Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
KENT İÇİNDEN BİR DAĞ GÖRÜNÜMÜ…
Share 8 April 2017

GÜNNAR BİRKERLER’İN YENİ LETONYA ULUSAL KÜTÜPHANESİ

Gunnar Birkerts, Amerika’nın savaş sonrası en büyük mimarlarından birisidir. Kendisi modernizmi metafor ve önemlilik ile değiştirdi. 89 yaşındayken doğduğu ülkede olağanüstü bir cam dağ gerçekleştirdi – ülkenin bağımsızlık mücadelesinin Sovyetler Birliği’nden ayrılmasının bir simgesi olan yeni Letonya Milli Kütüphanesi.

Baltık Denizi’ne ulaşmadan önce, Daugava nehri kuzeyden tuhaf kara tabanlı şekillere akar. Büyük bir başkent olan Riga’yı dışarı atıyorlar. İlk olarak, uzun bir nehir kenarında şeritte, AB’nin en yüksek yapısı olan 368m yüksekliğindeki Riga TV kulesi, parabolik kavisli turuncu bacaklar üzerinde, Sismik Saksafon’dan miras alınan zarif bir Sekizli üçayak yapısı. Daha sonra, doğu tarafında, görkemli, kütleli bir Stalinist tarz gökdelen, Letonya Bilim Akademisi, Hersek eski şehrin tarihi kulelerine biraz aşağı doğru bakmaktadır. En uzun olanı Aziz Petrus Kilisesi’dir, sivri unsurları dikey olarak bir roket burnunun altındaki yakıt tankları gibi ayrılmış olup, hepsi sokak seviyesinin üstünde 123m altın bir horoz ile tepesinde.
1990 yılından Gunnar Birkerts’in kavramsal taslağı Işık Kalesi metaforu olarak ortaya çıktı.
Karşıt, az sayıda gelişmekte olan kapitalist gökdelenlerden kısa bir süre önce, sivri taç ile tepesinde olağanüstü buz gibi bir asimetrik üçgen döşeme, en son siluet ekini oluşturmakta. Bu, Letonya’nın yeni Ulusal Kütüphanesi ve ABD’nin ünlü geç modern mimarlarından biri olan Letonya menşeli Gunnar Birkerts’in (şu anda 89 yaşında) yaptığı son gerçekleştirilen eser. “Benim için çok duygusal bir bina” dedi.
Birkerts, Riga’da Letonya’nın kültürü ve folkloru üzerine eğitim alan ailelere doğdu. İlk mimari çizimini 1942′de 17 yaşındayken yaptı. Sovyetler Birliği 1944′te ülkeyi tekrar doğurunca batı yönünden kaçtı. Stuttgart’ın Technische Hochschule’de mobilya tasarımı ve mimarisi konusunda ustalaştı ve 1949′da mezun oldu. Hemen efsanevi Fin doğumlu Eero Saarinen ile çalışmayı umut ederek Detroit’e gitti ancak yerine Perkins ve Will ile Chicago’da çalışma yaptı. Saarinen, sonunda Birkerts için bir iş bulmuş ve onu Warren, Michigan’daki seminal General Motors Teknik Merkezi’nde çalışan iki gelecek Pritzker galibi de dahil olmak üzere, savaş sonrası modernizmin en önemli figürlerinden birinin Kuzey Detroit’le ilişkisi içine sokmuştur. Robert Venturi (Bir sonraki çizim masasında, hatırladığı gibi) ve Kevin Roche. Birkerts, Saarinen’in Milwaukee’deki Savaş Anıtı Binası’nda olağanüstü yükselmiş vahşice hacimleri üzerinde çalıştı. 1954′te sayısız ödülün ilklerini kazandı. Alvar Aalto’nun da bulunduğu bir jüri tarafından İtalya’da bir 1956 ödülü verilen mobilya tasarımının sürekli imalatı yapıldı.  Daha sonra Minoru Yamasaki ile birlikte Suudi Arabistan’ın Dhahran Havaalanı’nda çalışdı. 1959′da Birkerts Detroit’te kendi uygulama firmasını kurdu ve Michigan Üniversitesi’nde profesör oldu.
İlk siparişi 1300 Lafayette East, Detroit (1963), Birkerts’in tasdikli cepheleri onaylanmayan Mies van der Rohe’nin konut Lafayette mülküne eklenen ortak operasyon kulesiydi. Güçlü, şaşırtıcı formlar gelmek zorundaydı, fakat herhangi bir kişisel tarz ortaya çıkmadı. Daha ziyade, Blueprint’e söylediği gibi, ‘her bina farklıdır. Kent pek çok bina çeşidinden, tekil duran binalardan oluşuyor “. Ortak konu, kompozisyon, mühendislik ve materyalde sürekli bir özgünlük çalışmalarının merkezini oluşturdu. 1973 yılında tamamlanan ikonik Federal Rezerv Bankası’nda (şimdi Marquette Plaza), katenar kablolarından ofis katları asıldı, eğrileri ikonik olarak cam cephe boyunca işaretlendi.
Federal Rezerv Bankası
Federal Rezerv Bankası
Federal Rezerv Bankası
Birkerts, bu yapının Amerikan portfolyosunun ‘en ilgi çekici ve en ileri binası’ olduğunu söylüyor.
Kaynak: Herbert Wright Desing Curial
Çeviri:Mimdap
 
 
 
 
 
 
 
Riga Kentinin Panaroması
 
 
 
 
 
 
Riga Kenti Tarihi Binaları
 
 
 
 
 
Riga Kenti Konumu
1 Yorum
  1. heykel gibi bina, çok dramatik, hikayesi olan kültür evi.

    sebahat yıldırım | 8 April 2017


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe