Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Share 9 February 2017

MİMARLIK
393
OCAK-ŞUBAT 2017

 

 

 

 

Aslı Tuncer Madge

 

 

“Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” çünkü eskisi gibi olmayan geleceği hazırlayan günümüz… Bu tartışma 2014 yılında düzenlenen 2. İstanbul Tasarım Bienali teması bağlamında yapılmış ve Bienal bizleri, bugünümüzü ve geleceğimizi sorgulayan bir noktaya getirip bırakmıştı. Geleceğe şekil veren günün koşullarının bugünlerde eskisinden farklı parametrelerle, örneğin üretim odaklı olmak yerine tüketimi önplana çıkarmak üzere, şekillendiğini ve çok hızlı değiştiğini gözönüne alırsak Bienal, geleceğin değişiminden de bahsetmenin mümkün olduğunu göstermişti. Derginin bu sayısının dosyası, 2. İstanbul Tasarım Bienali sırasında “Bir Palimpsest Kent Olarak İstanbul’da Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” başlığıyla düzenlenen makale yarışmasında ödül alan yazılardan oluşuyor. Çok katmanlı bir kent olan İstanbul’a “palimpsest” kavramı üzerinden bakan yazılar, üst üste, iç içe birbirine eklemlenen farklı dönemlere ait izlerin birlikte okunabilmesi, birbirine referansla farklı çıkarımlara olanak tanıması gibi değerlerin önemine dikkat çekiyor. Farklı dönemleri benimsemek, günümüzde yaşadığımız “koruyamama” sorunumuzun da çözümü aslında. Geçmişin izlerini tümüyle silmek ya da aynı derecede tehlikeli olabilecek, sadece bir dönemi benimseyip parlatmak yerine, belgeci ve uzlaşmacı bir tavır göstererek sahiplenmek, barışçıl çevrelere sahip olmamızın önünü açacak. Bu sayıda ele aldığımız İzmir Kültürpark ve İstanbul Meteoroloji Müdürlüğü arsası, kentlerdeki değerli katmanların harcanmasına iki farklı örnek. Yeşil alanların yapılaşmaya açılması, kişi başına düşen aktif yeşil alanın zaten oldukça düşük olduğu kentlerimizde, nitelikli kentsel alanlarda yaşama hakkımızı elimizden alıyor.

 

 

Kentleşme sorunlarının daha büyük ölçekte ülkeler arasında da konuşulup tartışılması gerektiğinden hareketle başlatılan Habitat (BM Konut ve Sürdürülebilir Kentleşme Konferansı) konferanslarının üçüncüsü geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleştirildi. Konferans, zaman ve deneyim birikimiyle biçimlenen kentsel mekâna ilişkin, ülkelerin farklı yaklaşımlarının tartışılmasına olanak sağladı. Küresel ölçekte değerlendirilmesi gereken bir diğer konu ise iklim değişikliği. Sonuçları artık görmezden gelinemeyecek düzeye ulaşan, dolayısıyla sıkça konuşulmaya başlanan çevre sorunları, COP konferanslarında tartışılıyor. Kasım ayında Marakeş’te gerçekleşen COP22 sırasında açılan bir pankart, aslında konuya bakış açımızın nasıl olması gerektiğini özetliyor: “İklim Değişikliği Değil, Sistem Değişikliği” (System Change, No Climate Change)

 

 

Yeni bir yıl başlıyor, yeni umutlar dillendiriliyor… MİMARLIK dergisi olarak 2017’nin, kentsel mekânlarımızda huzurlu zaman geçirebilme özgürlüğümüzü geri kazandığımız bir yıl olmasını diliyoruz.

 

 

+ İç Mimarlık  Şubat 2017 sayısı 

 

 

 

Doğadan gelen harikalar…

Doğaltaş ve Mermer

Klasiğin izinde bir kır bahçesi…

Gardenia

Rota…

Gaziantep ve Mersin

Sade, işlevsel ve loft bir örnek daire…

Loft Park Residence

Mekanların en sıcak ve an samimi unsurları…

Duvar Kaplamaları ve Panelleri

Tasarımda güzeli ve iyiyi duyma hedefinde…

Hasan Güney

Ateşi disipline eden elemanlar…

Şömineler

 

 

 

Serbest MİMAR’ın 24. Sayısı Çıktı

 

 

 

 

24. sayımızda da yine farklı bir içerik ile sizlerle yeniden buluşuyoruz.

Tasarımı henüz sonuçlanmış ya da devam etmekte olan projelerden seçkilerin yer aldığı “Masaüstü” bölümü; büro, ticari yapı, konut, kamu yapısı, otel ve üniversite kampüsü gibi çeşitli projelerden oluşuyor.

Türk SMD, İstanbul ve İzmir SMD’lerin geçtiğimiz dönemlerde yapmış oldukları etkinliklerin haberlerini “SMD’lerden” bölümünde bulacaksınız.

“Yaka Resmi” bölümümüzde geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz değerli mimarımız Turgay Ateş hakkında Sunay Erdem’in yazısı ile mimarlık alanına önemli katkıları olan İnşaat Mühendisi Taylan Karabey hakkında Fatma Çölaşan’ın yazısı yer alıyor.

“Anma” bölümümüz, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Salih Zeki Pekin’in çalışmalarından ve onun hakkında yakınlarının ve arkadaşlarının yazdığı yazılardan oluşan bir içeriği kapsıyor.
“Dosya” bölümümüz Eskişehir kentinin mimarlık ve kent gündemini içeriyor. Bu bölümümüzde;
Doç. Dr. Osman Tutal, Yard. Doç. Dr. Betül Ekimci, Yard. Doç. Dr. Rana Karasözen, Doç. Dr. Güler Koca ve Dr. Açalya Alpan’ın kent hakkında farklı konulardaki makaleleri,

Son dönemde inşa edilmiş, A Hotel, Eskişehir Adalet Sarayı, Eskişehir Termal & SPA Otel, İki Kule Eskişehir, Eskişehir Stadyumu ve Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Açık Alan ve Meydan Düzenlemesi Projeleri detayları,

Henüz uygulanmayan projeler kapsamında, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi- Ek Yapı, Eskişehir Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi, Hamamyolu Urban Deck, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi, Eskişehir Hızlı Tren Garı projeleri ile açılan mimari yarışmalarda ödül alan ve uygulanmayan projeler hakkında Hasan Özbay’ın yazısı yer alıyor.

Son olarak, “Oradaydık” bölümünde ise, Y. Mimar Suzan Esirgen ve oğlu Ahmet Baran’ın ortak olarak kaleme aldığı, Miami hakkındaki izlenimlerinin aktarıldığı yazıları paylaşılıyor.

 
Yapı Dergisi – 2017 / 423 Şubat

 

 

YAPI Dergisi’nin Şubat sayısında “Smithsonian Afrikalı-Amerikalı Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi” projesine geniş yer veriliyor. Dergide Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

 

 

Smithsonian Afrikalı-Amerikalı Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi

 

 

Washington’da yer alan, tasarımını Freelon Adjaye Bond SmithGroup’un yaptığı projede tasarım üç temel üzerine oturuyor; yapının biçimini oluşturan “taç”, yapının peyzaj üzerine uzanan bölümü “portik” ve bronz filigran kabuk.

 

Broad Müzesi

 

Müzenin, “örtü ve mahzen” olarak adlandırılan tasarım konsepti, yapıda, sergileme mekânı ve depo olmak üzere iki programı bir araya getirmeyi amaçlıyor. Diller Scofidio + Renfro’nun tasarladığı müze yapısı Los Angeles’de yer alıyor.

 

 

Ankara Hızlı Tren Garı

 

A Tasarım Mimarlık’ın tasarımında, çatı elemanları, atriyumlar ve binanın uçlarında her katta bulunan açık teraslar aracılığıyla doğal ışık kontrollü bir şekilde, peron kotuna kadar kesintisiz ulaştırılarak, yaşayan mekânlar elde edilmiş.

 

Varyant Karşıyaka

 

Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi’nin tasarladığı yapı İzmir’de yer alıyor. “Blokların bir duvar oluşturmaması”, “kademelemede arazi yapısına uyum”, “farklı yükseklikte bloklar yaparak hareketli bir kompozisyon sağlamak” gibi yerleşmenin temel ilkeleri binaların tasarımına doğrudan yansıtılmış.

 

 

“ikibana” Restoran

 

 

Mekânda başrolü üstlenen ahşap öğe, birbirine dolaşan dallar biçiminde tasarlanmış dikkat çekici tavan. Buradan süzülen ışık restoranın bütün yüzeylerinde hafif bir ışık-gölge tınısı oluşturuyor. Barselona’da yer alan restoranın tasarımı El Equipo Creativo’ya ait.

 

 

ARCHIPRIX-TÜRKİYE 2016

 

Archiprix-Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması Ödülleri 16 Aralık günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. Yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanısıra bir jüri özel ödülü ile üç eşdeğer mansiyon verildi.

 

Ayrıca;

 

  • Doğa-Kültürel Miras ve Planlama; Hayat Zengin Çelik, Hülya Koç, Sibel Ecemiş Kılıç, İpek Özbek Sönmez
  • Okulöncesi Eğitim Ortamları Tasarımında Bir Parametre Olarak Esneklik; B. Ece Şahin, Neslihan Dostoğlu
  • Yapılarda Teknik ve Strüktürel Bir Meydan Okuma: Gökyüzü Havuzları; Ahmet Vefa Orhon, Kutluğ Savaşır
  • In Situ: Anadolu Taş Ustalarının Günümüzdeki Pratiği Üzerine; Elif Kendir B.
  • Türkiye’de Devlet Hastanesi Mimarlığının Gelişimi Üzerine Bir İnceleme; Mehmet Şener
  • Kocaeli İlinde Lojman Modelinin Mimari Açıdan İncelenmesi; Nilay Coşgun, Elif Özlem Aydın, Fatma Uzungüngör
  • Roger Ballen Retrospektifi İstanbul Modern’de; Burçin Yılmaz

YAPI Şubat sayısında…

 

 

 

XXI Şubat 2017

 

 

 

 

Xxı’in Yeni Yıl Kararlarını Da İçinde Bulabileceğiniz Şubat Sayısında Jareed Lad Tasarımı Sharanam Kırsal Kalkınma Merkezi, Alataş Archıtecture Tasarımı Robert Kolej Murat Karamancı Öğrenci Merkezi, Barn Arch Tasarımı Red Bull Muzik Akademisi Sahnesi, Ek Biç Ye İç, Andy Rahman Tasarımı Biyofilik Yurt Ve Demirden Desıgn’ın Şişecam Düzcam Sergileme Alanı Projeleri Var. Bunların Yanı Sıra Lom Creatıve Ve Olıver Heath İle Yaptığımız Söyleşileri, Bilge Bal’ın Gordon Matta-Clark’ı Okumaya İlişkin Spekülatif Bir Sözlükle Sonlanan Yazısını Ve Ex Libris Bölümünde Nihan Hacıömeroğlu Kaleminden Edebiyatta Mimarlık Kitabının Eleştirisini Okuyabilirsiniz. Doğan Tekeli Tefrikamızın İkinci Bölümü İse, Sami Sisa İle Ortaklıkları Ve Ofisin Kuruluşuyla Devam Ediyor.

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:           Uygulama Ödülü     20 sergileme numaralı 37045 rumuzlu Hakan Doğukanlı, Mimar Ebru Yetkin, Mimar Eşdeğer [...]
ARŞİV
Subscribe