Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Chicago Şehri mimarlardan nehir kıyısının geleceğini öngörmesini istiyor…
Share 16 March 2017

Chicago hızlı bir şekilde nehir kenarını geliştiriyor. Belediye Başkanı Rahm Emanuel, Chicago Planlama ve Geliştirme Dairesi (DPD) ve Büyükşehir Belediye Planlama Konseyi (MPC) Chicago Kent Irmağı Kenarları için fikirler yarışması sunumlarını açıkladı. Katılımcı firmalar arasında David Adjaye, James Corner Saha Operasyonları, Perkins + Will, Ross Barney Mimarlık, Sasaki, Site Tasarımı, SOM, Stüdyo GANG ve SWA yer alıyor.

 

 

 

 

“Chicago Nehri’nin son bölümlerinin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından ve Goose Island çevresindeki Kuzey Şube Endüstriyel Koridorunun planlama süreci de dahil olmak üzere kent genelinde gelişmekte olan bir dizi nehir gelişmesi projeleri için şimdi mimari topluluğun konulara katılmak için mükemmel bir zaman oluşmuş durumda. Yeni nehir kenarı yönergeleri hazırlamamıza yardımcı olmak için “diyor Belediye Başkanı Rahm Emanuel.

 

 

 

 

 
Listelenen firmaların her biri ödüllü nehir kıyıları, kamusal alanlar ve dünya çapında parklar tasarlamakla geniş deneyime sahiptir. Fikir Laboratuvarı firmalardan yeni kavramlar toplarken, yerel ve küresel topluluğun geribildirim almasını sağlar. Firmaların her biri, daha sonra Chicago Mimarlık Bienali sırasında halka duyurulacak Haziran 2017′ye kadar daha resmi tasarım önerileri sunacaklar. Süreç boyunca toplanan bilgiler, 2018′de piyasaya çıkması planlanan kentin nehir tasarımı rehberlerini de bilgilendirmek için de kullanılacaktır.

 

 


Fiziksel sergiyle birlikte, Comcast’in desteğiyle WSP Parsons Brnckerhoff, cep telefonlarında görülen genişletilmiş ve sanal gerçeklik deneyimlerini içerecek dijital sergi bileşenleri üretecek. Kaliforniya şirketi Owlized’in sanal gerçeklik teknolojisi kullanan ek kurulumlar da geliştirilecek. Chicago Urban River Edges Fikir Laboratuvarı, Richard H. Driehaus Vakfı ve Comcast tarafından finanse edilecek.

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Paris’teki Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun yanı sıra Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklama, kentsel su kanallarının geleceğini tartışmak üzere 18 belediye başkanı konferansına ev sahipliği yaptı. Chicago şehir merkezinde düzenlenen konferans, Jeanne Gang’dan gelen girdileri içeriyordu.

 

 

 

 

“Fikir Laboratuarına katılan tüm firmalar adına, çalışmaktan onur duyuyoruz ve heyecanlıyız. Chicago’nun nehirleri, çevremizi birbirine bağlayarak, vatandaş yaşamımızı canlandıracak ve aynı anda yalnız kalmalarını sağlayacak muhteşem bir manzara ve su manzaralıdır “dedi Carol Ross Barney. Ross Barney Architects, Sasaki ile birlikte Chicago’nun mevcut Riverwalk’ının tasarımından sorumluydu.

 

 

 

 

Kaynak: www.archpaper.com
Çeviri: mimdap

 


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe