Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
5 numara
Share 15 February 2017

Tasarım: BAD. Built by Associative Data

No. 5, BAD tarafından tasarlanmış karma kullanımlı bir varış yeridir. MARZ Stüdyosu ile birlikte kurucusu Ali Başbous olan Associative Data tarafından oluşturulmuştur. Beyrut kentindeki Jnah’nın kalbinde, ünlü Camille Chamoun Spor Şehir Stadyumunun yanında yer almaktadır. Tasarım, parametrenin görünüm yönelimleri, güneş radyasyonu, rüzgar hareketleri ve bina programı gibi parametrik çalışmalarla yönlendirilir ve bunların hepsi de yerleşimde veri olarak kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 


Önerilen optimizasyonlar, karşılaşılan tüm parametreleri çözmekte ve binanın performansını yükseltmektedir. 5 numaralı bölgedeki alan, bölgedeki en yoğun köşelerden birinde bulunmakta ve binayı sokak seviyesinden çok görülebilir ve görünür hale getirmektedir.

 

 

 

 

 

 


Strateji, havanın yerleşim içine hareketine yardımcı olup, perakende satış mağazalarından ve ticaret aktivitelerinden gelen tüm kullanıcıların buluştuğu davetkar bir açık meydan yaratmaktadır. Binanın programının en verimli tasarımını ve dağıtımını elde etmek için birçok hesaplama yapılmıştır. Zemin kat, erişilebilirliği kolaylaştırmak ve arazinin eğiliminden faydalanmak, üst caddeden aşağı cadde seviyesine geçmek için tüm restoranlar ve ticari faaliyetlerin yerleştirildiği iki alt seviyeye ayrılmıştır. Üst kattaki program, özel ofisleri ve 120 ila 250 m² arasında değişen 52 ferah daire birimini ve dinamik düzenlerinde büyük bir esneklik içerir. Detaylı toplama yaklaşımı, bize Jackson Pollock’un 5 numaralı ilham veren şaheseri hatırlatan çarpıcı bir tasarım sağlar. Fiziksel boşluğun ve boşlukların karmaşık bir teknikle birlikte dağılmış halde bulunduğu ve sanat ve mimariye yepyeni ve alışılmamış bir perspektif yarattığı yer burasıdır.

 

 

 

 

 

 


Kaynak: www.architecturemagazine.com
Çeviri:Mimdap


Yorum yazmak için


UIA Sayman üyesi Fabian Llisterri ve eski (2011-2014) UIA Genel Sekreteri Michel Barmaki 16 Şubat 2017 Perşembe günü Lübnan Mimarlık Ödülleri Festivali’nin açılışı için Beyrut’taki Biel Sergi Sarayında hazır bulundular. Barmaki, hem uluslararası alanda hem de Lübnan’da ve Lübnan’da mimarlık fakülteleri tarafından son 10 yılda yaratılan 36 uluslararası projeyi inceledi.           [...]
ARŞİV
Subscribe