Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Nuuk Stadyumu…
Share 16 February 2017

Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG)

 

 

 

 

Grönland’ın başkenti hızlı bir gelişme yaşıyor. Yeni ticari, kültürel ve konut binaları, altyapı iyileştirmelerinin yanı sıra şehrin farklı kesimlerinde çekim yapıyor. Kültürel ve Ticari Kompleks, Nuuk’taki yeni ağırlık merkezi ve kenti bir araya getiren “tutkal” olarak işlev görecek şekilde düşünülmüştür.

 

 


Proje 3 bölümden oluşuyor: Ulusal Sanat Galerisi, Milli Futbol Stadyumu ve Ticaret Merkezi. 2011 yılında BİG, Grönland Sanat Galerisi için mimari yarışmayı kazandı ve başlangıçta Nuuk’un batı kıyısında inşaatı planlandı. KKM projesinin bir parçası olarak, kentin her yerinden görünür hale geldiği için, kentsel bağlamda daha belirgin bir yere taşınacaktır. Projenin eşsiz karakteri limanın kimliğine katkıda bulunacaktır. Ulusal stadyum için, bina içerisindeki çevrenin görüntüsünü çerçeveleyen ve aynı zamanda stadyumu rüzgar ve karlardan koruyan geniş bir kubbe şeklindeki çatı yapısı önemli görünmektedir.

 

 

 

 

Sert Grönland ikliminin aksine sıcak bir iç mekan yaratan geniş bir ahşap yapıyı hayal ediyoruz. Ticaret merkezi için, geleneksel yeşil toprak yapısı tipolojisinin öne çıkarılması olarak, renkli eğimli çatı evlerinin radyal bir dağılımını önerilmiştir. Dairesel avlu, hem insanların buluşabileceği ortak alan hem de dolaşım ve park alanı olarak işlev görür. Avluya bakmanın yanı sıra, tüm yapı birimleri siteyi çevreleyen çarpıcı doğanın manzarasını da görür.

 

 

 

 

Editörler: Victoria Carodine, Hanley Wood
Proje Adı: Nuuk Stadyumu
Yer: Nuuk, Grönland
Proje Durumu: Teklif Projesi
MİMARİ: Bjarke Ingels Grubu (BIG)
Danışmanlar: Yapısal Mühendis: ARU

 

 

Kaynak: www.architecturemagazine
Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe