Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Zaha Hadid’ten Prag’a İş Merkezi
Share 13 May 2016

Tasarım: Zaha Hadid

Zaha Hadid Architects Prag için Yeni Bir Mekezi İş Bölgesini tasarladı.

Zaha Hadid Architects (ZHA) yerel ortaklarıyla beraber,  şehrin Masaryk Tren İstasyonu’na bitişik Brownfield kentsel bölgeyi,   birkaç on yıldır için sahipsiz durması karşısında aktive etmek, bölgeyi kullanılır hale getirmek maksadıyla  yeni bir tasarım geliştirdi.  

 

 

 

Tasarımın amacı  Masaryk İstasyonu’nda banliyö ve yerli demiryolu hizmetlerinin ve otobüs terminali de dahil kentin ulaşım ağlarına entegre yeni bir merkezi iş bölgesi kurmaktadır. Masaryk istasyonu da Prag’ın Vaclav Havel Havalimanı’na yeni havalimanı demiryolu bağlantısı için gelecekte şehir terminali haline dönüşecektir.

 

 

 

 

Prag’ın önemli bölgeleri olan  1., 3. ve 8. Bölgeleri  arasına dikiş niteliği taşıyan bu iş alanları kentsel tasarım, projenin birleştirici kompozisyonu ile  Na Florenci Bulvarı boyunca bina ve birbirine bitişik kamusal alanları da sunacak  bir dizi oluşturmaktadır.

 

 

Yeni kamu plazası şehre bir ağ sağlayarak ve şehrin metro ağı olan B Hattı üzerindeki Náměstí Republiky İstasyonu ile bağlayan tren istasyonuna bitişik bir güzergahta konumlandırılır.

 

 

Yaklaşık Prag’ın merkezindeki meydanına bir kilometre mesafedeki tasarım ‘Şehrin 100 kulesi’ olarak bilinen eski merkeze şehircilik bazında bir yanıt getirmekte; şehir ile bir diyalog kurmak ve dinamik Eski Şehire bakan batı cephesinde dikey demiryolu hatları ile projenin yatay kompozisyonuna paralel olarak alanları kamusal niteliğe dönüştürmektedir.

 

 

Kentin mevcut kent dokusu ile uyumlu olacak şekilde ölçek ve kompozisyonu olan  değişik binalar bir dizi olarak tasarlanmış yeni merkezi iş alanı,  esnek planlaması ile  ofis ve  konaklama için şehrin artan hizmet taleplerini ve sektör ihtiyaçlarına cevap vermek için düşünülmüştür. Aynı şekilde, proje Na Florenci / Opletalova ekseninin köşesinde ve  Na Florenci Bulvarı boyunca istasyonun ana girişinde plazalar da dahil olmak üzere çeşitli sivil alanlarda bir dizi oluşturulması ile Prag kentine olağanüstü kamusal alan katkısında bulunmayı hedeflemektedir.

 

 

Tasarım ayrıca Havlíčkova / Namesty Masarykovo, Na Florenci ve Opletalova / Hybernska bölgelerini  bağlayarak,  Na Florenci Bulvarı arasında bir kuzey / güney bağlantısı oluşturmasının yanı sıra artan ileri demiryolu hatları üzerinden yeni bir kamusal alan potansiyeli sunmaktadır.

 

Penta Firma ortağı Marek Dospiva proje ile ilgili olarak şunları söyledi: “2014 yarışmasının birincisi olarak Zaha Hadid Architects ‘tasarımı bu alanda seçilerek bu, Penta kurgusu şehir ile ortaklık kurmuştur. Zaha Hadid ve tasarımlarını geliştirmeye yetkili zha ekibi, başkentte yıllardır terk edilmiş bu bölgede  bu siteyi yeniden o olağanüstü kamusal alanlarda canlı yeni merkezi iş bölgesi haline getirecektir.  ”

 

 

 

 

Zaha proje grubundan Craig Kiner, şunları söyledi: “Ortaklarımız ve şehir ile işbirliği içinde, biz duyarlı bir mimari tepki yaratarak, şehir ve sitenin dinamik dolaşım ağlarından ilhamla kent için bir şehircilik geliştirdik. Prag’daki ayrışmayı birleştirici ve kent dokusuna yaralı bir tasarım yolu izlenmiştir. “

 
Kaynak: www.arch2o.com.tr
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Elazığ merkezi, gece olduğunda hayalet şehri andırıyor. Hava sıcaklığının gece eksi 10’ları bulduğu kentteki binaların ışıkları sönük. Halkın büyük bölümü evlerine girmiyor.           AFAD ve belediye, deprem bölgesine 10 bin 5 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır kurdu. Çadırda yer bulamayanlar ise geceyi ya camilerde ya da yakınlarının evlerinde geçirdi. Elazığlılar, [...]
ARŞİV
Subscribe