Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Farklı bir Köy…
Share 14 February 2017

Tasarım: Modern Office of Design + Architecture (MoDA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 P / A Ödülleri’nde Kazanan Proje
“Ben, ben bir kentsel formu fikri gibi konutla ilgileniyorum
ve biz onları yoğunlaşmasını kabul eden şehirlere nasıl alabilirim?
Bu durum çok ilginç bir şekilde çok daha fazla yoğunluk yaratan bir çözümdür. ”
- Jüri Üyesi Barbara Bestor, AIA

 

 

 

 

Calgary Bankview bölgesinin güneybatısında yer alan şehir, Köy 45 metrekarelik stüdyolardan 102 metrekarelik townhomes boyutu arasında değişen 78 adet birim ile, bazı yönlerden tipik bir kentsel konut gelişmeyi gösteren projedir. Tasarım + Mimarlık (Moda) yerel firma Modern Ofislerin alt katlarında stüdyolar ve küçük birimleri yerleştirerek, üç yatak odalı townhomes birimlerini yarattılar. Yukarıdaki townhome sakinleri için ek gizlilik sağlayan büyük boy avlu sağlanırken, “modülasyon yoğunluğu,” daha uygun fiyatlarla, daha yakın zemin ve çevresindeki mahalleye daha fazla insan yerleştiren bir düzenleme getirmiştir.

 

 
Bu, pek çok banliyö sakinleri için hala çok katlı, çok aileli yaşam fikrine göre bir şehirde bilhassa çekici bir özelliktir. Avlu, daha küçük bir ölçekte, bir banliyö arka sokak üzerine, bir sonrakini kopyalayan bir ila akış düzeni içinde oluşturulur. Aynı zamanda, sokak düzeyinde küçük birimler yoğun bir kavşağa oturur ve binanın ölçeğini azaltmak için dışardan binanın “okuma” şeklini farklılaştıracak biçimde stüdyoların dışı siyah ve townhomes birimleri beyaz kurgulanmıştır.

 

 
Köy de sadece 58 park lekelerinden, birim fiyat noktasını düşürücü ve bir araba olmadan, ya yürüyerek ya da toplu taşıma kullanarak gitmek için birçok sakini teşvik eden yönde tasarlanmıştır. Kavramsal aşamada hala 5.750 metrekarelik proje, yaklaşık 30 farklı yerleşim düzeni içeren planlamaya sahiptir.

 

 

Proje Bilgileri:
Projesi: Köy, Calgary, Alberta
İşveren: Renata Geliştirme
Mimar: Tasarım + Mimarlık, Calgary, Alberta Modern Ofis. Nicholas Tam, John Ferguson, Anthony Schmidt ve Cara Tretiak ile Ben Klumper ve Dustin Couzens,
Geliştirici: RNDSQR İnşaat
Yönetici: BMP İnşaat Yönetimi
Render: Turbulentarch
Boyutu: 6.000 m2

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:           Uygulama Ödülü     20 sergileme numaralı 37045 rumuzlu Hakan Doğukanlı, Mimar Ebru Yetkin, Mimar Eşdeğer [...]
ARŞİV
Subscribe