Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
5 numara
Share 15 February 2017

Tasarım: BAD. Built by Associative Data

No. 5, BAD tarafından tasarlanmış karma kullanımlı bir varış yeridir. MARZ Stüdyosu ile birlikte kurucusu Ali Başbous olan Associative Data tarafından oluşturulmuştur. Beyrut kentindeki Jnah’nın kalbinde, ünlü Camille Chamoun Spor Şehir Stadyumunun yanında yer almaktadır. Tasarım, parametrenin görünüm yönelimleri, güneş radyasyonu, rüzgar hareketleri ve bina programı gibi parametrik çalışmalarla yönlendirilir ve bunların hepsi de yerleşimde veri olarak kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 


Önerilen optimizasyonlar, karşılaşılan tüm parametreleri çözmekte ve binanın performansını yükseltmektedir. 5 numaralı bölgedeki alan, bölgedeki en yoğun köşelerden birinde bulunmakta ve binayı sokak seviyesinden çok görülebilir ve görünür hale getirmektedir.

 

 

 

 

 

 


Strateji, havanın yerleşim içine hareketine yardımcı olup, perakende satış mağazalarından ve ticaret aktivitelerinden gelen tüm kullanıcıların buluştuğu davetkar bir açık meydan yaratmaktadır. Binanın programının en verimli tasarımını ve dağıtımını elde etmek için birçok hesaplama yapılmıştır. Zemin kat, erişilebilirliği kolaylaştırmak ve arazinin eğiliminden faydalanmak, üst caddeden aşağı cadde seviyesine geçmek için tüm restoranlar ve ticari faaliyetlerin yerleştirildiği iki alt seviyeye ayrılmıştır. Üst kattaki program, özel ofisleri ve 120 ila 250 m² arasında değişen 52 ferah daire birimini ve dinamik düzenlerinde büyük bir esneklik içerir. Detaylı toplama yaklaşımı, bize Jackson Pollock’un 5 numaralı ilham veren şaheseri hatırlatan çarpıcı bir tasarım sağlar. Fiziksel boşluğun ve boşlukların karmaşık bir teknikle birlikte dağılmış halde bulunduğu ve sanat ve mimariye yepyeni ve alışılmamış bir perspektif yarattığı yer burasıdır.

 

 

 

 

 

 


Kaynak: www.architecturemagazine.com
Çeviri:Mimdap

1 Yorum
  1. anlayış çok iyi fakat fazla bir yoğunluk kullanılmış. proje gerçekleştiğinde o kadar iyi sonuç çıkmaz.

    ali kemal doğusan | 24 February 2017


Yorum yazmak için


MAD Mimarlar Konumu: Harbin, Heilongjiang, Çin Yönetim: Ma Yansong, Dang Qun, Yosuke Hayano İnşaat alanı: Area850000 ft2 Proje yılı: 2015 Fotoğraflar: Hufton + Crow, Adam Mørk   Mimarın anlatımıyla: “MAD Mimarlar, Kuzey Çin’in Harbin şehrinde bulunan tamamlanmış Harbin Opera Binası’nın tanıtımını yaptı. 2010 yılında MAD, Harbin’in Songhua Nehri boyunca bir opera binası, kültür merkezi ve [...]
ARŞİV
Subscribe