Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Västerås Seyahat Merkezi
Share 26 February 2016

Tasarım:BIG Architects

 

 

12.000 metrekarelik bir alanı kapsayan Västerås Seyahat Merkezi’nin yeni inşaatı tamamlamaktadır.  Bu proje İsveç halkı tarafından İsveç’te en çok beklenen kamu projelerinden biridir. Projedeki tasarım felsefesi “biçim akışını izler” için bir kez daha BIG Architecture tarafından yorumlanmıştır. Tasarımcı, bir işlev odaklı tasarım metodolojisini yaptığı işlerde her zaman kullanmak eğilimi gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehrin mahallelerini ikiye ayıran tren raylarında oldukça  uzun süredir hizmet veren “mevcut demiryolu istasyonu Västerås burada değişime uğratıldı. Tasarımın amacı, demiryolu istasyonu tarafından bölünmüş kentin iki yakasını yeniden bağlanmak gibi oldukça basit ve açıktır. Yaklaşık 12.000 m2 lik Västerås Seyahat Merkezi projesi, kentin her iki tarafındaki alanları bir yüzer çatı altında birbirine bağlayan özelliği ile şehrin altyapısını birleştiriyor.

 

 

Şehrin ulaşım merkezinin yeniden planlanması İsveç hükümeti tarafından düşünülen büyük bir projenin bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım demiryolu yanında konumlandırılmış tren istasyonu tesislerinin kütlesinin hafifçe dört köşesinden kaldırarak bir levha oluşturmaya dayalıdır. Toplu taşıma için altyapının bir düğüm haline gelen noktasında yeni Västerås Seyahat Merkezi, insan ve toplum hayatının akışına göre şekillendirilmiş formu ve içeriği ile altyapı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Firma kamusal kullanım fonksiyonlarına uygun olarak konumlandırılmış sosyal etkileşimlerin yaratılacağı fırsatları sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Firma “Avant-grade” post modernist yaklaşımlar için bilinen ve oldukça samimi bir şekilde hareketin mimari sektörün itibarını yeniden şekillendirmek istiyor. Bu dijital yaklaşım, açıkça tasarlanmış kendi mimarisini sunarak bir proje tartışma süreci başlatır.  Firma bugünün mimari ortamında  tartışmasız Danimarkalı  en  popüler    tasarım  firmalarından biridir ve post-modernist mimarinin amiral gemisidir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Hazırlayan: Hazem Raad

 

Kaynak: www.arch2o.com

 

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe