Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Mimarlık okullarında öğretmedikleri 11 şey
Share 29 December 2016

Müfettişin Mimarlık oryantasyonunda bizimle paylaştığı ilk şey, ki bu ve çok yalan sayılmaz “Bir çok şey girdi, ama birkaçı dışarı çıkıyor” sözü oldu. Yüksek lisansımı kazanmak 6 yıl aldı ve bu ifade benimle hala bu güne gelmiş durumda. İşte zor yoldan öğrendiğim on bir gerçek.

 


# 1 Eğer çok fazla uyuyorsan, yanlış yapıyorsun.

 
Uykusuz çalışmakta en uzun süre, lisans eğitimimin son yılında 56 saat ile oldu. Uyanık kalmak için çabalarken bir yanda metroya gitmeye çalışırken, bir elimde kağıdım öteki elimde T cetvelimle  durumumu görüp  bana ilaç lazım olup olmadığını soran bazı gençlerin gözünü yakaladım ve “evet” cevabını verdim.  Sonra da, “Ben Mimarlık içine gömüldüm, bu sizide mahveder bu yüzden denemeyin ” dedim. Sınıflar sırasında uykunuzu yakalamak, siz ve meslektaşlarınız için, ilk yılın sonuna kadar önemsiz bir şey olacaktır.

 

 

# 2 Son teslim süreleri arasında hayatta kalmaya alışın

 
Yıllar boyunca ilerlediğinizde daha fazla zamanınız olurken, yapabileceğiniz en iyi şey, panik yapmadan ve zamanınızı yönetmek, elinizden geldiğince doğaçlama yapmak ve asla unutmamaktır. Yalnızca bir esin kaynağınız varsa buna intihal denir. Bununla birlikte en çok yapılan şey ARAŞTIRMAK tır.

 

 

 

 

# 3 doğru ya da yanlış,  unut gitsin…

 
İkinci yılınızdan sonra, projelerinizi hatasız yapmak için yeterli bilgiyi toplamış olacaksınız. Ancak öğretmenleriniz projelerinizin zayıf noktalarını her zaman eleştiriyor ve bazen bunu güçlü noktalara da yapmaktan hoşlanıyor olacaktır. Tavsiyem kendi hesabınızı tanımlamak olacaktır. Standartlar ve ikna becerilerinizi geliştirin, sonradan bunun iyi bir deney olduğunu fark edeceksiniz.

 

 

# 4 Bazı kurallar sadece bozulmak için vardır.

 
Problemlere alternatif çözümler bulan bir öğrenci her zaman diğerlerinden daha fazla değer alır ve başarıya yaklaşır.

 
# 5 Pek çok staja katılın.

 
İnşaat malzemelerini öğrenmek sadece rahatsız edicidir, daha doğrudan bir yaklaşımla uzun bir yol kat ederek daha az endişeleneceğinizi biliyorsunuz.  İşin yerinde müteahhitlerden başka ve  daha  çok şey öğrendiğinizi göreceksiniz.

 

 

 

 

# 6 Her şeyi sorgulayın

 
Bazı insanlar, anlamadıkları zaman utanırlar, konuları açıklığa kavuşturmaktan korkmayın, çoğu sorun iletişim eksikliğinden ortaya çıkar.

 


# 7 Yüksek notları çok fazla düşünmeyin.

 
Bir sürü dersiniz olacak ve hepsinde yüksek not almak imkansız olacaktır. Açıkçası üniversiteden öğrendiğiniz bilgilerin çoğunu sonradan kullanacağınız çok önemli bilgiler olmayacaktır. İnsan ilişkilerinde daha fazla yatırım yapmaya çalışın çünkü sonunda tanışıklıklarınızın daha önemli olduğunu öğrenirsiniz.

 


# 8 Mesleği önemseyin

 
Çoğu mimar, mesleğin parası için değil, işlerinde çalışmak için bir tutkuya sahip oldukları için çalışıyor ve bu tutku her şeye değer katıyor. Birçok mimar, ödenmemiş ücretle bile, özellikle müşterinin bir projedeki bitmiş çalışmalarını takdir ettiği zaman değerli bir hizmet sunmakta ve her dakikayı sevmeyi biliyor. Ayrıca, ücret genellikle deneyimle birlikte artar ve mesleğin en üst düzeylerine ulaşırsanız kazançlı olabilirsiniz.

 

9 # Parlak tarafa bak

 
Bazı mimarlık okullarının yüksek matematik gereklilikleri olsa da mimarlar, günlük rutinlerinde çok az matematik çalışmasının yer aldığını söylüyorlar. Calculus gibi gelişmiş matematik seviyeleri genellikle mühendislerle veya bir projeyle ilgili diğer uzmanlarla yapılır. Genel genel bilgi, iyi çizim becerileri, sorgulayan bir doğa ve mükemmel iletişim yetenekleri aslında mimarların sahip olması gereken en önemli özelliklerdir.

 
# 10 Kutunun dışını düşünün

 
Tüm işler ve her oyun hiç eğlenceli değildir, bir süre ayağa kalktıktan sonra dinlenmek ya da tamamen farklı bir şeyler yapmak önemlidir. Bir soruna gömüldükçe ne kadar çok sorunun farklı bir açıdan bakılması gerektiğini görürsünüz.  Denklemi biraz daha eğlenceli hale getireceğinizin de riski vardır, herkesin akıllı bir çalışanını sevmesi çalışmanın çok daha iyi olması demektir.

 


# 11 Müthiş bir müşteriyi nasıl kovalayacağınızı öğrenmek zorundasınız.

 
Mimar ne kadar iyi olursa olsun ne kadar iyi olursanız olun, ama sonunda bu tür şeyler de olacaktır. Bazen kasıtlı, bazen kasıtsızdır, ancak her zaman sinir bozucu olur. İyi bir sözleşmenin dışında yapabileceğin, içinde bulunduğun yeri onurlandıran ve para yatana kadar devamlı olarak takip edebileceğin çok şey yok. Müşterinin dizlerini kırmakla tehdit etmeyin. Hiç kimse bir tasarımcının klavye kaslarından zaten korkmaz.

 

 

 
Yazan: Toni Cristian Tanase

Kaynak:www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Şimdi mimarlık fakültelerinde çocuklar nasıl bir motivasyonla hazırlıklarını yapıyorlar acaba?

    Cumhur İnan | 31 December 2016


Yorum yazmak için


Büyük metropolde yaşayanlar ve ziyaretçiler için, New York’ta zaman geçtikçe beklenmedik bir şey görmek ve keşfetmek için yeni bir şey değil; bu hiç uyumayan şehirde. Rüyaların doğabileceği ve aynı zamanda gerçekleştirilebileceği beton ormanı içinde  en azından bu kadar çok umut  taşıyan uzun vadeli bir metamorfoza girebiliyor.     Eski binalar her zaman yıkılır ve yenileri [...]
ARŞİV
Subscribe