Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mimarlık “Sanatı” – 10 İnanılmaz Enstalasyon
Share 23 April 2009

Sanat ile tasarım arasındaki çizgi nerededir? Eğer anahtar kelime “işlev” ise, bir çok iş, bu iki uç arasındaki gri alana denk düşer. Belki de her iki tarafta da bulunan ve bunları birbirine bağlayan çalışmalar genellikle mimari ve iç mekanlarda yapılan sanat enstalasyonlarıdır. Bu çalışmalar enteraktif ve mekansal olarak komplekstir ancak yine de estetik olarak üstündür ve tek bir işleve bağımlı değildirler.

installation-art-projects

“Bebek evi” bir zamanlar mütevazı, iki katlı bir çiftlik eviyken, yıllar önce terk edilmiş ancak mobilyalarıyla dikkat çekici biçimde ilişki içinde olduğunu fark eden bir sanatçı tarafından, zamanda dondurulmuş bir iç mekan sergisi olarak yeniden tasarlandı.

installation-art-1

Bu “mimari patlama”, ofis binasının merkezi avlusunu ışıklandırarak her açıdan görsel bir ilgi alanı oluşturuyor.

installation-art-2

Yakında yıkılacak olan bir binanın ziyan olması için hiçbir sebep yok. En azından patlayan ev sanat enstalasyonunu hazırlayan yeteneğin bakış açısı bu yönde. Tasarım, ziyaret edenleri içine çekiyor.

installation-art-3

Bazı mimari enstalasyonlar bir binayı ya da bina cephesini işaret ederken diğerleriyse iç mekanlarda farklı deneyimler yaratmayı amaçlar. Bir grup sanatçı, Katrina Kasırgası sonrasında terk edilen binaların içerisinde yeni bir yaşam yarattılar.

installation-art-4

Robbie Rowlands, birçokları tarafından tanınan, mimarlık ve kentsel tasarım dünyasına farklı bir açıdan bakan bir enstalasyon sanatçısıdır. Çalışmaları tam anlamıyla, binaların bilinen yapılarını, soymak, burkmak, kıvırmak suretiyle değiştirir.

installation-art-5

Duvarlar, binayı bir arada tutan, mekanlarını tanımlayan ve genellikle belirli yerlere yerleştirilen yapılardır. Bu sanatçı, mevcut bir mimari iç mekana gelerek, onları paradoks yaratan iç tasarımlara dönüştürecek sıra dışı öğeler ekliyor.

installation-art-6

Bir önceki örnekte de görüldüğü gibi, eski mekanlara yerleştirilen yeni öğeler, bu hibrid mekanları gezen ziyaretçilerin üzerinde estetik bir etki yaratıyor. Bu parlak oklar, ziyaretçileri eski bir evin içinde dolaştırıyor.

installation-art-7

“Yağmur” sanat enstalasyonu, yağmurun bildiğimiz iki temel özelliğine karşı çıkıyor: binanın dışına yağmasına ve hareket halindeyken görülmesinin zor olmasına. Burada gezenler, her bir damlayı görüp, hissedip, onlara dokunabiliyorlar.

installation-art-8

Bina cephesi, iç mekanla dış mekanı, kamusal ile özeli tanımlayan bölümdür. Bu hareketli bina duvarı projesi bu sınırı eğip bükebiliyor.

installation-art-9

Bu inanılmaz kentsel sanat enstalasyonunu oluşturmak için tam 1600 sandalye kullanılmış. Sandalyelerin tamamı eski ve her birinin bu enstalasyonu oluşturabilmek amacıyla bir hikayesi olmasına özen gösterilmiş. Yaratılan saf hacim ve her bir sandalyeyi yerine yerleştirirken harcanan zaman, eserin etkileyiciliğini pekiştirmiş.

installation-art-10

Kaynak: Web Urbanist
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
  1. Çok değişik… merdiven sahanlığına bir kaç göz mekan sığdırılması müthiş. Bir de son fotoğraf sandelye yığını oldukça etkileyici.

    doruk yozgatlı | 24 April 2009

  2. Daha fazla enstalasyon sanatı örneği için tıklayın: https://www.tasarkar.com/2018/12/enstalasyon-yerlestirme-sanati-nedir.html

    Tasarkar | 3 December 2018

  3. Sanatçıların isimlerine yer verseydiniz daha iyi olurdu.

    Kadir | 5 May 2019


Yorum yazmak için


Tasarımcı Zeller & Moye, Meksika kırsal yaşamını Casa Hilo konut prototipiyle birleştiriyor Editör: Sydney Franklin           Casa Hilo, Meksika’da kırsal topluluklar için yapılmış modüler bir konut prototipidir. (Jaime Navarro)       Mexico City merkezli Studio Zeller & Moye, özellikle ılık, kırsal yerler için özel olarak hazırlanmış sürdürülebilir, modüler bir konut [...]
ARŞİV
Subscribe