Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Elektrik Santralinden Sanat Merkezine…
Share 30 March 2017

Tasarım: Herzog & de Meuron

Brooklyn’in “Batcave” santralini Herzog & de Meuron  bir sanat merkezi haline getirdi.

 

 

 

 

İsviçreli firma Herzog & de Meuron, elektrik santrallerini, özellikle de tuğla türünü dönüştürürken el ele veriyor. Grafiti ile süslenmiş olan Brooklyn’deki “Batcave” hayata 1904′de hızlı bir transit enerji santrali olarak başladı. Ancak 1950′li yıllara gelindiğinde, Thomas E. Murray tarafından tasarlanan istasyon görevden alınmıştı ve takip eden on yıllarda bir punk bokuna ve mekanına dönüştü New York’un en seksi partileri için. Şimdi 113 yıllık bina bir kez daha reenkarne olacak, bu sefer sanatlar için bir üretim merkezi, Herzog & de Meuron’un izniyle.

 

 

 

 

“Batcave” metal, ahşap, seramik, tekstil ve baskı üretimi için bir yer olacak. Herzog & de Meuron’un yenilenmesinin odağı, Londra’daki eski Bankside Enerji Santrali’ne (şu anda Tate Modern’e) büyük ölçüde başarılı yaklaşımlarını taklit ederek mevcut Türbin Salonu etrafında dönüyor. Burada, atölye çalışmaları yapmak için alan oluşturulacak. Buna ek olarak, bir zamanlar yıkılan Kazan Dairesi yeniden inşa edilecek.

 

 


Herzog & de Meuron’un kıdemli ortağı olan Ascan Mergenthaler, “Orijinal Santralin temel unsurlarını koruyarak, restore ederek ve yeniden inşa ederek-bazıları hala bozulmamış ve uzun süre önce yıkılmış-bu tasarım, hemen kentsel bağlamla olan ilişkisini güçlendiriyor” dedi. basın bülteni. “Amaç, mevcut katmanları sorunsuz bir şekilde fonksiyonel ve modern bir üretim tesisine entegre ederek programa duyarlılığı göstermektir.”

 

 

 

 

Gowanus Kanalı kıyılarında yaşayan “Batcave”, duvarlarına süsleyen genç kentsel kaşifler ve sanatçılar için önemli bir yer haline gelen yüzyılın başında adını aldı. Graffiti uzmanı Henry Chalfant, tarihsel önemi olan duvar sanatı olup olmadığını görmek için Batcave’e davet edildi. New York Times’a verdiği demeçte, “Burası yenilenirse, bu iç duvarlar olduğu gibi muhafaza edilip bozulmamış olsaydı harikaydı,” dedi.

 

 

 

 


İnşaatın bu yıl başlaması ve 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Tesis, Powerhouse Environmental Arts Foundation tarafından işletilecek. Vakıf, 2012 yılında siteyi 7 milyon $ ‘a kadar topladı ve New York Eyaleti Brownfield Temizleme Programı kapsamında çevresel iyileştirmeye başladı.

 

 

 

 

Kaynak : www.archpaper.com

Çeviri : Mimdap

2 Yorum
  1. bütün dönüşümler böyle olsa

    nejla | 30 March 2017

  2. Dönüşüm titizlikle yapılması gereken bir iş ve bu çok iyi olmuş.

    özlem demir | 8 August 2017


Yorum yazmak için


İstanbul Mimarlar Odası seçimleri yarın (25 Şubat 2018) de yapılıyor.  Oy kullanma işlemleri Mimarlar Odası İstanbul Şubesinin Karaköy binasında sabah 09 dan 17 ye kadar sürecek.   Oda Genel Kurulu İTÜ Taşkışla binası 109 nolu anfide sürüyor. Genel Kurul’da mevcut yönetim çalışma raporlarından sonra aralarında Dayanışmacı Taban Hareketi üyelerinin de olduğu mimarlar konuşmalarını yapıyorlar.   [...]
ARŞİV
Subscribe