Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Yüksek Çayır Konutları
Share 17 February 2017

Tasarım: Peter Q. Bohlin

 

Frank Lloyd Wright’ın meşhur Fallingwater yerleşim biriminin bitişiğindeki tarihi bir çiftlikte bulunan High Meadow, Fallingwater Institute’un yazlık ikamet programlarının öğrencileri için mimari, sanat ve tasarım öğrencilerinin ana üssü olarak hizmet vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orman ve tarla arasında, basit ahşap iç mekanlara sahip dört mütevazı konut ile oradaki tepeyi çevreleyen çelik sütunlar ve narin tektonik ağ üzerinde hafifçe yerden koparılmış olarak durur ve bölgeye en az rahatsızlık verir. Her birimin sonunda açılı bir zarf, aşağıda yer alan vadi tabanından yükselen serin esintileri yakalar ve yaz güneşinden doğal olarak havalandırılan odaları korur. Ekranlı giriş kapıları ek hava akışı sağlar ve üniteleri kapalı bir yürüyüş yoluna bağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın ana girişi, ziyaretçileri mevcut bir kabin için yeni mimariyi birleştiren ve açık hava toplama ve yemek mekanı olarak hizmet veren merkezi bir noktada, sundurma içine alıp hoş geldiniz demektedir. Bu sahadan hasat edilen ve işlenen yatay bir çam perdesi kabinden uzanır ve evlere giden geçit boyunca devam eder. Görüş açısının küratörlü açıklıkları bitişik odunların dağınıklığını özel bir görünüm yaratır. Bu geçit boyunca devam görünüm çözülerek çayır ve Fallingwater’a (Wright’ın Şelale Evi) giden bir yola doğru uzanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler ve kaplamalar kasıtlı olarak minimalist ve dayanıklı biçimde seçilmiştir.. Kabin dış cephesi sedir boyalı şeyl grisi ile kaplıdır. Mantar döşeme üniteleri banyolarda kullanılırken, duş çevreleri Pensilvanya kayrak taşı ile kaplıdır. Yerleşik raflar ve mobilya, alana süssüz bir kalite kazandıran kontrplaktan yapılmıştır. Küçük bir masa ve basit sandalyeler, okumak veya dinlenmek için ayarlanabilir yapılmıştır. Bölgesel kaynaklı yün battaniyeler yatakları süslemektedir.

 

 

 

Batı Pensilvanya Conservancy’nin misyonu, doğal dünyanın takdirini yenilemek, korumak ve beslemek için bu dört kabini kırsal ortamını hem biçim hem de işlev bakımından tamamlıyor ve her yaştan öğrencilere, güzelliğini yaşamak ve keşfetmek için fırsatlar sunmaktadır.

 

 

 

Proje Adı: Yüksek Çayır Konutları
Yeri: Mill Run, Pennsylvania
Proje Durumu: Dahili
Tamamlanma yılı: 2016
Boyut: 300 m2
Müşteri / Sahibi: Western Pennsylvania Conservancy
Takım
• Peter Q. Bohlin (Tasarım Müdürü)
• William D. Loose (Sorumlu Müdür)
• Bill James (Proje Yöneticisi / Tasarımcı)
• Kent Suhrbier (Proje Kaynağı)
Danışmanlar
• Peyzaj Mimarı: Bohlin Cywinski Jackson ve Düşen Su Yaz Stajyeri
• Yapısal Mühendis: K2 Mühendislik
• Makine Mühendisi: Iams Danışmanlık
• Genel Yüklenici: Fuarcılık İnşaat

 

 

 

Kaynak : www.architecmagazine.com
Çeviri : Mimdap

1 Yorum
  1. geniş yeşil alanda mükemmel duruyorlar

    Osman Peker | 21 February 2017


Yorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe