Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Taksim Camii bitince böyle olacak
Share 9 February 2017

İlk kez Hurriyet.com.tr’nin gündeme getirdiği Taksim Camii’ne ilişkin Kurul kararından sonra projenin görselleri de ortaya çıktı. Minare yüksekliği 61 metre olması planlanan cami ile ilgili Kurul’un ‘onay’ kararından sonra bölgede bulunan dükkânların tahliyesine geçilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Taksim’e cami yapılmasına ilişkin tartışmalar uzun bir süreden beri gündemdeydi. Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan cami projesine onayın İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan çıktığını Hurriyet.com.tr gündeme getirdi.  Cami projesi, Kurul’dan, ada pafta parsel numarası ile geçtiğimiz 19 Ocak günü geçti.

 

 

 

 

Cami projesi ile ilgili detaylardan sonra proje görselli de ortaya çıktı. Kurul’un onayında geçen cami projesi bin 482 metrekarelik bir alanda hayata geçirilecek. Caminin taban oturumu 900 metre olarak projelendirildi.

 

 

 

 

Taksim Camii için planlanan zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre, kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği ise 30,3 metre. Planlanan yüksekliğin, cami alanına yakın iki kilisenin yüksekliğine denk olduğu öğrenildi. Caminin yapılacağı yer ise Taksim Sular İdaresinin hemen arkasında bulunuyor.

 

 

 

 

Sabah.com.tr’den yer alan bilgiye göre ise, proje tamamlandığında aynı anda 2 bin 575 kişi ibadet edebilecek. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park yapabilecek. 12 bin 574 metrekare kapalı alanı bulunan tarihi yapıda konferans, sergi salonları da mevcut. 820 metrekare zemine oturan projenin dış cephesinde açık renk doğal taşlar kullanıldı.

 

 

 

Kaynak : Hürriyet

 

2 Yorum
  1. Bitince böyle olacak. Hürriyet gazetesi Sabah gazetesi haline gelmiş kamuoyu yymuşatma çalışması yapıyor

    nesrin uçkan | 13 February 2017

  2. nasıl bir ülke nasıl bir sona doğru sürükleniyoruz.

    cumhur kalkan | 16 February 2017


Yorum yazmak için


Tasarım: nARCHITECTS                 Greenpoint’de Norman ve Wythe Avenues’in kesiştiği yerde yeni bir depoda bulunan bu yeni mekan kurgusu, etkinlikler ve sergiler için alanlar, tasarım eğitimi, serbest ortak çalışma alanı, fabrikasyon laboratuarı, restoran fonksiyonlarını bir araya getiren dükkan tasarımıdır. . Bina, ayrıca, kent yaşamını iyileştirmek için ürün ve hizmetler [...]
ARŞİV
Subscribe