Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
‘Doğal cennetler betonlaşmaya açılacak’
Share 20 March 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Ayvalık ilçesindeki doğal sit alanlarını yeniden tanımlamasıyla doğal hazinelerin imara açılmasının önü açılıyor.

 

 

 

 

Muğla Çevre Platformu ile Ayvalık Tabiat Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Doğal Sit Alanları Raporları”na tepki gösterip, ortaklaşa hazırladıkları mektubu milletvekillerine gönderip, destek istedi.

 

 

2016’nın son günlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Muğla ile Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki doğal sit alanlarının yeniden tanımlanması yönünde ‘bilimsel’ raporlar hazırlandığına vurgu yapılan mektupta, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarınca yapılan bilimsel araştırmalarda, mevcut birinci derece doğal sit koruma statülerinin özellikle kıyılarda çok büyük ölçüde ikinci ve üçüncü dereceye indirildiği ve eşi benzeri olmayan doğal hazinelerin turizme, betonlaşmaya açılmasının öngörüldüğüne dikkat çekildi. Mektupta, ortaya çıkan bu koruma statüleri değişiklik önerilerinin sadece Muğla ve Ayvalık için geçerli olmadığı, Türkiye’yi 21 bölgeye ayıran ihalelerle bu bilimsel araştırmaların tüm ülke için gerçekleştirilmekte olduğu da kaydedildi. Mektupta ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Şimdilik Muğla ve Ayvalık-Alibey Adası (Cunda) bilimsel raporlarının sonuçlarını biliyoruz. Her ikisi de ülkemizin doğal cennetleri için bir ölüm fermanı niteliğinde. Halen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde yer alan ve bugüne kadar tamamı birinci derece doğal sit alanı olarak tanımlanan Alibey Adası’nın durumu çarpıcı bir örnek. Yapılan ‘bilimsel’ araştırmaya göre adanın neredeyse yüzde 90’ı ikinci ve üçüncü derece koruma alanına dönüştürülmektedir. Sürdürülebilir turizm tesislerine, günübirlik turizm tesislerine ve yerleşimlere açılmaktadır. Özel firmalara yaptırılan yeni değerlendirmelerin hangi bilimsel kıstaslara göre yapıldığı ise belirtilmediği gibi sonuçları da açıklanmamıştır” denildi.

 

 

 

 

Milletvekillerine, “Ülkemizin geleceği için bu konunun takipçisi olmanızı; Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hâlâ yanıtını alamadığımız soruların cevabını araştırıp, kamuoyumuzla paylaşmanızı talep ediyoruz” çağrısı yapıldı.

 

 

 

 

Kaynak : Evrensel

 

 


Yorum yazmak için


Dünyanın En İyi Mimarlık okullarından 20 ücretsiz çevrimiçi mimarlık kursları Küreselleşme ve bilgi çağında ilerledikçe, bilgi ve kariyer fırsatlarımızı genişletmek gereğinden fazla önem kazanmakta. Bununla birlikte, zorlu çalışma saatleri ile eğitim arasındaki süreyi yönetmek gerçekten güç. Burada kendi hızınızda ve esnek programlarınızda e-öğrenme dünyasında daha derine inmek istiyorsanız, burada sizin için mimari hakkında 20 kursun tanıtımı bulunmaktadır. [...]
ARŞİV
Subscribe