Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
VENEDİK BİENALİNDE “VENEDİK ORMANLARI”
Share 23 May 2016

“Venedik Ormanları” 2016 Venedik Bienali’nde kayda değer bir eser olarak seçilmiştir.

 

 

 

İsveçli sergisi olan  “Venedik Ormanları” 2016 yılı Venedik Bienali’nde önemli bir eser olarak seçilmiştir. Kjellander + Sjöberg ve Folkhem tarafından başlatılan ve Jan Aman küratörlüğünde yapılan sergi, sürdürülebilir bir malzeme olarak ahşabı vurgulayan “doğa ve iklim değişikliği karşısında  sınırlı kaynaklarla cevap verebilmek için insan yapımı, insan yaşam arasındaki etkileşimi” konu alan bu projeyi kayda değer önemli bir proje olarak seçmiştir.

 

 

 

 

Sergi şehir ve doğa arasında bir melez olarak Venedik’in başarısını inceler. Coğrafi etkilere maruz kalmış kıyı kenti olarak Venedik, doğa ile eşsiz bir simbiyoz göstermektedir. İklim değişikliği ve yükselen deniz seviyeleri, dünya çapındaki bu gibi kıyı kentlerini tehdit ettiği süre içinde Venedik stratejileri içinde sayılması gereken – on milyon ağaç temelleri üzerine inşa edilmiş bir şehir – çözümü, bu tarihi kentin kurtulmasında kilit bir noktayı işaret etmektedir.

 

 

 

 

 

 

“Venedik Ormanları” Venedik Bienali’nin iki ana sergi mekânı olan 1894 de sergiler için inşa edilmiş   Giardini ve Arsenale  arasındaki bir serada yer alacak ve Kjellander + Sjöberg’in tasarımı masif ahşap bir yapı komşu bahçede konumlanacaktır.

 

 

İsveç’in en ünlü mimari uygulamalarını yaratan mimarlardan bazıları kent ve doğa arasındaki Venedik’in ilişkisini incelemek için bir araya geldi. Yedi adet seçilmiş uygulamalardan bazıları şunlardır: “Sınırsız İsve甠 teması, mimarları; Arrhov Frick; DinellJohansson; Horn.Uggla; “Gölgeye Övgü” teması; mimarlar Carmen Izquierdo ve Urbio yanı sıra Kjellander + Sjöberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimap

1 Yorum
  1. Tarihi Venedik’in kurulmasındaki metaforu bu güne taşımak çok akılcı, çok yaratıcı bir tutum.

    naciye dağdelen | 25 May 2016


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe