Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Beaux Arts Müzesi
Share 11 March 2016

Tasarım: OMA

Metropolitan Architecture Hollandalı Mimarlık Bürosu Kanada’da “Musée national des Beaux-Arts du Québec (MNBAQ)” binalarının bir uzantısı tasarımı için açılmış yarışmayı kazandı. Maliyeti 90.000.000 $ olarak öngörülen proje, % 82 lik yerel halk onayı ile konsülte edildi.

 

 

 

 

 
Pierre Lassonde Pavilion ismindeki Nasyonal Müzenin dördüncü binası olacak  Beaux-Arts, giderek karmaşık bir hal alacak alandaki  bu komplekse zekice yapılan bir ektir.    Bu projede ikonik dayatma oluşturmak yerine, bu park ve şehir arasında yeni bağlantılar oluşturacak bir yaklaşım ile tutarlı bir yol izlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

Kentsel niteliklere sahip sokağa bakan ilginç bir büyük salon üretilirken bir dizi yığılmış kutular   Seattle’ın Kütüphanesi programlı ilişkilerini hatırlatmaktadır. Üç kademeli yığılmış galerilerin boyutu, çağdaş sergilere imkan verecek biçimde (50m x 50m), kalıcı, çağdaş koleksiyon için (45m x 35m) ve tasarım ürünü  sergiler için (42.5m x 25m)  şeklinde düşünülmüştür. Cadde üzerinde konsol teşkil eden bu kütle oyunları, parka bağlı  14 metre boyunda şeffaf alan   yaratarak büyük salona bir başlangıç meydana getirir.

 

 

 

 

 

 
Tasarımcılardan Shoei Shingematsu proje için   “Bir müze uzantısı olması ötesinde, bizim şehir ve park bir uzantısı sağlamak yolunda ısrarlı çabalarımızın ürünü oldu”  diyor.

 

 

Yeni bina Jean-Paul müzenin 40 metre yaınındadır ve ‘Rosa Luxemburg à Hommage’ için kalıcı bir ev yaratmaktadır. Böylece, onun 130 metre uzunluğu boyunca 8.2 metre yükselen bir geçit yoluyla müzenin mevcut binalara bağlanmasını sağlar. Ayrıca bu tesis ile sergi yüzeylerinde% 90 artış sağlanır.

 

 

 

 

 

 

Shohei Shigematsu proje için “Amacımız müzenin komşularına saygılı, ölçülü yaklaşım ile mevcut korunan müzeye zarar vermeden şehir için bir dramatik yeni bir varlık yaratmaktır. Galeri kutularının basamaklı çıkan formu, galerilerin içine bol doğal ışık verirken, dolaşım ve kürasyonunda bir açıklık oluşturarak müze deneyimini zenginleştirir.” demiştir.

 

 

 

 

Müzenin 2016 yılında tamamlanmasına yönelik çalışmalar sürmektedir.

 

 

Proje Bilgileri:
Mimar: OMA
Yer: Quebec City, Kanada
Proje Yılı: 2010 – 2016
Sorumlu Mimar: Shohei Shigematsu
Danışman: Jason Uzun
Mühendislik: Buro Happold Danışmanlık

 

 

Kaynak: www.arch2o.com
Çeviri: Mimdap

 

1 Yorum
  1. Farklı bir yaklaşımla tescilli yapıya ilave yapılmış. Bu bağlam ile şeffaf bir yapı kabuğu kurmak birçok şeyi kolaylaştırabilir.

    Demet Yücel | 20 March 2016


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe