Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Deponun eve dönüştürülmesi
Share 6 February 2016

Tasarım: Andrew Simpson Architects
Bu proje geniş ailenin konut ihtiyacı için, mekansal esneklik ve adaptasyon sorunlarını çözerek yeniden kullanım sağlamak maksadıyla gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Su fabrikası önemi bir 19. yüzyıl endüstriyel depo binası durumundaydı ve bu yenileme projesi nın yerleşim dönüşümünü içerir. Kuzey Fitzroy’da bulunan bina, daha önce su fabrikasının deposu iken bir ara reklam ajansı ve mühendislik danışmanlığı gibi işletmeler tarafından da kullanılmıştı.

 

 

                        Kesit

 

 

Bu öncelikle bir iç dönüşüm projesiydi: İki katlı binanın ayak izi sınırları ve önemli miras kısıtlamaları binanın dış zarfını değiştirmede  sınırlı seçenekler  getirmekteydi ve dolayısıyla bina görünümü kullanılarak yenileme tasarımı yapılmıştı.

 

 

Bir aile yaşamı için geni olan mekanda birden fazla olasılıkla ihtiyacını karşılamak için, tasarım bir anlamda binanın geniş zarfı içinde bulunan evlerin bir koleksiyonu gibi düşünülmüştür.   Plan zemin katta ikiye bölünmüş ve içten ailenin farklı üyeleri için ayrı ana c girişleri oluşturularak şema üzerinde iki yan yana konut yaratmak hedeflenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

                        Birinci kat planı

 

 

 

Büyük boşluk yaratan depoda mekanların içine ışık ve havalandırma oluşturmak için binanın dış cephesini bozmadan tepede çatıdan çözümlenmiştir.   Kuzey ve Güneye bakan çatı eğimleri ve zemin ve birinci katta bağlayan büyük bir boşluğa ışıklıklar denk getirilmiştir.

 

 

Yatak odası, banyo ve çamaşır alanlarında çalışabilen ve sürgülü panellerle bir dizi bölünür mekanar oluşturulmuştur. Geleneksel bir evin içinde hücresel ve izole alanlar olarak kabul edilen parçalar  açık alanlarında parçası gibi özel amaçlar için kullanılabilir geçici alanlar olduğu duygusu planlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Orijinal depo çatı makaslarının kesiştiği tavan geometrisi yapı kesiti boyunca dalgalanmaktadır.
• Mimarlar: Andrew Simpson Mimarlar · Office Profil
• Konum: Fitzroy VIC 3065, Avustralya
• Proje takımı: Andrew Simpson, Emma Parkinson

 

• Oluşturucu: Overend İnşaatları
• Alan: 440,0 metrekare

 

• Proje Yılı: 2014
• Fotoğraflar: Shannon McGrath · Fotoğrafçı Profili

 
Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Dönüşüm diye buna derim. Hem geniş ve ferah mekanlar elde edilmiş hem de eski ve yeni kullanımlar çok güzel birleştirilmişler.

    ferhat güler | 15 February 2016


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe