Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Deniz Korunakları, Mavi Merkezler
Share 16 January 2016

Tasarım:LUMO Architecture


Danimarka, dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak, aynı zamanda çevre koruma ve çevre dostu yaşam trendleri yönelik artan hassasiyetleri ile ünlü bir ülkedir. Kısmen Atlantik ve Baltık iklimlerine tabi bir ülke olan Danimarka dünya genelinde en muhteşem doğal manzaralara sahiptir. Ormanlar ve kıvrımlı sahil şeridi boyunca deniz kıyısında, bir karışım olarak açık yaşam ve ekoturizm için en çarpıcı bazı tasarımlar için fırsatlar vardır.

 

 

 

 

 

 

LUMO Mimarlık, bir Danimarkalı mimarlık firmasıdır ve bu doğal karakterlerin hiçbirini gözden kaçırmadan ya da ülkenin kıyı şeridi boyunca deneyimsel barınaklar tasarladı. ‘Mavi Merkez’ olarak adlandırılan bu küçük barınaklar, Syddanmark adası ve takım adalarından doğu güney yarımadasından stratejik konuma yerleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Tüm bu doğal zengin ve çeşitli ortamlarlar boyut ve kullanım  açısından değişen, barınakların farklı temel kavramlarını içerecek biçimde dolduruldu.  Burada her bir tür için tasarım konumu, iklim ve coğrafi bağlamda türüne bağlı olarak değişti. Her barınak amacı, insan ve doğa arasındaki ateşli bir diyalog sürdürmek, sakini için açık deneyimini zenginleştirmek maksadıyla kurgulandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Barınaklar bu 5 farklı türde yapılırken dört farklı idari bölgede; yani Güney Fyn, Langeland, aero, Svendborg ve Faaborg-Midtfyn sınırları arasında konumlandırıldı. Bu arada Danimarka Doğa Ajansı gibi kurumlar, Çevre Bakanlığı özel bir şube ile birlikte, aktif olarak bu projeyi himaye etmiştir.
 

 

 

 

 

 

 

Bunlar ‘Mavi Merkezler’  olarak özel çevre bölge olarak Güney Fyn takımadalar ve çevresindeki kıyıları tanımlamak için dizayn edilmiştir. Bu sitelerin ziyaretçileri iki kategoride en iyi açık hava deneyimleri ile özel alanlarda dalgıçlar, sualtı avcıları ve sörfçü gibi denizden  faydalanmak isteyenler bakımından ideal bir konaklama sunmaktadırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mavi Merkezler açısından, çevresel kapsayıcılık  temel amacını destekleyen farklı eğlence faaliyetlerini karşılamak için bağımsız olarak veya topluca böyle yaklaşık 50 fonksiyonu karşılayan bir mekan kurgusuna sahiptir. Bu tasarımda ortaya konan 5 tipoloji ortak yaşlarda olanları emsal olarak kullanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Zargana’ deniz barınakları, toplu olarak bir kaçı bir arada düşünülmüş ve içleri 6 ya da 7 kullanıcı tarafından kullanılabilir diye planlanmıştır. Bu ziyaretçilerin bir gecede duracağı, günübirlik tesis gibi ele alınmıştır.  Buraları aynı zamanda, bir eğitim piknik alanı olarak kullanılabilir. ‘Lumpfish’, 3 ila 5 kişilik sığacak kadar nispeten daha küçük bir barınaktır ve içinde özel bir sauna odası vardır. ‘Pisi’ çift paylaşımlı başka bir kabuktur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu barınakların formları tek defalık, sürekli tekrarlanmayan kendine özgü bir geometri olarak planlanmıştır.

 

 

 

 
Mimari: LUMO Architects
Yerleşim: South Funen Archipelago, Denmark
Collaborators and credit: Sloth Møller Engineering
Alan: 25.0 m2 her biri
Proje yılı: 2015
Fotoğraf: LUMO Architects
By: Khushboo Vyas
Kaynak: www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe