Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bir Kültür Evi:Cidade das Artes
Share 1 December 2015

Tasarım: Atelier Christian de Portzamparc

Yayına hazırlayan: Kirsten Kiser

Brezilya’nın Rio de Jeneiro şehrindeki Cidade das Artes deniz kıyısında Barra da Tijuca merkeziyle dağlar arasında yer alan; Rio de Janeiro’nun bir yeni gelişmekte olan bir bölgesidir.

 

 
Şehrin üzerinde büyük bir veranda  oluşturacak, Brezilya mimarisinin bir arketip duruşa saygı göstererek, Cidade das Artes büyük bir kültür evi olarak düşünülmüştür.

 

 

 

 

Yerleşim kararları Lucio Costa tarafından planlanan ilçede çapraz iki karayolu arasında bulunan bu kavşak merkezi alandır. Burada tasarlanıp yapılan Cidade das Artes yeni şehrin göbeğinde yer alması öngörülmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bina on metre yerden geniş bir terasla kaldırılmış ve kurulan büyük bir yapının içinde planlanan aslında küçük bir şehirdir. Deniz ve dağ manzaralı teras, halka açık bir park üzerinde yüzerken Fernando Chacel tarafından tasarlanan tropikal, su bahçeleri tasarımı güçlendirir.

 

 

 

 

 

 

Projedeki salonları çatı ve teras şeklinde iki yatay levha arasına alan, yaratılan hacim ve boşlukların bir oyunu olarak biçimlenen, büyük eğimli beton duvarların arkasında yer alan yapı düşünülmüştür. Teras tüm olanaklarıyla erişim sağlayan bir kamusal toplama alanıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tesisler bir opera binasının istenirse bir konser salonuna dönüşebilmesini imkanlı kılar. Binada oda müziği ve popüler müzik, sinema, dans stüdyoları, çok sayıda prova odaları, sergi alanları, restoranlar için bir performans alanı ve medya arşivi vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rio şehrinde Cidade das Artes gözle görülür kentsel sinyal vermekte, gelişim alanında yeni bir dönüm noktası olduğunu göstermektedir. Mimari Sierra Atlantica Dağları’nın güzel eğrileri ve deniz hattı izlerini morfolojiye yansıtmaktadır. Kuzey bölgesinden gelen tren yolcuları için, Ayrton Senna Caddesi üzerinde bu kavşak ve bina  Barra da Tijuca için giriş noktasını oluşturur.


                             Eskiz

 

 

                         Eskiz

 

 

                       Vaziyet Planı

 

                           Plan 

 

                          Aksonometrik Plan 

 

                              Kesitler

 

 

Bina kapasitesi:

Flarmoni salonu 1800 kişi, dönüşebilir durumda 1300 kişilik opera salonu,

Müzik hol 500 kişilik

Elektro akustik salon 180 kişilik

Brezilya Senfoni Orkestrası okulu 10 derslik,

Kütüphane, 3 adet sinema ve tiyatro salonu, restoranlar, dükkanlar, teknik servis odaları ve yeteri kadar otoparktan oluşur.

 

 

Kaynak: Arcspace

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Tek yapı ölçeğinde bir heykel gibi tasarlanmış. Başarılı bir salon gerçekten.

    Nevin Akkoç | 19 December 2015


Yorum yazmak için


Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu’ya ziyareti esnasında akıbetini sorduğu ve ‘derhal yıkın’ diye talimat verdiği inşaatla ilgili olarak detaylar ortaya çıkmaya başladı.             Yıkılan inşaatın büyük ortağı ‘İntaya&Özmen&Köksal Adi Ortaklığı’ adına yapılan basın açıklamasında, yıkıma kadar gelinen süreç aktarılarak, kamuya verilen bu zararların kimin karşılayacağı soruldu.     ‘İntaya&Özmen&Köksal Adi [...]
ARŞİV
Subscribe