Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Utopia Arkitekter Stockholm’de bir tartışma başlatmak istiyor:
Share 19 March 2017

Utopia Arkitekter Stockholm’de bir tartışma başlatmak istiyor: Kamusal alanlarımızı nasıl yönetir ve geliştiririz? Oxford Sözlüğüne göre halka açık sözcüğünün tanımı, “bir bölgenin veya ülkenin tüm halkına açık veya paylaşılan” bir şeydir. Bununla birlikte, ticaret yükselmeye devam ederken, Ütopya Arkitekter’in kapalı alanlardaki yeni uygulamalarıyla ilgili bir sorunu vardır “halka açık yerler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlık eleştirmeni Rowan Moore Why We Build’ta yazdığı gibi “Kimlik, arzu ve teşvik, kıyafetler, hesaplı çeşitliliğin restoran yemekleri ve kayak pistinde veya Burj Khalifa’yı gezmek gibi satın almak zorunda olduğunuz şeyler olur.” Sorun şu ki şehirlerimiz daha çok ticari kapalı alanı benimsiyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sorun şu ki, iç şehirlerimiz alışveriş merkezleri, kafeler veya restoranlar gibi daha ticari kapalı alanlarda kamusal alanlar benimsediğinden, “kamu” artık sadece ekonomik kısıtlamalar nedeniyle “bir alanın tümü” tarafından temsil edilmemektedir. Karanlık ve 10 santigrat derece altı sıcaklıkların yılın 6 ayı için geçerli olduğu Stockholm gibi bir şehirde, kapalı alanlarda kurulan ekonomik sınırlar, insanların ev dışında sosyalleşebilmeleri için fırsatların azalması anlamına geliyor. Ütopya Arkitekter’in bu konudaki önerisine yanıt mı? Kapalı bir park.

 

Kaynak:Archdaily

Çeviri:Mimdap

 

 

 

1 Yorum
  1. Bu kamusal alan kıtlığı ya da yapıldığı zannedilen kamusal alanların gerçekte kullanılmamış olması sorunu daha genel sadece Stockholm ile sınırlı değil. Bu anlamda tartışma kent mimarları, kentsel ölçek tasarımcıları ve plancılar tarafından genişletilmelidir.

    Ahmet Malkoç | 20 March 2017


Yorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe