Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Wencun Köyü Yenilemesi
Share 17 March 2017

Tasarım: Amateur Architecture Studio

Yerel malzemelerden ve bahçeli mimariden esinlenen Wang Shu ve Lu Wenyu, imajlarında kırsal bir Çin köyünü yeniden hazırladılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wang Shu ve Lu Wenyu yıllarca Çin’de köyler üzerinde çalışıyorlar ve ulusun yeni kentleşmiş çağa uzanırken kırsal kasabaların yavaş yavaş gerilemesini belgeliyorlar. Bu köyler, bir yaşam biçiminin son burçları ve solgun geleneksel mimariyi ifade eder. Wang ve Lu, geçmişi yeniden inşa etmeden ikisini de korumayı umuyorlar: Bunun yerine, Hangzhou merkezli firması Amateur Architecture Studio, bu alanları gençleştirmeyi ve belki de gençleri şehirlerden geri çekmeyi amaçlayan geleneksel formlara dayanan yeni binalar tasarlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karı koca ekibinin ilk büyük kırsal müdahalesi, Zhejiang eyaletinde yaklaşık 1.800 konuttan oluşan bir kasaba olan Wencun’da gerçekleştirildi. “Köyün yarısı eski binalar, diğer yarısı çirkin, büyük ve yenidir” diyor Lu. Wenz ile Wencun 2012′de Wencun sakinleriyle konuşmaya başlayınca, daha iyi oldu ve geleneksel bir avlu tarafından bir eve alınan alan daha büyük odalarda daha iyi kullanılacak şekle dönüştü. “Gerçek arzuları bütün eski binaları yıkmaktı” diyor Lu.

 

 

 

 

 

 

Wang ve Lu, farklı bir şey denemek için onlarla birlikte çalıştılar: Köyün batı kenarına yeni bir uzantı için Wang ve Lu, 14 üçlü araziye yayılmış 30 yeni konut dizaynında toprak, bambu ve taştan oluşmuş tarihi binalara baktılar. Hepsi geleneksel avlu tarzında yerel malzemelerle yapılmış, ancak ılımlı bir şekilde çağdaş bir his veriyor. Binalar arasında atalara türbe alanı, çiftlik malzemeleri için depo, bir atölye ve modern bir dokunuşla TV izlemek için bir oturma odası bulunmaktadır.

 

 

Yeni binaları ve köyün geri kalanını birleştirmek için Wang ve Lu, köyün daha eski bölümlerinde kendi kendine inşa edilmiş evlerini yenilemek veya yeniden inşa etmek için Amatör Mimarlık Stüdyosu’nun yeni tasarımlarının stilini kucaklamak için bazı yerel ev sahipleriyle birlikte çalıştılar . Bu, artı yeni köprüler, köşkler ve hatta bir okul, Wencun’da estetiğin genişletilmesine yardımcı oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni konutların 18′ini artık köylüler kullanıyor ve 12′si – kent sakinlerinden turizmi artırmayı amaçlayan bir girişim olarak- han olarak kullanılıyor . Fakat öncelikli hedef, Wencun’un gelişen kırsal bir köyde kalmasına yardımcı olmaktı. Lu, “Önemli olan temanın park olmaması” diyor.

 

 

 

 

 

 

Umut, bu müdahalenin diğer köyler için bir model olabileceğini, ancak basitçe kopyalanamayacağını savunuyor. “En kritik nokta, Çin kırsal kültürünün zengin çeşitliliğini korumaktır”, “Bu iş karmaşıktır.” Diyor…

 
Proje: FuYang, Çin Wencun Köyü Renovasyonu
Müşteri: Wencun Köy Komitesi
Tasarım Mimarı: Amatör Mimarlık Stüdyosu, Hangzhou, Çin. Wang Shu, Lu Wenyu (müdürler); Cheng Lichao, Cheng Hao, Shen Yue, Wang Tiantian (proje ekibi)
Yapısal Mühendisi: Shentu Tuanbing
Elektrik Mühendisi: Cheng Chunji
Şantiye Denetimi: Lu Zhenfeng
Danışman: Peyzaj ve Mimarlık Tasarım Enstitüsü Çin Sanat Akademisi
Boyut: 7,590 metrekare, toplam kat alanı; 48.905 metrekare
İnşaat Maliyeti: Metrekare başına 483 USD

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Bütüncül yaklaşım önemli öncelikle. Yenileme gördüğüm kadarıyla bir restorasyon değil, yeni binalarda eski formlara uymak gibi ele alınmış.

    Firdevs Karaca | 17 March 2017

  2. kayda değer bir çalışma.

    Nazmi Gençkal | 19 March 2017


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe