Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İtalya’da Cuneo’da bir yenileme projesi: Atölye qbe3
Share 12 April 2016

CORTEN Çelik Cephe Karışımları Eski ve Yeni Kentsel Tasarım Sarılmış Yeni Daireler

 

Corten Çelik Cepheler ile eski ve yeni kentlerin birlikte tasarımı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurtarma ve yenilemeyi günümüzde her mimarın kendi “zanaati” için gerekli bir alan olarak düşünmek gerekir.

Şehirlerimizin geleceği açısından aslında son derece önemli olan  kurtarma ve yeniden işlevlendirme özellikle bu tarihi dönemde göz ardı edilmektedir. Kontrolsüz genişleme, mevcut kaynakların doğru kullanımı, tarihi anılarla dolu dokuların kurtarılarak günümüz yaşantısının birer parçasına dönüştürülmeleri son derece önemlidir.

 

 

Bu düşüncelerden hareketle, kentin ana caddesinde yer alan eski binaların son örneklerinden biri üzerinde geliştirilen “Arabesk”, bir “araştırma projesi” olarak doğdu. Binanın geri kazanımı sayesinde, “yeni” ile “eski” bağlayacak bir şekilde kritik sorunları çözmek mümkündür. Corten çelik cilt ile kolayca okunabilen saf inşaat, tarihi binanın arkasında bir tür fon oluşturabilir. Paneller kapalı iken güneş kontrolü sağlayan cephe sayesinde yeni daireler oluşturulabilir ve sağlanan uzlaşma ile eski binanın yıkılmasından kaçınılabilir. Tarih bir engel olmaktan çok yenilikçiliğe olanak sağlayan bir güç olarak ortaya çıkabilir.

 

Yer: Cuneo, İtalya
Mimarlar: atölye qbe3
Takım: Francesco Badoero Stefano William Costa, Valentina Garis

 

Kaynak: Evolo
Çeviri:Mimdap
1 Yorum
  1. Çok cesaretli bir restorasyon ve yenileme anlayışı. Kontrast malzeme çok iyi kullanılmış. Yer İtalya dikkati çekerim. Bizde çok zor.

    naci üstündağ | 13 April 2016


Yorum yazmak için


Tasarım: SDM Architects           Yaşlılar için Ev, ülkemizin farklı bölgelerinden gelen yaşlı insanlar için dünya standartlarında bakım ve rahatlık sağlamayı amaçlayan kar amacı gütmeyen bir organizasyon için tasarlanmıştır.   Özgün kurum 1958′de (1962′de bitirilmiştir) inşa edilmiş olup, bu süre boyunca yaklaşık 300 kişiye ev sahipliği yapmıştır, ancak zamanla mevcut yapı, Mumbai [...]
ARŞİV
Subscribe