Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İtalya’da Cuneo’da bir yenileme projesi: Atölye qbe3
Share 12 April 2016

CORTEN Çelik Cephe Karışımları Eski ve Yeni Kentsel Tasarım Sarılmış Yeni Daireler

 

Corten Çelik Cepheler ile eski ve yeni kentlerin birlikte tasarımı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurtarma ve yenilemeyi günümüzde her mimarın kendi “zanaati” için gerekli bir alan olarak düşünmek gerekir.

Şehirlerimizin geleceği açısından aslında son derece önemli olan  kurtarma ve yeniden işlevlendirme özellikle bu tarihi dönemde göz ardı edilmektedir. Kontrolsüz genişleme, mevcut kaynakların doğru kullanımı, tarihi anılarla dolu dokuların kurtarılarak günümüz yaşantısının birer parçasına dönüştürülmeleri son derece önemlidir.

 

 

Bu düşüncelerden hareketle, kentin ana caddesinde yer alan eski binaların son örneklerinden biri üzerinde geliştirilen “Arabesk”, bir “araştırma projesi” olarak doğdu. Binanın geri kazanımı sayesinde, “yeni” ile “eski” bağlayacak bir şekilde kritik sorunları çözmek mümkündür. Corten çelik cilt ile kolayca okunabilen saf inşaat, tarihi binanın arkasında bir tür fon oluşturabilir. Paneller kapalı iken güneş kontrolü sağlayan cephe sayesinde yeni daireler oluşturulabilir ve sağlanan uzlaşma ile eski binanın yıkılmasından kaçınılabilir. Tarih bir engel olmaktan çok yenilikçiliğe olanak sağlayan bir güç olarak ortaya çıkabilir.

 

Yer: Cuneo, İtalya
Mimarlar: atölye qbe3
Takım: Francesco Badoero Stefano William Costa, Valentina Garis

 

Kaynak: Evolo
Çeviri:Mimdap
1 Yorum
  1. Çok cesaretli bir restorasyon ve yenileme anlayışı. Kontrast malzeme çok iyi kullanılmış. Yer İtalya dikkati çekerim. Bizde çok zor.

    naci üstündağ | 13 April 2016


Yorum yazmak için


Altıncı Uluslararası LafargeHolcim Sürdürülebilir Yapı Forumu’nda, tasarım liderleri sürdürülebilir inşaat için ileriye dönük bir yolu tartıştılar… Editör: Katharine Keane     Kahire manzarası Hem malzeme yoğun yeni geliştirme projelerinde yer alan hem de çevre ile ilgili olanlar tarafından karşılaşılan tanıdık paradoks, geçen ay Kahire’deki küresel tasarım liderleri ve malzeme uzmanlarının zirvesinde ortaya çıktı.   İsviçre [...]
ARŞİV
Subscribe