Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Verona’nın Roma Amfi Tiyatrosu Çatı Örtüsü Yarışması…
Share 7 February 2017

İtalya, Arena di Verona Amfi tiyatrosu için açılabilir bir çatı önermek için yapılan yarışmanın sonuçları açıklandı. Verona kentinin belirleyici sembolü olan ünlü amfitiyatroyu kapsayan seksen yedi önerinin arasından üç kazanan proje seçildi. Yarışma, Roma anıtını unsurlardan korumak ve yapımından iki bin yıl sonra izleyicilere kaliteli eğlence sağlamaya devam etmek amacıyla Mart 2016′da ilan edildi.

 

 

 

 

 

 

Alman firması GMP Architekten, antik tiyatronun dış duvarlarına dayanan çevre halkasıyla yarışmayı kazandı. Yüzük, kablolar üzerine yerleştirilmiş, katlanmış 12.000 metrekarelik kumaş kapağı depolar ve tüm çatı boyunca konuşlandırılır. Çevre halkası, tiyatro sahasının eliptik formuna tepki verir ve kültürel miras sembolüne zarif, ölçülü, ancak tartışılmaz biçimde çağdaş bir katkı sağlar.

 

                       GMP tarafından ve birincilik kazanan teklif.

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci sırayı alan proje, amfitiyatro ortamında yapısal bir halka öneren Vincenzo Latina Architetti’ye verildi. Arenanın ortasında dikey metal kablolar, çatı şişirilebilir bölümlerde kapatılmasına izin verir. Dışarıda, çatı profili konferans salonunun ritmiyle etkileşime girerken, kalıcı havai kablolardan ötürü ağır bir varlık hissedilir.

 

 

                        Vincenzo Latina’nın projesi ikincilik kazandı 

 

 

                        Vincenzo Latina’nın ikinci teklifi

 

 

Roberto Ventura, arena üzerinde merkezi bir yüzüğü destekleyen ince ince kolonlarla üçüncü sırada yer aldı. Önerilen sistem tutarlı, resmi bir ton vuran mevcut yapı ile etkileşime girmiyor. Kapak, Roma amfi tiyatrolarının kanopilerinden esinlenerek, merkezi halkadan gelen kablolarla desteklenen tabakalardan oluşur.

 

 

                       Roberto Ventura’nın üçüncülük projesi  

 

 

                       Roberto Ventura’nın üçüncü teklifi

 

 

 

 

 

 

Arena, dünyanın benzersiz bir tarihi ve mimari gerçekliğidir. “Bu yarışmanın amacı, eski yapının korunmasının sağlanması ve eğlence mekanı olarak keyifli olmasının temin edilmesi, daha iyi bir şekilde kullanılabilmesi amacını taşır.” diyor Verona Belediye Başkanı Flavio Tosi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Tasarım: Bohlin Cywinski Jackson                   Pittsburgh’un ormanlık 644 dönümlük Frick Park’ın kenarında yer alan Frick Environmental Center, deneysel çevre eğitimi için canlı bir öğrenim merkezidir ve ziyaretçilere net bir sıfırın teknik yönlerini öğrenirken doğal bir ekosistemi deneyimlemek için çeşitli fırsatlar sunar.     Proje, 80 yıldan daha [...]
ARŞİV
Subscribe