Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Cleveland Beyin Sağlığı Kliniği Lou Ruvo Merkezi
Share 17 April 2016

Tasarım: Frank Gehry

Frank Gehry Mimarisinin tipik bir örneğidir. “Belleği canlı tutma” kuruluşu tarafından desteklenen bu çok ünlü klinik, Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları ve ALS (Lou Gehrig Hastalığı)  tedavisi üzerine en güncel en ileri teknikleri kullanmaktadır. Önleme, erken tanı, eğitim odaklı çalışan merkezin inşaatı yaklaşık 100 milyon dolarlık bir bütçe ile gerçekleşmiştir. Bu merkez, kentte fenni çalışmaların yanı sıra senfoni orkestrası ile de gelişmelere odak noktası olmaya çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın 5,574 metrekaresi 4 kata bölünmüştür. Burada tıbbi istişareler için 13 muayene birimi, 27 adet tek kişilik hasta odası, araştırma alanları, bir oditoryum ve bir müze bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Klinikte projesinde Gehry, tıbbi düzenlemeleri çağrıştıran bir ortam yaratmak için çalıştı. Tüm kapılar, çerçeveleri ve mobilya zengin Douglas köknar, bal renkli inşa düşünüldü. Bu Los Angeles Walt Disney Concert Hall,in büyük etkisi ile, kullanılmış ve  aynı ahşaptır. Bu bölümlerde kavisli geçitler ve hastalığın farklı evrelerinde hastalar arasındaki etkileşimi sınırlamak için dikkatle hazırlanmış görüş hatları oluşturdu.

Merkezde üç ana alan bulunmaktadır. Birincisi, hasta bakımı ve araştırma için bir tıbbi bina. Basit, fonksiyonel iç ve biraz düzensiz blokların sonuç itibariyle dışı, bir çeşit Lego görünümlüdür.

 

 

İkinci olarak, tıp binası ile  Yaşam Aktivite Merkezi arasına paslanmaz çelik bir köprü,  arasında bir “meltemyolu” inşası düşünülmüştür. “Meltem yolu direkt güneş ışığından kaçınarak Las Vegas havanın keyfini çıkarmak için ayrıca kullanıcılara gölgeli  bir alan sağlar.

 

Doğu bahçesinde küçük bir kafe de bulunmaktadır.

 

Üçüncüsü, Hayat Etkinlik Merkezi, LAC sadece olaylar ve durumları barındıran bir yerdir.  İç özellikleri normaldir ve LED ışıkları Las Vegas yüksek profilli çapraz yolları LAC için dramatik aydınlatma sağlayabilir.

 

Proje başarısı için iki bileşenden oluşan bölümler arasında bir ilişki içinde bulunmaktadır. Kuzey kanadı ve Güney kanadı olarak ikiye ayrılan yapının bu iki ayrı kanatları arasındaki  ilişkinin tasarımı, şaşırtıcı duygusal etkiyi verir.

 

Binalar arasında basit fiziksel bağlantılar, metaforik bir düzeyde, hastalar için yavaş yavaş yenilenen bir hareketi temsil etmektedir.

 

Güney kanadı Yaşam Aktivite Merkezi yapısal sistemi, çelik plakalar ile kaplı ‘ağaç’ ve 19m yüksekliğinde iki iç sütun tarafından tamamlanmaktadır. Prefabrik yapısal çelik kasa, çelik panellerle bir ızgara sistemi oluşturur. Tüm sistem büyük ölçüde kendi kendine yeten, iç avlu oluşturacak sütunlarla kapalı büyük bir açık alan oluşturur. 199 farklı büyüklükteki pencereler, 18.000 farklı boyutta paslanmaz çelik karo, mühendislik çalışmaları 65,000 saat iş gücü içinde yerleşen çelik aksam toplam 875 tona ulaşmaktadır.

Bina tasarımında mimari ve mühendislik koordinasyonu karmaşık bir yapıyı oluşturmak için gerekli şartları sağlamaktaydı. WSP mühendisleri, dijital proje için 3D BIM teknolojisini kullanan ve projenin farklı parçalarının karmaşık geometrisi ile uygun yapısal çelik elemanları tasarımını sağladı. Kliniğe kuzey cephesinin düzensiz yükselmesi, mimari şartlar, çelik yapı bölümünün ve genel koordinasyonun ayrıntılarını son derece önemli bir hale getirdi.

 

Lateral sismik durum ve rüzgar kuvvetlerini karşılamak için olduğu gibi kavisli ızgaranın konsol destek yapısının önemli sorunlarının etüdü ve analizi gerekliydi. Sonuç olarak, tipik tüm çelik bağlantıların ayrı ayrı tasarlanması ve imal edilmesi gerekmekteydi.

 

 

Çelik her parça bir araya getirilmiş küçük bileşenler ile bağlanmış 60 ila 100 arası cıvata içermektedir.

Gerçekten de, kafesin parçaları birbirinden 2.50 /4.0 cmarasında değişen büyüklüklerde ayarlanmalıydı. Herhangibir hatada 544 çelik eleman ve 30.000 vida tam bir demontaj ve yeniden montaj gerektirecekti.

 

Proje Bilgileri:

Proje: Beyin Sağlığı Cleveland Clinic Lou Ruvo Merkezi

Mimar Frank Gehry

Yer: 888 West Bonneville Anevue, Las Vegas, Nevada, ABD

İnşaat Süresi: 9 Şubat 2007 – 21 Mayıs 2010

Sahibi: Bellek Alive Vakfı

Operatör: Cleveland Clinic

Yapısal Mühendisi: WSP Cantor Seinuk

İnşaat Mühendisi: G.C. Wallace

Akustik Mühendisi: McKay Conant Hoover, Nagata Akustik

Baş Müteahhit: Whitin-Turner Taahhüt Şirketi

 

Kaynak:Arch2O
Çeviri:Mimdap

 

 

1 Yorum
  1. çok enteresan bir bina…

    erdemir günal | 14 May 2018


Yorum yazmak için


Tasarım: FreelandBuck                     Los Angeles ve New York merkezli mimarlık ofisi FreelandBuck geçtiğimiz günlerde Culver City, Los Angeles’ta yeni bir konut projesi olan Second House’u tamamladı. 1.500 metrekarelik yeni ev, iç ve dış hacimlerin karmaşık bir birleşimidir. Mevcut bir konutun arkasındaki dar bir alanda yer alan [...]
ARŞİV
Subscribe