Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
CRISTIAN DIOR Seul Mağazası
Share 26 October 2015

Tasarım: Christian de Portzamparc

Çarpıcı yapıların tasarımında önemli bir parametre vardır: Şimdiye kadar olanların karşılaştırılması ve diğerlerini aşan bir fikri ortaya koymak önemlidir.  Bu biraz da gülünç retorik bir soruyu ortaya atmak,  ortaya yeni bir şey çıkarırken  ”her zamankinden daha iyi ne yapabilirsiniz”  diye sormak, dünya için yepyeni bir başyapıtı değerlendirmek ve insanları buna hayran etmek.

Kendi serisi içinde en önde yapısı olarak kabul edilen Kore Seul’de 20 Haziran 2015 Christian Dior Flagship Store binasının kapıları açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritzker Ödüllü Fransız mimar Christian de Portzamparc,  efsanevi modacı Christian Diors için tasarlanmış Seul Flagship Mağazası yapım işini kazandı. Bu bina onun nefis dizi evine özel bir butik gibi düşünülmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarımcı bu binasında yüzeylerin akmasını, bir modacının yumuşak, dokuma beyaz pamuk kumaş kullanma isteği gibi bir istekle yapısına form verdi. Dörtgen binaların caddeyle uyum adına  tüm uluslararası moda etiketleri liderleri tarafından işgal edildiği Seul’de farklı  olarak, bu bina herkesi davet eden,  Dior için büyük bir heykel  gibi düşünülmüş özgün bir tasarımdır.

 

 

 

 

 

Altı katlı bu yapı kavramı, Cristian Diors açısından mükemmellik ve kalite tartışılmaz tarihini tamamlar. Aynı zamanda bu marka zinciri, yaratıcılık ve verimliliği yüksek bir seviyede ifade etmelidir. Bu yüzden bina içinde dramatik bir merdiven bulunur ve bir özel VIP locası ile onları birleştiren bir galeri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm iç mekan düzenlemelerinde bu çalışmalara  Claude Lalanne (Fransız heykeltraş), Lee Ayşe (kadın sanatçılar liderlerinden), Hubert le Gall ve Hélène de Saint Lager (Fransız sanatçı her ikisi), Véronique Rivemale, Rachel Hovnanian, ve Rob Wynne gibi  kayda değer sanatçıların özenle hazırlanmış eserleri ile katkı verilmiştir.

 

 

Bina cam, çelik malzeme ile düşünülmüş,  tavan ve zemin ile ilgili ayrıntılar çeşitli özellikleri Peter Marino tarafından tasarlanan bir iç dizayn sonucunda üretilmiştir.
Daha mimarlar dünya üzerinde bu denemeler yenidir, böylece cesur ve maceracı ve Frank Ghery’nin dediği gibi “bilinmeyene doğru ileri adım”  atanlar ortaya çıkacaktır. Güzel tasarlanmış yapıların bir ömür boyu yaşamayı hak ettiği söylenmelidir.

 

 

Yayına hazırlayan: D’ZYNA ENI

Kaynak: www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe