Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
AHÇ EVİ
Share 19 December 2015

 

Tasarım: Zeynep ESENGİL

(Aydan-Haluk Çerçiler Evi)

AHÇ Evi; kültürel bir varoluşun, toplumsal bir üretimin bugün yeniden üretimidir. Bir taraftan geçmişten getirdiği değerleri taşırken, diğer taraftan içinde yer aldığı çok katmanlı yapının bugününü temsil eder. Yapının dış kabuğu Kaleiçi’nde olmanın gereklerini taşırken, iç mekân gündelik yaşam pratikleri çerçevesinde yeniden şekillenmiştir.

 

Giriş-zemin kat

 

Üst kata çıkış ve merdiven

 

 

Merdiven

 

Kaleiçi’nde koruma bölgesi sınırları içinde oldukça dar bir parselde yer alan, taban alanı 85 m² olan ve iki kattan oluşan tescilli yapının 19. yüzyılın sonralarında inşa edildiği düşünülmektedir. Yapıldığı dönemde daha büyük bir ev iken ilerleyen dönemde ekonomik nedenlerden ötürü yapı ortadan bölünerek iki ayrı konuta dönüştürülmüş ve doğu yönüne ıslak hacim eklenerek yapı genişletilmiştir. Bu değişiklikler Rumların yaşadığı döneme denk gelmektedir. Evin mübadele sonucu terk edilmesinin ardından Selanik’ten Türkiye’ye dönen ailelerden biri bu eve yerleştirilmiştir.

 

                       1. dönem restitüsyon projesi  zemin kat planı                                           1. kat   planı

 

 

 

                        2. dönem restitüsyon projesi zemin kat planı                                     1. kat  planı

 

 

                       Kesitler

 

 

 

                       Restorasyon Projesi Planlar

 

 

 

Bu ailenin kız çocuğu Ayşe Çerçiler yaşadıklarını şu şekilde aktarmaktadır:

Annem, babam muhacir gelmişler Selanik’ten. Geldikleri evler Rumlarınmış. Rumlar Antalya’dan Selanik’e gönderilmiş, Selanik’teki Türkler Antalya’ya gelmiş. Yalnız Antalya değil, gemi İstanbul, Bursa, Ayvalık, İzmir’e dağıta dağıta gelmiş. Annemler Antalya’da inmişler. Ondan sonra Mersin’e kadar gemi bütün insanları indire indire gitmiş. Kayıtlıymış kimin nereye gideceği. Hangi köy, hangi şehir belliymiş. Kaleiçi’nde Alp Paşa Oteli’nin karşısındaki 3 katlı evi misafirhaneye çevirmişler. Annem ilk geldiği zaman bir süre o evde misafir edilmiş. Annem ve babam Selanik’te evlenmişler.

 

 

 

 

Giriş katı

 

 

Bahçeye bakan  1. kat terası

 

 

Buraya geldiklerinde annem 16, babam 19 yaşındaymış. Çocukları yokmuş daha. 3 sene o evde kalmışlar. Buraya gelince fakir düşmüşler tabi. Ellerinde ne varsa orada bırakmışlar. Burada iş yok güç yok. İnsan başına 10 dönüm tarla, bir de ev. O kadar… Annemle babama 20 dönüm ev, bir de tarla veriyorlar. 3 sene sonra da Kaleiçi’nde ev vermişler. Çoluğu çocuğu kalabalık olanlara büyük ev vermişler. Bizimkiler iki kişi olduğu için küçük ev vermişler. Annemlerin Kaleiçi’deki evi bölünmüştü. Rumlar evi büyük yapmış, çoluğu çocuğu oldukça bölmüş. Annemin ilk çocuğu misafirhanede kalırken dünyaya gelmiş. 1927’de yerleşmişler evlerine. Ben de 1932’de bu evde doğdum ve 1953 yılında evlenene kadar bu evde oturdum. Annem ve babam da yaşadıkları sürece başka bir evde oturmadılar.

