Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Paterson 3
Share 28 December 2015

Tasarım: AR43 Architects 

Paterson 3 projesi, 2 benzersiz köşe teras hizmet birimleri tasarımından oluşur. Hareketli Orchard caddesine yürüme mesafesinde oturtulmuş bu proje her birimi gizli bir cenneti andıran Lengkok ANGSA boyunca hoş yatıştırıcı, sakin bir yer meydana getirmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım tam boy cam pencereler kullanımı yoluyla, kapalı / açık mekanlar ve geniş sürgülü paneller arasındaki ilişki düzeni üzerinde kurulur. Ahşap kaplama, panoramik camdan ve koyu renkli metal bağları çağdaş sanat esintili cephede bir araya getirilerek bu yerleşim arasındaki elemanların özle bir oyunu olarak planlanmıştır. Her ünitenin tasarımı temiz tanımlanmış çizgilerle düşünülüp, avlu alanı açık bir plana kavuşturulmuştur. Bol tropikal güneş ışığı yaşam alanlarının içine filtre edilmektedir. Bu alanların her biri kendi kullanıcılarının kişisel gizliliklerini koruyacak biçimde birleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Avlu  su özelliği ile birlikte ön ve arka alanlar arasında bir geçiş molasıyla sonuçlanan birimin düzeni içine tasarlanmıştır. Kaplama taşları ve avlunun boşluğuna oynak köprü bağlantısı avluda gezinti için fırsat yaratmıştır. Çatı terası sadece özellikli ağaçların büyümesiyle uzlaşırken ama aynı zamanda yıldızlı geceler için  ve kentsel peyzaj altında açık yaşam alanları sağlamak açısından son derece önemli bir işlev yüklenmiştir.

 

 

 

 

 

Avlu üzerinde büyük cumbalı çatı avlu kullanımları için hala barınak sağlarken altında 3 katlı derin açık alanlara nüfuz eden doğal ışık sunmaktadır. Avlu alanlarda lamine cam ile kaplı üst kısmında ve yağmurdan koruyan alüminyum kafes tarafından denetlenir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje içine entegre edilen su ögeleri ve doğal ahşap kaplama, asma köprüler, yeşil duvarlar, çatı bahçesi ve sıkı bir kentsel çevre içinde heyecan verici tropikal yaşamı yükseltmek amaçlanmaktadır.

 
Mimari: AR43 Architects

 

Yerleşim: Orchard Rd, Singapore

 

Proje yılı: 2015

 

Fotoğtaf: Albert Lim KS

 

Strüktürel mühendislik : MSE Consulting Engineers

 

Makine Elektri Mühendislikler: EWC Engineers

 

Surveyor: OAL Builders

 

Alan: 283.56 sqm & 313.20 sqm

 

İşveren: Bukit Sembawang Estates Limited

 

Kaynak: Arch Daily

 

Çeviri: Mimdap

 

 

1 Yorum
  1. hem tasarım hem de uygulama çok muntazam. yapı çok güzel detaylanmış.

    fikri uysal | 4 January 2016


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe