Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Orchard East Evi
Share 6 May 2009

Mimar: Wheeler Kearns Architects

Orchard-East-7

Orchard-East-6

Orchard-East-9

Özel mekanların geniş, içe dönük, opak hacmi, tamamen şeffaf ve dışa dönük bir mekan üzerinde süzülüp, bahçenin içine, hacmin altındaki saçağa doğru uzanıyor. Bu kentsel konut, dört kişilik, istenildiği takdirde geniş bir toplanma mekanına dönüşebilen ve iç mekan-dış mekan deneyimleri arasında bütüncül bir bağlantı sağlayan sıcak, samimi bir yaşam alanı oluşturuyor.

Orchard-East-25

Orchard-East-2

Bir dizi yansıtıcı havuzla sınırlanan ışık ve hava avluları, yapının hacmini delerek, yansıyan ışığı ev içinde dik olarak dağıtıp iç mekanı yağmur ve karla hareketlendiriyor, böylelikle de içerisiyle dışarısı arasındaki sınırı daha da belirsiz hale getiriyor.

Orchard-East-20

Orchard-East-21

Orchard-East-26

Orchard-East-11

Orchard-East-1

İşbirliği içerisinde işleyen tasarım süreci, yaratıcı mekanların ortaya çıkmasını sağlamış. Örneğin üst katın merkezindeki boşluktan hem alt kata ışık ve hava akışı sağlanmış. Ayrıca heryerden erişilebilen bir toplanma mekanı da yaratılmış.

Orchard-East-23

Orchard-East-3

Orchard-East-12

Bahçe, giriş katla sınırlandırılmayıp, bodrum katın seviyesine de indirilmiş. Hem içeriden hem dışarıdan merdivenle ulaşılan bu ufak avluda, sarmaşık ve diğer bitkilerle canlılık sağlanmış.

Orchard-East-22

Orchard-East-4

Bahçe ile iç mekan arasındaki sınırlar, köşelerdeki cam kapıların açılmasıyla tamamen kaldırılabilir kılınmış. İçeride ve dışarıda masa ve sandalyeler yerleştirilerek çalışma, sohbet ve toplanma alanları çeşitlendirilmiş.

Orchard-East-24

Orchard-East-8

Orchard-East-5

Diğer yaşam alanlarıysa, heryerden yeşili ve havayı içeri taşıyacak şekilde konumlandırılmış. Kullanılan doğal malzemeler de bu etkiyi güçlendirmiş.

Orchard-East-27

Orchard-East-13

Orchard-East-14

Orchard-East-16

Hem evin, hem bahçenin çeşitli yerlerinde yer alan tasarım objeleri de, bulundukları yerlerdeki sakin, huzurlu havaya dinginlik katmak amacıyla kullanılmış.

Orchard-East-17

Orchard-East-18

Kaynak: Arch Daily
Derleme: Mimdap

3 Yorum
 1. eskizler gerceginden daha basarılı olmuş.daha ılımlı bir mekan sunuyor.

  muhammet b | 9 May 2009

 2. çok klas tek kelimeyle. tasarımcının özgün el çizimleri çok iyi. ortaya çıkan mekanlar dizisi birbirine su gibi akıyor. ayrıca şeffalık çok hissedilir kılınmış.
  el sağlığı olsun.

  nebahat gültekin | 13 May 2009

 3. çizgileri gerçekten çok iyi.

  Sevde ÖZUTKU | 11 February 2018


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe