Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Gijang Waveon : Farklı bir mekan
Share 23 March 2017

Tasarım: Heesoo Kwak ve IDMM Mimarlar +31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimardan.

Busan yakınlarındaki liman şehri, Kore’nin ikinci büyük kenti olan Gijang, nefes kesici bir şekilde kaya, temiz deniz suyu dalgaları ve çam ağaçlarının oluşturduğu 30 metrelik yükseklikte sahil şeridi ile ünlüdür. Sahilde eşsiz bir kafe olan WAVEON, Gijang kıyılarına bakan bir tepede bulunur. Müşterim, nerede olursanız olun kumlu ve kayalık kıyıya bakabileceğimiz, kafeterya için 500 m2 büyüklüğünde bir bina almak istedi. Aslında, sahili nereden ve nasıl göreceğimize bağlı olarak, deniz bizim için farklı görüşler,  bakış açıları sunar.

Buna göre, bu projenin önemli bir konusu doğal sahne ve mimari arasındaki ilişkiyi nasıl kavrayacağımız ve bunlarla baş edebileceğimizdir.

 

 Kütle yerleştirme

İç mekandan dışarıya bakan mimari sahneye koyma, denize ve kumsala bakan açıklıkların uzunluğunun maksimize edilmesine dayanmaktadır. Verilen kat alanı oranında, ortadaki boşluk alanı manzarayı daha fazla noktadan izlemek için iyi çözüm olabilir. Bu nedenle yapının ana kurgusunda, çeşitli yükseklikleri olan ve birbirlerine köprü vasıtasıyla bağlanan uzun ve sıralı mekanların istiflenmesi düşünüldü. Okyanus manzaralı geniş ve uzun koridor oturma alanı, içeride orta boşluk ve aynı zamanda dışarıdan görülen çok daha çeşitli sahneleri kucaklıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oturma yeri

Dahası, bu binanın dış alanı, toplulukta bir fincan çay etrafında konuşma gibi küçük grup etkinlikleri için geleneksel olarak kullanılan bir dış mekan mobilyası olan ‘Pyeongsang’tan oluşuyor. Sahilde geniş bir teras kurmak yerine, çam ağaçlarının altında bir dizi Pyeongsang, yerleştirmek, doğal sahnelerle çevrili bir fincan kahve ile meditatif zamanın keyfini çıkarabileceğiniz yarı-bireyselleştirilmiş alanlar olarak anlamlı bir rol oynamaktadır. Açığa çıkartılmış  beton duvar, deniz kıyısını uzun çam ağaçlarının ötesine dikmek için bir zevk sunuyor. Çatı alanında, denizin ve gökyüzünün bir olduğu bir çizgiyi fark edebiliriz. Doğanın ve suni ortamın aynı anda daha meditative ama eğlenceli yollarla buluştuğu bu binalarda kafenin ötesinde yeni bir geri çekilme yaşayabiliriz.

Mimarlar: Heesoo Kwak ve IDMM Architects

Location Gijang-gun,

Busan, Güney KoreYönetim Mimarları

Heesoo KwakArea 497.33 m2

Proje Yılı 2016

Fotoğraflar Kim Jaeyoun

Üreticiler FILOBE

 
Kaynak: Archdaily
Çeviri:Mimdap

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe