Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
TMMOB Anayasa değişikliği teklifine “Hayır” diyor
Share 9 January 2017

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Anayasa değişikliğine ilişkin, “TMMOB Anayasa değişikliği teklifine ‘Hayır’ demektedir, ‘Hayır’ diyecektir” dedi.

 

 

 

 

TBMM’de Anayasa değişikliğine ilişkin görüşmelere ilişkin tepkiler sürüyor. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB’nin Anayasa değişikliğine “Hayır” diyeceğini belirtti.

 

 

Anayasa değişikliğine ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Koramaz, “Geride bıraktığımız 2016 terör saldırılarının ve acının yılı oldu. Şiddetini gün geçtikçe artıran terör ülke geneline yayılarak doğrudan halkı da hedef aldı, yaşam alanlarımız daraldı, toplum olarak adeta nefes alamaz hale geldik. Bu kaotik ortamı kızıştıran, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen, ancak tarihe, basın-yayın organlarının kapatıldığı, muhalif gazetecilerin gözaltına alındığı, tutuklandığı, kamu çalışanlarının, akademisyenlerin görevlerinden alındığı, KHK’larla işten atıldığı, OHAL koşullarında önümüze bir anayasa değişikliği paketi dayatıldı.

 

 

10 Aralık’ta AKP üyesi 316 milletvekili imzasıyla TBMM’ye sunulan, 21 maddelik Anayasa değişikliği paketi, Anayasa Komisyonu’ndan 18 madde olarak çıktı. Anayasa’nın 58 maddesini değiştiren, 21 maddesini de yürürlükten kaldıran bu torba değişiklik paketi, kamuoyu daha ne getirip ne götürdüğünü tam olarak anlayamadan, yeterince bilgilenemeden TBMM Genel Kurulu’na sunuldu” ifadelerini kaydetti.

 

 

Otoriter rejime geçiliyor

 

 

Demokratik ülkelerde herhangi bir yasa değişikliğinde bile üniversitelerin, aydınların, demokratik kitle örgütlerinin, meslek kuruluşlarının ve sendikaların görüşlerinin alındığını aktaran Koramaz, şunları belirtti:

 
“Yani konu çoğunluk iradesine indirgenemez. Ülkemizde ise demokrasi seçimlerde oy verme ve TBMM’de temsil edilen siyasal partilerin tartışmasına indirgenmiştir. Unutulmamalıdır ki, 1982 Anayasası yüzde 92 oranında oy almasına karşın meşruiyet kazanamamıştır. Tarih göstermiştir ki, ‘çoğunluk oyu’ demokrasilerde tek referans olamaz, olduğunda da onu adı ve içeriği artık demokrasi değildir. Bu Anayasa değişikliği saray iktidarının totaliter bir tarzda kalıcı kılınmasına hizmet edecektir. Anayasa değişikliği ile siyasal rejim dönüşümünü tamamlayacak yeni bir dönemece girilmiştir. Anayasa değişikliği, kamuoyunda bilindiği üzere Cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler öngörmektedir. Ülkemizde yaklaşık 140 yıllık geçmişi bulunan parlamenter sistemin olmazsa olmazı olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin yerle bir edileceği, yasama, yürütme ve yargı mekanizmalarının tek kişide toplandığı otoriter-totaliter bir rejime, açık faşizme geçiş söz konusudur.”
Anayasa değişikliği gündemden geri çekilmelidir

Koramaz, halkın temel hak ve özgürlüklerini güvenceye almayan, sosyal hukuk devleti normlarından, hukukun üstünlüğünden ve kuvvetler ayrılığından yoksun, toplumsal, politik örgütlenmelerin hazırlanmasında öncü bir rol üstlenmediği, demokratik koşullarda özgürce tartışılmayan hiçbir anayasa değişikliği girişimi Türkiye’de demokrasinin de ‘istikrarın’ da önünü açamayacağını belirtti. Koramaz, “Bu değişikliğin gerçekleşmesi durumunda demokrasinin biçimsel unsurları da yok edilecek, toplum daha büyük yarılmalar yaşayacaktır. Bu gerçeklerden hareketle, anayasa değişikliği teklifi TBMM gündeminden çekilmelidir” çağrısı yaptı. Koramaz, TMMOB’nin Anayasa değişikliği teklifine “Hayır” diyeceğinin altını çizdi.

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe