Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Maçka Parkı ve Ortaköy vadisi projeleri mahkemelik oldu
Share 17 February 2017

CHP, Ortaköy vadisini ve Maçka Parkı’nı yok eden karayolu tüneli projesinin iptali için mahkemeye başvurdu. Plan ile kamu arazilerinin projeye kurban edildiği belirtildi.

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin CHP’li üyeleri Cevdet Bayram ve İsa Öztürk, ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri’ projesine ilişkin planların iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile 10 Şubat’ta idare mahkemesine başvurdu.

 

 

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, dava dilekçesinde, projenin Dolmabahçe çıkışının Maçka Parkı, Levazım çıkışının Ortaköy vadisi olduğuna dikkat çekilerek oradan da Harp Akademileri’ne çıkan bölgeye uzandığı belirtildi.

 

 

‘MAHKEME KARARINI TANIMADILAR’

 

 

Daha önce bu projenin 8. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği ve kararın Danıştay tarafından onanarak kesinleştiği aktarılarak “Davada bilirkişi raporu da olumsuz görüş içeriyor. Ortaköy Vadisi’nin ‘kentsel park’ fonksiyonu mahkeme kararı ile kesinleşmişken İBB 13 Mayıs 2016 tarihinde yol ve kavşak yapmak için yeni bir plan kararı aldı” dendi.

 

 

CHP’nin başvurusunda, hiçbir kurum ve kuruluşun kesinleşmiş mahkeme kararını tanımayıp kentsel park alanının bütünlüğünü bozma ve yeşil alanları küçültme yetkisi olmadığının altı çizildi.

 

 

‘TELAFİSİ GÜÇ KAMU ZARARI DOĞAR’

 

 

CHP’li iki meclis üyesi, karayolu tüneli planın yürürlüğe girmesi halinde telafisi güç kamu zararı doğacağını belirterek, “İnşaat başladıktan sonra verilecek iptal kararı sadece kağıt üzerinde kalacaktır” tespitini yaptı. Söz konusu gerekçelerle planların öncelikle yürütmenin durdurulması ve iptal edilmesi istendi.

 

 

 

 

Maçka Parkı’na darbe indirecek imar planına karşı, yurttaşlar binlerce imza toplamış, söz konusu itiraz dilekçelerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmişti.

 

 

 

Kaynak : ilerihaber.org


Yorum yazmak için


“İçinde yaşadığımız şu karanlık günlerde, böyle bir sergi açılabiliyorsa ve bunca ilgi görüyorsa eğer, bu ülkeden asla umut kesilmez…”       Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde, birkaç gün önce açılan “Louis Kahn’a Yeni/den Bakış” sergisinde karşılaştığım her mimar, her ressam, her ziyaretçi, kâh değişik sözlerle, kâh bakışlarla, kocaman bir gülümseme ya da [...]
ARŞİV
Subscribe