Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Marina One
Share 7 November 2015

Tasarım: Ingenhoven Architects & A61

Dışarıdan bakıldığında, Marina One kat kat yapılmış, katları ızgara gibi gösterilen büyücek bir  binaya benziyor. Üç boyutlu serbest formda ve biyolojik unusrları içeren atrium deneyimi projeyi benzersiz kılan özelliklerden biri. Merkezi dört yüksek katlı bloklar arasında saf doğa oluşturulması, adı ‘Yeşil kalp’ olan yeşil alanın meydana getirilmesi bu blokların hayat pompalayacak bir odağı mümkün kılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Marina One Almanya merkezli bir firma olan Ingenhoven Mimarlık ve Singapur firması A61 tarafından tasarlanmış olan karma kullanımlı bina projesidir. Bu yapı, Singapur yeni finansal Marina bölgesinin kalbinde yer alan iki konut, iki ofis blokları ve merkezi yemyeşil podyumun tümünü ihtiva eder. “Marina One” binasının kumaşının içine yumuşak peyzaj entegre edilerek türünün ilk gelişmelerden biri olması arzulanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

İki adet çatı bahçesi, Cloud Forest ve Mountain Top bölümlerini içeren iki adet 34 katlı konut blokları ve yine  iki adet 30 katlı ticari blok bu projenin konusudur. Ziyaretçiler ve sakinleri tek bir dağ tırmanışı yaparken karşılaşabilinen değişen ortamlara ve habitatlara atıfta “Mountain Top”, “Cloud Forest”  dağ ve orman  kavramsallığı içinde gökyüzüne yükselmek fikri mimarların öngörüsüdür.

 

 

“Bulut ve Ormanlar”, bir binanın içindeki aktivitedeni ve kalabalıklardan  kaçmak, ile  gündüz ve akşam sosyalleşme için rahat bir ortam sağlandığı yerlerdir.  ”Mountain Top” konsepti içinde  böcekler ve kuşlar için yaşam alanları sağlamak, bitki örtüsünü buna göre uyarlamak bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atriumdaki balkonların dalgalı formu doğaya daha yakın görünmek için yapıya organik bir dokunuş için düşünülmüştür.  Ortadaki şelale ve merkezi olarak yerleştirilmiş havuzu çevreleyen bitkisel peyzaj yaşam kamusal yaşam alanı oluşturmak anlatışının sonucudur.

 

 

Altı Singapurlu MRT ulaşım hatları olan bina grupları; otobüs duraklarına, bisiklet park yerleri ve e-araç yükleme noktalarına bağlanmıştır ve uygulanan kurallar ile araç emisyonunu azaltılmıştır. Ofis kuleleri zaten “LEED Platin Precertification” kurallarına göre yapılmış ve bu belgeleri almıştır.

 

 

Bu ‘çoklu katlı yeşil kalp’ Singapur MİA alanının en büyük sivil tapınaklarının arasında olacağı tahmin edilmektedir.

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Editör:  Sydney Franklin Porto Riko’daki mimarlık öğrencileri Vali Andrew Cuomo’nun son zamanlarda mimarlardan New York’taki bir Kasırga Maria Anıtı için fikirlerini sunma talebine karşı bir öneriyle cevap verdiler.   Mimar, profesör ve Porto Riko Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (UPR-RP) eski dekanı Francisco J. Rodríguez-Suarez, geçen hafta Twitter’da (@ paco-rsvp) Twitter öğrencileri tarafından bir dizi fotomontaj yayınladı. [...]
ARŞİV
Subscribe