Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Mimarlar ulaşım zamlarını analiz etti. Sonuç: Belediye Ankaralıyı kandırıyor
Share 9 January 2017

Mimarlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma zam yapılmasına  tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ” Gökçek her zamanki gibi, toptancı davranarak bilimsel kriterlerden uzak zam yapıyor. Bir metre metro yapıp ulaşım altyapısını geliştiremedi. Tüm toplu taşımı  içinden çıkılamaz eziyete dönüştürdü. Üstüne yaptığı zamlarla, toplu taşım kullanımını azaltacak, tarifeyi arttıracak bir sistemle süreci tıkıyor” dedi.

 

 

 

 

Kent merkezleri tıkanacak

 

 

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 

 

“Teleferik yapılırken bu kadar pahalı bir yatırımı yapma demiştik. İnsanları alıştırmak için ücretsiz yaptı. Bunun parası da bizden çıktı. Şimdi de amacı dışında kullanılıyor diyerek paralı hale getiriyor. Belediye zam açıklamasında teleferiğin amacı dışında kullanılması nedeniyle ücretli hale getirildiğini söylüyor.  Ankara şu anda  ulaşım altyapısı tıkanmış bir kent.  Bu zamlarla daha çok özel araç ve taksi kullanımı ile kent merkezleri tıkanacak”

 

 

“Ulaşım hizmeti manavdaki domates fiyatı gibi belirlenemez’’

 

 

Mimarlar Odası  Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi, mimar ulaşım uzmanı Erhan Öncü de zamları şöyle değerlendirdi:

 

 

“Bu zamların belli bir mantığı yok. Bilimsel hesaplaması yok. Artış formülü yok. İstediği gibi işleticilerle bir olup , ‘kamu hizmeti’ niteliğindeki bu hizmeti,  manav domates fiyatı belirler gibi belirleyip açıklıyorlar. Vatandaş, oligapol bir pazar olduğu için kullanmaya mecbur.  Zaten hizmetin kötülüğü ve yüksek maliyeti nedeniyle geçebilenler otomobile geçti.  Milleti otomobile zorluyorlar sonrada yollar yetmiyor diye müteahhitlere  yol ihale ediyorlar.”

 

 

 Belediye Ankaralıyı kandırıyor 

 

 

Ulaşım zamlarında Belediye Ankaralıyı kandırıyor diyen Mimarlar  belediyenin açıklamasının detaylı analizini de yaptı Bu analizlere göre.:

 

 

  • Belediyenin %6,3 oranında “fiyat ayarlaması” olarak açıkladığı zamlar hiç de söylendiği gibi değil.
  • Tam binişe yapılan (2,35 den 2,50 ye) % 6 oranında, aktarmaya (80 kuruştan bir liraya) % 25 zam yapılmış durumda. Aktarma yapmayan bir yolcu, ki Ankara’da aktarmasız yolculuk yapmak artık mümkün değil, bu %6 lık zamla yetinebiliyor.
  • Ancak yolculuğun bir ucunda aktarma yapan yolcu eskiden 2,35 + 0,80 = 3,15 TL öderken artık 2,50 + 1,00= 3,5 TL ödeyecek, diğer bir deyişler tek aktarma yapanların yolculuğu %35 zamlandı.
  • Yolculuğun her iki ucunda aktarma yapanlar ise eskiden 2,35 + 0,80 + 0,80 = 3,95 TL öderken yeni zamlarla 3,50 + 1,00 +,1,00 = 5,50 TL ödeyecekler, yani iki aktarmaların yolculukları %55 oranında zamlandı. Belediye otobüs hatlarını kesip kentlileri aktarmaya zorlarken aktarma yapanları her aktarmada bir kez daha %25 zamla cezalandırıyor.
  • Aktarmasız yolculuk yapılan özel işleticilerde ise aktarma olmadığı için bu kadar artış yok.
  • Özel halk otobüsleri de minibüsler de %8 oranında zamlandı.
  • Büyükşehir yolcuları minibüs ve otobüslere yönlendirmek için elinden geleni yapıyor. Bir aktarmalı yolculuklar EGO araçlarıyla, aktarma eziyeti ve gecikmesiyle 3,50 kuruşa yapılırken minibüs ve özel halk otobüsleri ile aktarma eziyeti olmadan 2,75 kuruşa, yani 75 kuruş daha ucuza yapılabilecek.

Mimarlar artık Ankaralı’nın sorması gerek: “Büyükşehir kimin yanında?”

 

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi

 


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe