönelik bir ortam yarattı (yalnızca Tıp Merkezi ve araştırma merkezinin sınırlı alanları birlikte). Bölgesel mimari ve kültürel gelenek, öğrencileri harici alanlarda mahremiyet açısından stratejik olarak sergilemek ve kampüste daha fazla görünürlük sağlamak için kafes bölme veya mashrabiyye kullanmaya ilham verdi.

Design Principal Pat Bosch liderliğindeki son derece işbirliğine dayalı proje, mimari ve iç mekanlardan markalı çevre ve yol bulma alanlarına kadar çoklu uygulama alanlarını birleştiren yaklaşık beş Perkins + Will profesyonelini kapsıyordu. Perkins + PNU’nun Sağlık Bilimleri ve Araştırma Kampüsü, Akademik Tıp Kampüsü, Akademik Kampüs, K-12 okulları ve Spor ve Rekreasyonel tesisler tasarlar. Ana plan, idari çekirdek ve konut binaları, kampüs çapında bir monoray ve genel altyapı projeye 150 kişinin adını veren kayıt mimarı ve mühendisi Dar Al-Handasah tarafından tasarlandı. Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde bulunan PNU kampüs binalarının çoğunluğu, LEED Gold ve LEED Sertifikalı sertifikasyon amaçlarıyla USGBC’nin LEED® derecelendirme sistemine kayıtlı. Projeler tescil edildiğinde, Suudi Arabistan’daki LEED projelerinin sayısını ikiye katladılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bosch, “Bu proje kişisel ve mesleki açıdan büyük önem taşıyor” dedi. “Bu, firmamızın sunmayı arzuladığı, dönüşümlü tasarım projesidir: bir ülkenin liderliğinin vizyonuyla ortaklık kurmaya ve bir fark yaratmaya.”

 

Daha fazla bilgi için, media@perkinswill.com ile iletişime geçin.

 

Kaynak: Perkins+Will

Çeviri: Mimdap

 

 

Prenses Nora Bint Abdulrahman Üniversitesi’ndeki Akademik Kolejlerin tasarımı, inovasyonu, topluma geri vermek ve toplumu dönüştürmek için kullanmaktadır. Bu, dünyanın en sosyo-ekonomik ve politik açıdan karmaşık bölgelerinden birinde topluluk, sürdürülebilirlik ve yenilikçi öğrenme ortamları vizyonuna dönüşüyor. Akademik Kolejler, yeni oluşturulan 8.000.000 sm (86.000.000 sf) Üniversite Kampüsünün kalbinde dokuz binadan oluşmaktadır. Princess Nora Üniversitesi, 40.000 öğrenci nüfusu için tasarlanmış dünyanın en büyük üniversitesi olacak. Üniversite, tüm büyük akademik disiplinlerde kurslar sağlayacak ve Akademik Kolejler, Sağlık Bilimleri Yüksekokulları, 450 yataklı Öğretim Hastanesi, kampüs içi Konut, K-12 Okulu, Merkez Cami ve Kütüphane ve Spor Tesisleri konularını içeriyor. Suudi Arabistan’ın kültürü, mimari geleneği ve bölgesel iklimi, yeni Üniversite için zengin bir bağlam oluşturuyor. Akademik Üniversiteler, öğrenme ortamlarındaki gelişmeleri ve bina teknolojisi geliştirirken bu ölçütlere yanıt verir. Tasarım süreci, proje içeriğinin derin bir anlayışını sağlamak için, site, program ve bölgesel kültüre ilişkin derinlemesine bir analiz içermektedir. Bağlamın ‘mekan’ olarak anlaşılması, bölgenin mimari mirasına, materyal ve oranlara cevap veren ve değişen bir toplum için yenilikçi öğrenme ortamları yaratan bir mimari bilgilendirdi. Gölgelendirme Ekranları: GFRC gölgeleme ekranları binayı doğrudan güneş kazanımından gölgelemek, kampustaki kadınların çevredeki erkekler tarafından görülemediği kültürel gereksinime saygı duyarak binayı işgal edenler için görsel bir mahremiyet sağlamak ve kültürel açıdan alakalı bir görüntü oluşturmak için tasarlanmıştır. Kampüs için mimari ifade. Ekranların geometrisi klasik İslam motifleri ve sembolizmi temel alır ve bölgenin geleneksel mimarisi ile kampüsün çağdaş mimarisi arasında diyalog yaratır. Akademik Kolejler,% 3.5′lik bir bina enerji tüketiminde (dış zarf üzerindeki ısı kazancında% 13′luk bir azalma) genel bir azalma oluşturacak yaklaşık 80.000 sm (800.000 sf) gölgeleme ekranı kullanacaklar.


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe