Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Calatrava’dan Dünya Ticaret Merkezi İstasyonu
Share 21 March 2016

Santiago Calatrava’dan Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım noktası için Stres Testi
Santiago Calatrava Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım Noktası Hub

Oculus denilen bu çelik kaburga ve camdan oluşan büyük bir oval kuş gibi tasarlanan bina Ground Zero bölgesinin spiritüel bir dönüşümün simgesi olarak düşünülmüştür. Ancak, proje nedeniyle neredeyse 2.000.000.000 $ inşaat bütçesi meydana gelmiş ve uzun süre gecikmiş tamamlanması yüzünden sert eleştirilere maruz kalmıştır. İş başladıktan sonra on yıl kadar sonra Hub kısmen kamuya geçen hafta açıldı.

 

 

 

 

 

 

İspanyol neo fütürist mimar ve mühendis Santiago Calatrava orijinal projede her değişiklik içim süreç içinde çalışma üretti.  NY için özellikle sanatsal vizyonu olan bir projeydi bu. Yetkililer ilk etapta tasarımın karmaşıklığının altını çizdi. Ama son açıklamalarda o bir kariyer tehditi gibi kötü muamele şeklinde olumsuzluk basında yer aldı. WTC Ulaşım Merkezi herkesin görüş oluşturduğu bir yerdi ve önce tamamen açılması gerekti aslında.  Ancak, yerel basın tarafından bu yapı için kullanılan lakaplar “gerçek bir halk katedrali” ile “aşırı bir sembol” ve “kitsch Dinosaurus” terimleri arasında değişmektedir. Ancak şüphe götürmez gerçek, şehrin vergi mükelleflerinin parasıyla inşa edilen dünyanın en pahalı istasyon olması noktasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bağlamda, The Wall Street Journal gazetesinde  Julie W. Iovine  şöyle yazıyor:
Kısıtlanması gereken genellikle Calatrava’nın tarzı değil. Ama bütün Hub uygulaması, şimdi sunulan biçimle New York’un esneklik konusunda daha güçlü, daha kalıcı deyimi için yapılmış bu istasyonda tüm istediğimiz çizelgeleri sabit kılmak olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tartışmalı bina da ana konu olan Oculus, kendi kanatları ile iki kanatlı güvercini andıran 11 Eylül 2001 tarihinde imha edilen orijinal PATH raylı sistemini değiştirir. Bunun altında  demir yollar ağı ve metro hatlarına konumlanır. Yapının dış işleri bittikten sonra içerde bazı işler henüz tamamlanmamıştı. İnşaat içinde, gökyüzünün çalışır bir tavan yardımıyla 11 Eylül’de her yıl gösterilebilecek biçimde açılabilir. Tavan yapısıyla yapıda ışık aktif bir unsur haline dönüşür ve mimar işaret ettiği gibi, binanın alt seviyelerde ve yaya yürüyüş yolları için güzellik verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İki seviyeli satış alanı mekan sahiplerine arasında Kate Spade, Apple ve Michael Kors markalarının bulunduğu bölüm Ağustos ayında açılması bekleniyor. Yürüyen merdivenler, asansörler ve merdivenler, üst ve alt perakende alanları ile toplanma seviyelerine erişim sağlar. Terminal geceleri ışıklıydı, maliyet azaltma gerekçesiyle Oculus yapısının hareketli kanatları için düşünülen kinetik elemanlar çıkarıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Hazırlayan Sabina Karleva
Kaynak: www.arch2o.com
Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayında yaptığı toplantıdan bu yana Ulus’ta 1922 yılında inşa edilen tarihi Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı’nı ‘Kent Müzesi’ne dönüştüreceğine yönelik sosyal medyada çok sayıda paylaşım yapıldı. Ankara’nın ilk asansörlü ve kaloriferli apartmanı olma özelliğine sahip yapıya ilişkin AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız da sosyal medya hesabından, “AK Partili ve MHP’li Belediye [...]
ARŞİV
Subscribe