 

 

Eskiden “Büyük Oda”  yerine yapılan yatak odası

 

Islak mekanlar

 

 

Bahçeden evin arka görünüşü

 

 

 

Bahçe

 

 

 

Ev aynı ailenin üçüncü nesli tarafından kullanılmak istenmiştir. Ancak yapı 2004 yılında mail-i inhidam durumunda olduğunun belirtilmesi üzerine yıkılmıştır. Antalya Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı’nın bu yapıyla ilgili getirdiği karar doğrultunda konstrüksiyon projesi cephedeki özgün malzeme özellikleri korunarak, çağdaş teknoloji ve malzemeler kullanılarak betonarme sistemle yeniden inşa edilmiştir. Cansever’in de inandığı gibi “yapılan şeyin hem geçmişe hem geleceğe doğru olması bugünün çözümüdür”. İnsan ve toplum gerçekliğinin bir ürünü olan konut mekânı geçmişin izlerini taşırken diğer taraftan bugünün yaşam pratiklerine de uyum sağlamalıdır. Geleneksel konut yeniden inşa edilirken içinde yaşayacaklara bir sahne olmanın ötesine geçerek onlarla bugünü yeniden deneyimlemelidir. Bu düşünceler ışığında, plan kararının olanak tanıdığı esneklik önemli bir fırsat olarak değerlendirilmiş ve plan bugünün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Yapının taban alanının az olması nedeniyle zemin ve üst katta açık mekânlar elde etmek üzere iç duvarlar kaldırılmış, daha geniş yaşam alanları elde edilmiştir. Zemin kat birçok insanın birlikte vakit geçirebileceği açık ve kapalı alanlar sunarken, üst kat daha çok özel yaşama ayrılmıştır. Bugünün şartları iç mekân kurgusunu ve arkitektonik dili belirleyen önemli bir unsur olmuştur.

 

 


Bugün yenilenen ön cephe

 

 

 

Yıkılmakta olan sıra ev düzeninin 2004 yılındaki durumu

 

 

 1985 lerde evin seri başı olarak durumu, serinin yıkılmasından sonra  yenilenen AHÇ evi karşılaştırması                                                                                    

 

 

 

Mimari Tasarım

Zeynep Esengil / Rem Mimarlık

İşveren

Haluk Çerçiler

Statik

Akın Akıncı

Mekanik

Hüseyin Canöztürk

Elektrik

Akif Yayan

İnşaat Alanı

175 m²

Yapım Türü

Betonarme

Proje Tarihi: 2014

Yapım Tarihi: 2014 – 2015

 

Kaleiçi, Antalya

 

 


[1] KV (5) Aynı cephelere uyularak tüm yapı yenilenebilir.

Aranan koşullar şu şekildedir:

 1. Yapının taşıyıcı sistemi, mimari elemanları ve malzemesi onarılamayacak düzeyde bozulmuş, niteliğini yitirmiş veya yok olmuştur.
 2. Yeni uygulamada, eski plan tasarımına uyulması gerekmez.
 3. Yapıda bulunan kapı, pencere, tavan, merdiven korkuluğu, tepe penceresi, vb. mimari elemanlardan yeniden kullanılabilecek nitelikte olanlar özgün yerlerinde kullanılacaktır.
 4. Yeni yapı, eskisi ile aynı taban alanına oturacaktır. Ancak yıkılmadan önce, yapıya eklenmiş, niteliksiz ve herhangi bir dönemi simgelemeyen ekler, yeni uygulamada göz önüne alınmayacaktır.
 5. Cephede restitüsyon projesinden gelen bilgiler ışığında değişiklik yapılabilir.
 6. Çağdaş teknoloji ve malzeme kullanılabilir. Bu durunda yapının özgün malzeme özellikleri yansıtılacaktır.

