Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Ho Şi Ming Kentinde bir ev
Share 12 April 2017

Bin Evi / VTN Mimarlar

+21 Architects VTN Architects

Konumu: Ho Chi Minh City, Ho Şi Minh, Vietnam

Tasarımcı: Vo Trong Nhia

Tasarım Ekibi: Masaaki Iwamoto, Chiang Hsing-O, Nguyen Tat Dat, Nguyen Duy Phuoc, Takahito Yamada

Alan: 233.0 m2

Proje Yılı: 2016

Fotoğraflar Hiroyuki Oki, Quang

Mimardan. Hızlı şehirleşme altında, Vietnam’daki şehirler, geçmişteki düşük yoğunluklu tropikal yeşil alan olarak tanımlanan köklerinden uzaklaştı. Yeni geliştirilen kentsel alanlar doğa ile olan bağını kaybediyor. Vo Trong’un Bin evi Nhia Architects (VTN Architects) tarafından gerçekleştirilen, yüksek yoğunluklu mahalle içinde yeşil alan sağlayan prototip bir konut tasarımı olan “Ağaçlar için Ev” serisindeki bir projedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin sakinleri üç kuşaktan oluşan bir ailedir. Bu nedenle, projedeki zorluk evin sakinlerinin birbirlerine rağmen etkileşimde bulunmalarına ve iletişim kurmalarına izin veren alanlar yaratmaktır.

 

Dikey olarak istiflenmiş alanların üstünde yer alan bahçeler; sürgülü cam kapılarla sınırlandırılmıştır. Bu strateji, her odada doğal havalandırma ve günışığı kullanarak mikro iklimi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda istiflenen açıklıklar da aile üyeleri arasındaki görünürlüğü ve etkileşimi artırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaşam, yemek, yatak odası, çalışma odası sürekli açılıyor. Bir odadan, insanların görüş hatları bahçeler vasıtasıyla diğer odaların ötesine ulaşabilir.

 

Banyo, mutfak, banyo, merdiven ve koridor gibi servis alanları, sıklıkla işgal edilen alanlara yönelik ısı radyasyonunu sınırlamak için bulunmaktadır. Mekanların dikey olarak değişmesi, tek taraflı bir basınç farkı oluşturur. Böylece çevreleyen evler inşa edildiğinde, doğal havalandırma korunur. Bu pasif stratejiler sayesinde ev tropik iklimde her zaman serin kalır. Klima sistemi nadiren kullanılır.

 

Çatı bahçeleri gölgeleme için büyük ağaçlara ev sahipliği yapıyor, dolayısıyla iç sıcaklıkları düşürüyor. Sebzeler, ikamet edenlerin günlük ihtiyaçlarına hizmet etmek için ekilebilir. Bu dikey tarım çözümü, aynı zamanda yüksek kaliteli konutlar için de uygundur; bununla birlikte Vietnamca yaşam biçimine katkıda bulunur.

 

Doğal taş, ahşap, maruz kalmış beton ve mikro iklime benzer sürdürülebilir malzemeleri kullanarak bu ev çok bakım gerektiren işletme ve bakım masraflarını azaltır. Günümüze kadar, sakinler döşenmiş AC kullanmamıştır. Mimari sadece işlevsel ve estetik kaygıları karşılamak değil aynı zamanda insanları insanlara ve insanlara doğaya bağlayan bir araç olarak da karşımıza çıkıyor.

 

Kaynak:Archdaily
Çeviri:Mimdap

Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe