Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Kayyım, Roboski Anıtı’na tahammül edemedi, polis heykellere operasyon yaptı
Share 9 January 2017

Diyarbakır’da DBP’li belediye başkanlarının tutuklanması ve belediyelere kayyım atanmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki insan başlı kanatlı aslan heykelleri ile Roboski katliamında yaşamını yitirenler anısına Kayapınar Belediyesi tarafından yaptırılan anıt kaldırıldı.

 

 

 

Diyarbakır’da DBP’li belediye başkanlarının tutuklanması ve belediyelere kayyım atanmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki insan başlı kanatlı aslan heykelleri ile Roboski katliamında yaşamını yitirenler anısına Kayapınar Belediyesi tarafından yaptırılan anıt kaldırıldı. OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle faaliyetlerine son verilen Roboski Derneği Başkanı Veli Encü “Roboski katliamını simgeleyen anıt kaldırdığında katliamı olmamış mı sayacaklar? Hafızalarımıza ve yüreğimize kazınan, acıyı, öfkeyi ve yakınlarımızın paramparça olmuş bedenlerini nasıl sökecekler? ” diye sordu.

 

 

Kayyım atanan belediyelerde  tiyatrolar, kültür ve kadın merkezleri, çok dilli tabelalarının kaldırılmasının ardından heykeller de kaldırılmaya başlandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki Asurlar mitolojisinde “Lamassus” olarak isimlendirilen, insan başlı kanatlı aslan figürü 2 heykel kaldırıldı. Önceki gün akşam saatlerinde de merkez Kayapınar ilçesindeki Parkorman içinde 28 Aralık 2011’de  Roboski’de kaçaktan dönerken savaş uçakları tarafından bombalanarak yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişi anısına yaptırılan  Roboski Anıtı kaldırıldı. Kaldırılan anıt ve heykeller için belediye yetkilileri bir açıklama yapmadı.
Anıtı kaldırınca katliamı olmamış mı sayacaklar 
5 yıldır adalet beklediklerini, ailelerin adalet talebi için kurulan Roboski Derneği’nin de KHK ile kapatıldığını vurgulayan Veli Encü, “Roboski katliamını simgeleyen anıtı kaldırdığında katliamı olmamış mı sayacaklar? Hafızalarımıza ve yüreğimize kazınan, acıyı, öfkeyi ve yakınlarımızın paramparça olmuş bedenlerini nasıl sökecekler? 5 yıldır inkar ettikleri katliamın, anıtını yıkmalarını şaşırmamak lazım” dedi.
Roboski’ye dair ne varsa unutturmak istiyorlar
Heykel ve anıtın ne amaçla yerlerinden kaldırıldığını öğrenmek istediklerini de belirten Encü, Roboski anıtının yeniden yerine konulmasını istediklerini da anlattı. Encü “Roboski’ye dair ne varsa unutturmak istiyorlar, bizim adalet ve barış arayışımız karşılık bulana kadar devam edecek” diye konuştu.
Kaynak : Cumhuriyet

Yorum yazmak için


          MİMARLIKTA DAYANIŞMACI TABAN HAREKETİ  hem kamuoyu ile hem de İstanbul metropolündeki her düzlemdeki mimarlar ile görüşlerini paylaşmaya devam ediyor. İlkeler ve spotlar halinde, Dayanışmacı Mimarlar grubu olarak sosyal medyada görüşlerini yayınlıyor. Paylaşıma ve katkıya açık olan bu platformdan öne çıkan başlıkları sizler için yan yana getirmeye çalıştık. Çeşitli etkinlikler ve [...]
ARŞİV
Subscribe