Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Ayvalık talanına, AKP’li belediye de karşı çıktı
Share 17 February 2017

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın imara açılmasına yönelik tepkiler, AKP’li belediyeyi de etkiledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, CHP’li Ayvalık Belediyesi’ni ziyaret ederek, halkla aynı görüşte olduklarını söyledi.

 

 

 

Türkiye’nin en büyük doğal sit alanlarından Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın imara açılması konusunda AKP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ve CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’den ortak itiraz geldi. AKP’li Uğur, Ayvalıklıların yanında olduklarını söyleyerek, sit alanlarındaki değişikliklere olumsuz görüş vereceklerini kaydetti.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen doğal sit alanları ile ilgili yazıda Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde bulunan Pateriça, Hakkıbey Yarımadası, Çiçek Adası ve Alibey Adası’nın bir bölümü olmak üzere toplam 72 alandaki mutlak koruma alanlarının imara açılmasıyla ilgili görüş sorduğu Ayvalık Belediye Meclisi’nin ardından, konunun önümüzdeki günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de masaya yatırılması bekleniyor. Parkın imara açılmaması için Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur da Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık halkı ile aynı görüşte olduğunu söyledi.

Görüş alışverişi

 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık Belediyesi’ne gelerek Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve ekibi ile görüş alışverişinde bulundu. Ayvalık Belediye Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda; Belediye Başkan Yardımcıları Gökay Bacan, Ahmet Erkal, AKP Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, Ayvalık Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyeleri; Sinan Oğuz Başkurt, Ali Gür ve Ufuk Turan da hazır bulundu.

 

 

Toplantı öncesinde; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilçede tepkilere neden olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ile ilgili belediyeden görüş istenmesine ait yazısı da değerlendirildi. Toplantıda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, Ayvalık’ı önemsediklerini vurgulayarak, amaçlarının bu nadide ilçeyi dünya markası yapmak ve bu yönde de ilçedeki alt yapı, su ve benzeri sorunlarını ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

 

 

‘Aynı görüşteyiz’

 

 

Çevre ve İmar Bakanlığı’nın Ayvalık Belediyesi’ne sorduğu gibi Büyükşehir Belediyesi’ne de tabiat parkları ile ilgili görüş sorduğunu ifade eden Başkan Uğur, bu konuda Ayvalık Belediyesi’nin geçen cuma günü gerçekleştirdiği olağanüstü meclis toplantısında sit alanları üzerindeki değişikliklere verdiği olumsuz yöndeki görüşü desteklemeyi düşündüklerini belirtti. Ayvalık Tabiat Parkları’nda daha önceki yıllarda da revizyon değişikliği taleplerinin olduğuna dikkat çeken Uğur, amaçlarının bu konuda Ayvalık Belediyesi ile aynı şeklinde hareket etmek ve Tabiat Parkı konusunda ortak çalışmalar yürütmek olduğunu vurguladı.

 

 

Erdoğan’a sunacak

 

 

Bir soru üzerine; nisan ayında yapılacak referandum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tabiat Parkı’nı imara açmak istemesi halinde bile bu konuda halkın görüşlerini, hazırlanan raporları kendisine sunarak parkın imara açılmasının sakıncalarını anlatacaklarını ifade eden Uğur, parkın içerisinde endemik bitki içermeyen kayalık ve verimsiz alanların da kullanılması gerekiyorsa, halkın kullanımına açılması gerektiğini kaydetti.

 

 

Gençer’den teşekkür

 

 

Toplantıda konuşan CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de, “Ayvalık Belediye Meclisi olarak, tabiat parklarının ve zeytin alanlarının birinci derece sit alanlarından çıkarılmamasını oybirliğiyle kabul ettik. Bu karar Ayvalık için tarihi, çok önemli bir karardı. Bugün sevindirici bir olay daha yaşadık. Büyükşehir Belediye Başkanımız, İmar Dairesi ile birlikte Ayvalık’a geldi. Bu konuyla ilgili görüştük ve Ayvalık Belediye Meclisi’nin aldığı karara paralel olarak, Büyükşehir de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na rapor vereceğini açıkladı. Kendisine duyarlı davranışından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe