Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Dramatik Cepheli Kule…
Share 10 January 2017

Los Angeles’ın Kentmerkezinde Tarihi Çekirdek için planlanan dramatik cepheli kule bina.

Tasarım: Asap/Adam Sokol Architecture

Editör: ANTONIO PACHECO

 

 

 

 

Asap / adam sokol mimarlık uygulaması pllc tarafından önerilen 28 katlı bir otel kulesi, bu yılın başlarında inşaata başlamak üzere ilerliyor. (Courtsy Lizard Capital)

 

 

Los Angeles’ın Downtown Tarihi Merkezi Buffalo için, New York merkezli Adam Sokol Architecture Practice (asap) tarafından tasarlanan çarpıcı bir kule için yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

 

 

Önerilen 28 katlı Spring Street Hotel, 19. yüzyıldan kalma gökdelenler arasında kalan mevcut bir otopark yerine yerleştirilecek ve 170  odalı otel binasına sahip olacak. New York merkezli Lizard Capital tarafından geliştirilen kule, 103 metre yüksekliğe çıkacak ve 63 mekanik giriş içerecek otomatik bir garaja sahip olacaktır. Proje aslında konuk otoparkı içinde çevredeki mevcut park yapılarına dayanması bekleniyordu ancak projenin taslak çevresel etki raporunda, iki katlı otomatik tezgahlarla üç seviyeli yeraltı otoparkı ayrıntıları oluşturuldu.

 

 

 

 

Önerilen otel kulesinin alt kısmı çevredeki 19. yüzyıl yapılarına uyacak şekilde tasarlanmıştır.
Raporda ayrıca, karma kullanım projesi uyarınca 655 metrekarelik bir restoran ve 350 metrekarelik “galeri bar” da dahil olmak üzere zemin katta bir perakende satış düşünülmektedir.  Proje, çatıdaki olanaklardan yüksekliğin daha da artmasını sağlayacak şekilde düzenlenecektir. Yine 350 metrekarelik çatı bar ve salonunun yanı sıra 260 metrekarelik bir havuz terası da dahil olmak üzere kuleyi tamamlar. Binanın içinde büyük bir konferans ve film tarama odası ile 330 metrekarelik spor salonu ve 330 fitkare ofis alanı bulunacaktır.

 

 


Kulenin alışılmamış cephe karakteri bulunan üst katları, daha geleneksel ve bağlamsal anlayışla etrafı çevreleyen yapıları ölçek ve oran bakımından eşleştirmek için tasarlanmış ızgaralı tabanı kaplar. Bu alt bölüm, korniş hattında, Spring Caddesindeki 12 ila 13 katlı erken gökdelen kuleleri ile de eşleşir. Kulenin kalan yüksekliği yalnızca geometriyi ve dokuyu değiştirmez, aynı zamanda cadde cephe hizasından daha da geri çekilerek yükselmeye devam eder.  Kulesinin üst kısmı düzensiz yüzlü, taştan doğru düzgün döndüren delikli açıklıklar dizisine sahiptir. Orada, mimarların sergilediği kaplamalar bir dizi büyük, kare şekilli açıklık ve logya alanı, muhtemelen salon ve restoran alanlarını içerisinde barındırır.

 

 


Projenin bu yıl inşaat başlaması planlanıyor ve 2019 yılının ortalarında tamamlanması bekleniyor.

 

 

 

 

 

Kaynak : archpaper.com

Çeviri : Mimdap

1 Yorum
  1. Yorumu çok başarılı buldum. Eski ve yeni arasında farklı bir sentez.

    canfidan ekinci | 10 January 2017


Yorum yazmak için


Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:           Uygulama Ödülü     20 sergileme numaralı 37045 rumuzlu Hakan Doğukanlı, Mimar Ebru Yetkin, Mimar Eşdeğer [...]
ARŞİV
Subscribe