Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Share 7 April 2017

MİMARLIK 394 MART-NİSAN 2017

 

 

 

 

Aslı Tuncer Madge

 

 

Siyasi asabiyetin, sadece belli dönemleri ve yaşam biçimlerini içselleştirmesinin sonucu olarak ideolojik gerekçelerle vardığı değerlendirme skalasında yer alamayan yapılardan biri daha ömrünü tamamladı: Karaköy Yolcu Salonu. Bir süredir devam eden Galataport projesi kapsamında yürütülen çalışmaların ne amacı ne de ölçeği kamuoyu ile paylaşılmıştı. Şaşırtıcı mı, değil! Bu durumda yürütülen projelerden asıl etkilenecek, ancak söz sahibi olmayan kentliler olarak, karar vericilerle aynı noktada buluşacağımız günü beklemek ya da onları o noktaya çekebileceğimiz çalışmalar yürütmek gibi iki seçeneğe sahibiz. Kuzey Ormanları Savunması (KOS) bu ‘savaş’ı veren örgütlenmelerden. KOS üyelerinden Cihan Uzunçarşılı Baysal, dünyanın 18. yüzyılda deniz limanları, 19. yüzyılda demiryolları, 20. yüzyılda otoyollar tarafından şekillendirilmesinin ardından 21. yüzyılın kentlerini planlayacak başrol oyuncusunun havalimanları olacağı hipotezinden hareket eden “aerotropolis” kavramıyla bizleri tanıştırıyor. 3. Havalimanının aslında bir aerotropolis yaratma vizyonuyla ele alındığına dikkat çekiyor. KOS’dan bir başka isim Zerrin Bayrakdar ise, ulaşım sorunlarını çözme iddiasıyla yürütülen, ancak kendileri sorun olan mega projelere odaklanıyor. Mevcut sistemleri doğru ve tam kapasiteli çalıştırmak yerine, “İki havalimanı ve iki köprü yetmedi, hadi üçüncülerini yapalım” sığlığında, yeterli çalışma yürütülmeden ve öncelikler belirlenmeden üretilen projeler, kentin sürdürülebilir yaşamı için büyük bir tehdit.   Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde ödül alan ve ödül adayı olan yapıların değerlendirildiği “Mimarlık Eleştirisi” bölümüne XV. dönem / 2016 yılı yapıları ile devam ediyoruz. Farklı nitelikleriyle öne çıkarılan bu yapılar ve üzerine yazılan nitelikli eleştiri yazıları, Türkiye çağdaş mimarlığına ve mesleğimize umutla bakmamızı sağlıyor. Derginin kapağına taşıdığımız Şişhane Park’ı ele alan yazı, bu projede olduğu gibi aidiyet duygusu hissedebileceğimiz ve kentin karmaşasının içinde bile soyutlanabileceğimiz mekânlara ne kadar çok ihtiyacımız olduğuna dikkat çekiyor.   Ülkenin en öncelikli gündemi Anayasa değişikliği için referandum tarihi sonunda kesinleşti, değişimi öngörülen maddeler önümüze kondu. Hep (aynı) kısıtlı çevrenin içinde olduğu, diğerlerinin ise karar mekanizmalarında yer bulamadığı bu sistemi daha da ileriye götürüp, hangi partiden olursa olsun üstün yetkilerle donatılmış tek bir makama bu kadar güvenmeli miyiz? Yoksa şapkalarımızı, ideolojilerimizi, aidiyetlerimizi bir kenara koyup, çokseslilikten yana mı olmalıyız? Bir sonraki sayımızda, nasıl bir Anayasa çatısı altında kentlerimizi şekillendiriyor olacağımızı tartışacağız. Hayırlısı olsun…

 

 

+İç Mimarlık Nisan 2017 Sayısı

 

 

 

-Karmaşadan uzak mekanların tasarımları…

Tuğberk Akın ve Eren Dağlı

-Şeffaf,akıcı ve özgün bir ofis…

Halaman Matbaacılık Ofisi

-Yalın görkemli ve parizyen…

Şele  PR  ve Organizasyon Ofisi

-Ofislerin ana ekseninde…

Mobilyalar ve Aydınlatmalar

 

 

 

Yapı Dergisi – 2017 / 425 Nisan

 

 

 

 

 

 

Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’NIN NİSAN SAYISI ÇIKTI!

 

YAPI Dergisi’nin Nisan sayısında “AHK KNDU Villaları” projesine geniş yer veriliyor. Dergide ayrıca Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamalar ile farklı konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Projenin tasarım konsepti, monolitik bir bloğu hiperboloit bir kesikle dikey olarak ikiye ayırmak, kütleleri kıvırmak ve ortada oluşan yeni alana bir cam avlu yerleştirmekle oluşmuş. COOP HIMMELB(L)AU’nun tasarladığı yapı Almanya’nın Frankfurt kentinde yer alıyor.

 

AHK KNDU Villaları Gökhan Avcıoğlu&GAD’ın tasarladığı Antalya’da yer alan proje sürdürülebilir ve doğa ile var olabilen bir tasarımı amaçlıyor. Çevre ve doğa ile birlikte çalışması istenen tasarım, aynı zamanda temel iklimlendirme ilkelerine de uygun.   Villa Kali Evin mimari dili, hem grafik hem de dramatik anlamda yakınındaki kayalığın katmanlı biçiminden esinlenmiş. Bu dil kendini üst üste binen ince ve geniş yatay levhalar olarak ortaya koyuyor. BLANKPAGE Architects + Karim Nader Studio’nun tasarladığı proje Lübnan’da yer alıyor.

 

Bhaskar Evi Untitled Design Consultants’ın tasarladığı, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde yer alan proje, günün her saati günışığını içeri alacak biçimde tasarlanmış. Tasarımda nötr bir renk paleti kullanılmış.

 

Pangaltı’da Butik Otel Manço Mimarlık’ın tasarladığı projede, otomotiv sektöründen esinlenen; ürün, malzeme ve grafik uygulamalar ile özellikle genç turist ve iş insanlarını çekecek esprili ve çarpıcı bir içmimari tasarım ortaya konmuş.

 

“One Ocean” RestoranTasarımda, manzarayı vurgulamak ve konukları restoranın konumuna özgü peyzaj öğeleriyle çevrelemek amaçlanmış. Böylece restoranda otururken konukların kendini bir yatta oturuyormuş gibi hissetmesi arzulanmış. El Equipo Creativo’nun tasarladığı proje İspanya’nın Barselona kentinde yer alıyor.

 

 

Ayrıca;

  • Tarihyazımına Bir Kayıt Düşmek; Şengül Öymen Gür, Serap Durmuş
  • Konuta “İç”ten Bakmak; Armağan Seçil Melikoğlu Eke, Derya Adıgüzel Özbek, Meriç Altıntaş, Sedef Sav
  • İç Mekân Atmosferi; Özge Cordan
  • Mimarlıkta Dijital Üretim Teknolojileri; Aslıhan Şenel Solmaz, Ebru Güller
  • Metalden Tasarlanan Eşek Arısı; Ceyda Özgen
  • Anıt Yonut – Anıt Yapı; Önder Şenyapılı

YAPI Nisan sayısında…

 

 

 

XXI Nisan 2017

 

 

 

 

 

 

Xxı Nisan Sayısında Reıufl Ramstad Tasarımı Romsdal Halk Müzesi, Yazgan Tasarım Mimarlık’ın Mustafa Vehbi Koç Spor Salonu, Aboutblank’in Çekmeköy’de Yer Alan Okulu, Pın Tasarımı Impact Hub İstanbul, Zemberek Tasarım’ın Gün+Partners Ofisi Ve Carve İle Omgevıng’in Birlikte Tasarladıkları Be-Mıne Oyun Peyzajı Var. Ayrıca Doğan Tekeli Tefrikamızın Yeni Bölümünü Ve Ex Lıbrıs Köşesinde Ece Yoltay Kaleminden Dışarıdan Düşünmek Kitabı Eşliğinde Rıchard Serra’yı Okuyabilirsiniz.


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe