Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
2. Ekolojik Kentsel Tasarım Yarışması
Share 9 January 2017

Yarışma Konusu: Türkiye’nin herhangi bir yerleşmesinin, ekolojik yaklaşım ile planlama ve kentsel tasarım ilkeleri kapsamında belirlenmesine katkı sağlayacak fikirlerin alınması bu yarışmanın konusunu oluşturmaktadır. Seçilen yerleşmenin kimliği, tarihi ve kültürel dokusu, peyzajı ve silüetinin korunması ekolojik değerlerinin ön plana çıkartılması yarışmanın temel beklentisidir.

 

 

 

Bunun yanında Üniversite öğrencilerinin Türkiye kentlerinin kimliğini, kültürünü, ekolojisinin korunması için yeni fikirleri özendirmek, ekolojik kentsel tasarımı desteklemek, ve öğrenciler arasında, ekolojik bilinci geliştirmek ve tasarım düşüncesinin yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır.

 

 

Yarışmanın amacı;

 

Alanın, tarihten ve kültüründen, doğal yapısından ve coğrafyasından, sosyal ve ekonomik yapısından gelen tüm özelliklerinin ortaya çıkarılmasını, ekolojik yaklaşım ile zenginleştirerek geleceğe aktarılmasını sağlayacak planlama ve kentsel tasarım ilkelerini almak,
Planlama ve kentsel tasarım çalışmalarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşımları görmek,
Kent bütününde seçilen alanın ve yakın çevresinin özelliklerine ve değerlerine uygun kimlik kazandıracak, çevrenin korunmasına katkı sağlayacak fikirlerini almak,
Farklı fikirlerin ve çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamaktır.
Yarışma Takvimi:

 

Son Ön Kayıt Tarihi: 27 Ocak 2017
Projelerin Son Teslim Tarihi: 10 Mart 2017
Jürinin Toplanacağı Tarih: 8 Nisan 2017
Ödül Töreni Tarihi ve Yeri: 6 Mayıs 2017- ANKARA
Yarışma Jürisi:

 

 

Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı (Çevre Mühendisi)
Fatma VARANK – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı (Mimar)
Y.Erdal KAYAPINAR – Mekansal Planlama Genel Müdürü (Şehir Plancısı)
Vedad GÜRGEN – Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü (İnş Müh.)
Prof. Dr. Mehmet OCAKÇI – İTÜ Şehir ve Planlama Bölümü (Mimar-Şehir Plancısı)
Doç. Dr. Adnan AKSU – Gazi Üniversitesi (Mimar)
Hasan ÖZBAY – DMMA Mimarlık Fakültesi (Serbest mimar)
Zennube ALBAYRAK – Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı (Şehir Plancısı)
Mete ÖZ – Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (Mimar)
Katılım Koşulları:

 

 

Seçici Kurul üyeleri ve Çevre Vakfı ile birinci derece yakınlıkları olanlar dışında Lisans öğrencileri ile sınırlıdır. Yarışmaya Türkiye veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki şehir ve bölge planlama, peyzaj mimarlığı, mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj mimarisi bölümlerinde lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerden üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri yarışmaya katılabilir.Yarışmaya bireysel veya grup olarak katılım sağlanabilir. Katılımcı farklı gruplarla yarışmaya dahil olamaz. Grup katılımlarında iki ayrı meslek disiplinin olması zorunlu değildir . Grup katılımlarında kişi sayısı sınırlaması yoktur.
2017 yılında mezun olacak öğrenciler de yarışmaya katılabilirler.
2.Ekolojik Kentsel Tasarım Yarışmasına katılan yarışmacı, yarışmaya katıldığı proje ile başka bir yarışmaya katılamaz. Bir başka yarışmaya katılan katılımcının derece alıp almaması önemli değildir. Tespit halinde yarışma dışı kalacak olup, tarafımızca verilen bir ödül var ise iadesi istenecektir.
Yarışmaya katılım ücretsizdir.
Yarışmaya sunulan çalışmaların her türlü fikri hakları, 5846 sayılı kanunun hükümleri uyarınca sahiplerine aittir, ancak bu yarışmaya katılmakla projelerinin Çevre Vakfı tarafından sergilenmesi ve her türlü yayın aracıyla yayınlanmasını kabul etmiş sayılacaklardır. Yarışma projeleri iade edilmeyecektir.
Yarışmaya katılan öğrenciler, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
Katılımcılar, yarışma şartnamesini www.tucev.org ve yarışmanın web sayfasından ( ekotasarimyarismasi.com) temin edebilirler ve yarışmaya kaydolmaları zorunludur.
Katılım Şekli ve Adresi:

 

 

Proje teslim tarihi 10 Mart 2017’dir. Projeler bu tarihte saat 18.00’e kadar elden, kargo ile gönderilen projelerin de 9 Mart 2017 saat 18.00’e kadar kargoya verilmiş olması ayrıca, kargoya verildiğine dair belgenin TUÇEV’in adresine aynı süre içinde ulaştırılması dikkate alınacaktır. Elden teslimde ya da kargo ile ulaştırılması durumunda gereken adres şöyledir:
Adres: Çevre Vakfı Ümit Mah. 2539. Sok. No:2 ÜMİTKÖY / Ankara
Ödüller:
1. Proje Ödülü : 40.000 Türk Lirası
2. Proje Ödülü : 30.000 Türk Lirası
3. Proje Ödülü : 20.000 Türk Lirası
1. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
2. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
3. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
4. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
5. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
6. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
7. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
8. Mansiyon : 7.500 Türk Lirası
Yarışmayı Düzenleyen Kuruluş:
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Türkiye Çevre Koruma Vakfı
İletişim ve Ayrıntılı Bilgi:

 

 

Yarışma şartnamesi için tıklayınız.
Web: http://www.ekokentyarismasi.com/
Mail: ekokentyarismasi@gmail.com
Adres: Çevre Vakfı Ümit Mah. 2539. Sok. No:2 ÜMİTKÖY / Ankara


Yorum yazmak için


Özgünlüğün, kaynağa, doğaya dönüşle mümkün olabileceğini söyleyen, en büyük akıl hocasının atölyesi dışındaki ağaç olduğunu vurgulayan, tam anlamıyla bir doğa tutkunu, bir şehrin adeta simgesi olmuş bir mimardan bahsedeceğiz sizlere. Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi.         [...]
ARŞİV
Subscribe