Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Geleceğin Şehirleri
Share 31 May 2016

Mimarlar tarafından geleceğin şehirleri için karadan ve denizden ulaşılan, çatılarına bahçeler konumlandırılan hayaller kurulur. Ütopik bu düşüncelerden sonra benzersiz projeler birbiri ardından gelmeye başlıyor. Hayal şehirler gerçek olmaya başlıyor.

 
Broadmuseum, Thecreatorsproject ve Domusweb tarafından “Geleceğin Şehirleri” konusunda 5 en ilginç fütüristik şehir listesi oluşturuldu.

 

 

 

 1.Ateşleyici Şehir – Archigram

 

 

Archigram denilen avangart bir grup tarafından önerilen 1962-1964 yılları boyunca ortaya konan oluşan ütopik küçük şehir projeleri gündem aldı. Burada şehir halkı kolayca seyahat edebiliyor ve kısa sürede uzun mesafeler kapsayacak şekilde lineer bir gelişime olanak veriyordu.   Bu kolektif oluşumda şehir ulaşım ve diğer temel hizmetleri ile bağlantılı gelişen mega yapılanma değil,  kentin ana yapıya “takılı” modüler konutlardan oluşan toplu bir projedir.

 

 

 

 

2 Yürüyüş Şehri – Archigram

 

 

Yenilikçi mimarinin yaklaşımıyla yerini değiştirebilir bir şehir olan kavramı ortaya koydular. Archigram tasarım ekibi tüm dünyada serbestçe hareket edebilecek büyük bir robotik bina yapısı kurgulama fikrini sundular. Burada kentin ekonomisine fayda sağlayacağını düşündükleri büyük yürüyüş metropolleri oluşturmak için birden fazla şehri birbirine bağlayan fikir ortaya çıkmaktadır.

 

 

3.    Metabolizma – Kikutake Kiyonori – Eko Polis

 
Kikutake Kiyonori tarafından tasarlanan projede, kentsel elemanlar arasındaki esneklik göstermek için altıgen boşluk ile sarılmış ana omurga benzeri aksı birleştirerek kentin geleceğini iyileştirmek için onun vizyonlarını bu aksa eklemledi.   Metabolizma hareketi savaştan sonra kentin ekonomik büyümesi için gerekli olan Japonya’da 1950′li yılların sonlarında kurulmuştur.  Metabolizma fikri, yeniden genişletmek ve gelişme yeteneğine sahip canlı organizmaların deneysel kavramından geliyor.      

 

 

 

 

4.Lebbeus Woods – San Francisco

 

 

Lebbeus Woods tasarımcıları, savaştan etkilenen kentin radikal yeniden inşası için bir fikir verir. Burada alternatif geleceğin bir gerçekliği vardır. “Mimarlık ve savaş uyumsuz değildir” tartışması ile bazen aşırı koşullarda insanların en iyiyi ortaya çıkarmak ve engelleri aşmak için insanları itmek fikrini tasvir eden mimari yaklaşımdır.

 

 

 

 

 5.Jacques Rougerie – Meriens City

 
20-21. yüzyılın vizyoner mimarlarından biri olan Rougerie’nin tasarımları,  deniz ve sucul yaşam çoğu tabanlı.  O tasarımlarda yapılar kontrol altına alıp; sürdürülebilir kalkınmayı titizlikle koruyan, deniz formlarına dayanmaktadır. “Bir insanın hayal ettiği şeyleri gerçek yapabilirsiniz ” diyor Rougerie.  Bu projelerin habitatları denizdir.  Araştırma merkezleri ve sualtı köylerinde oluşan ve aynı zamanda güzelliği temsil eden projeler ile insanlığa denizin rolünü göstermeye çalışır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak: www.arch2o.com
Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz hafta içinde birbiri ardına afetler yaşadık. Elazığ ve çevresinde yaşanan deprem, Van’da çığ düşmesi ve en son Sabiha Gökçen’de iniş sonrası yaşanan uçak kazası, hem devlet kurumlarında hem onun dışındaki birçok yapı ve kurumda afetlerle baş etme açısından işlerin iyi gitmediğini bir kez daha gösterdi.           Ara sıra buradan hatırlatıyorum. [...]
ARŞİV
Subscribe