 

 

 

 

 

7 Yorum
 1. Çocukluğumun beş senesinin geçtiği evdir burası. Hamam sokakta, Rum hamamı meydanından Kaleiçine girişte. Dumlupınar okuluna buradan yürüyerek gittim geldim üç sene. İçinde dedem Hasan Kıvırcık’ı hayal meyal hatırladığım, babaannem Nesli Kıvırcık’ın Gülten ve Fatma halalarımla beraber yaşadıkları bu ev babaannemi de kaybettikten sonra boş kaldı. Sıra ev serisinin diğer evleri gibi eskidi, kullanılıp onarılmadığı için yıkılmaya başladı. Bu sıra ev dizisi sanırım üç dört sene önce tümüyle yıkıldı. Ayşe halam ve Ahmet eniştem ( ki çok kısa süre önce kaybettik onu…) aldı burayı ve sahip çıktılar. Onların hayırlı evlatları sevgili Haluk (her zaman gururlandığım güleç-iyi insan) ve değerli eşi-sevgili kardeşimiz Aydan, bu evi canlandırdılar, bu projeyle bizi ailecek zamanlar ötesi yolculuklar yapmamıza sebep olacak, mutlu bir heyecana sürükleyecek şekilde dirilttiler. Kıymetli meslektaşım Zeynep Esengil projelendirmiş ve ilk dönemlerini restitüsyon projeleriyle belgelendirmiş evimizin. Yaptığı her şey için, bizim hatıralarımızdaki bu “değerli evi” bize tekrar kazandırdığı için teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.

  Hasan Kıvırcık | 19 December 2015

 2. iyi iş sade ve özentisiz olur. gayet net bir çözümle açık alanlar kazanarak düzenlenmiş bu proje evin küçüklüğünü hissettirmiyor. Zeynep hanımı kutlarım.

  firdevs uzun | 20 December 2015

 3. Tekrar tekrar baktım fotoğraflara. Huzur verici bir mekan oluşturmuşsunuz Sayın Esengil. Ellerinize sağlık.

  Fatih DEMİRKAN | 21 December 2015

 4. Kaleiçi günden güne nitelikli dokunuşlarla güzelleşiyor, bir “old city” içeriğine kavuşuyor. Yıllar önce liman çevresinde başlayan restorasyon çalışmaları şimdi bütün sokakları kapladı. Çoğu yer yapıldı. Az sayıda kalan boşluk, böyle güzel projelerle dolarken, yıkılıp giden tarih de canlanıyor. Çalışma takdire değer. Zeynep hanımın yolu açık olsun.

  Ali Kemal Çetin | 21 December 2015

 5. içi de dış cephede çok başarılı. şimdi sanırım yanındaki parselde yapılıyor. o sıra ev dizisinin tümünün tamamlanması ile sokak kendine gelecek. karşısındaki büyük konak için de el atılmalı.

  mehmet doruk | 22 December 2015

 6. Yapılan işi çok beğendim. Kimlik kazandırıcı projeler bunlar ve kullanıcısı da kültürlü ise ona ayrı bir zevk veriyor, tatmin duygusu yaşatıyor. Mimarımıza tebrikler tabi.

  ayşen özükan | 25 December 2015

 7. Arkadaşım Haluk yıllarca önce bana evi ilk gösterdiğinde bu hayalinden bahsetmişti. Açık söylüyorum hayal gibi bir gerçekle karşı karşıya kaldım. O evde geçirdiğim anlar hala aklımdan çıkmıyor. İçinden çıkıp atrılasım gelmedi. Zeynep hanım bence arkadaşımın ne istediğini çok iyi anlayarak her detayına ruhunu katmış bu sanat eserinin. Ellerine, emeğine sağlık…

  Murat Açıkyüz | 11 January 2016


Yorum yazmak için


Yeşil alan olması beklenen çok sayıda askeriyeye ait alan şimdiden TOKİ’ye devredilmiş durumda.             Yıllar önce kentlerin dışına kurulan, güvenlik ve ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri alanların çoğu artık kent sınırları içinde kaldı. Hükümet, 15 Temmuz 2016 sonrası bu alanların şehir dışına alınacağını açıkladı. Ardından tüm dikkatler bu alanlara [...]
ARŞİV
Subscribe