Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Noutigos’ta Ev Yenilemesi
Share 12 October 2015

Tasarım: Dom Arquitectura 

 

Amaç Noutigos köyünde nehir yakınında bulunan bu eski evin şimdiki hacimleri saygı hareket ederek yeniden yaşanılır hale getirilmesiydi. Kestane ağacından orijinal pencereler yerinde tutularak, yapının taş cephe bakımı yapılmıştır. Sadece güney duvarı ve belirli yerlerde gerekli doğal ışık için iki yeni küçük ve stratejik açıklıklar önerilmiştir. Demir çerçeve ve mevcut olanlar ile sabit cam kontrastı bu yeni yırtıklarda kullanılmıştır. Yeni açıklıklar kestane ahşap ile tedavi edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görece olarak küçük taşlarla oluşturulmuş güney cephenin bir kısmı sürekli nem alarak bozulmuştu ve bu yüzden onarılmak zorunda kalmıştır.  Pencerelerin etrafındaki büyük taşlar orijinal şekliyle korumuştur ve mevcut hatları hemen hemen tüm birinci ve ikinci kat yumuşatma bitişler için devam etmiştir.

 

 

 

Giriş bahçesinde eski rejenere taşlar kullanılarak, ahşap banklar, albizias, sarmaşık ve lavanta ile geliştirilerek  basit ama doyurucu bir karşılama meydana getirilmiştir. Kazanılan taşlarla  bitmiş duvarlar oluşturulmuştur. Onlar ochre harç ile birlikte zemin katta, farklı yüksekliklerde olan süpürgelikleri, yapı duvarlarındaki hasarlı taş alanlarını kapsayan ve iç mekan dağılımı adapte edilen bir düzen oluşturulmuştur. Sonuçta bu harç hardal sarısı ve taşların renkleri ile dengeli bir iç mekan dokusu kurulmuş olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemin katta, yemek odası, mutfak ve oturma alanı ile  bir açık alan bulunmaktadır. Birinci katta üç yatak odası ve iki banyo yer almaktadır. Levhalar gri sır ile boyanmış kil tonoz ile yapılmıştır. İkinci kattaki boşlukta doğal tepe ile ışığı ve Finisterre ve Carnota koyuna güzel manzaralı küçük bir teras konumlandırılmıştır. Taşa saygı mevcut yapı elemanlarını kurtarmak tasarımın ana fikridir. Bu anlayışla gerçek aydınlatma ve mobilya ile geçmiş tarihi yapı ögelerini birleştirmek, yeni bir şirin mekanlar yaratmak bu düzenlemenin yöntemi olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

Yer: Noutigos, Spain

Mimari: Dom Arquitectura | Pablo Serrano Elorduy
İç mimari: Blanca Elorduy
Yüzey: 202 m2
Fotoğraf: Victor Solis
Proje ismi: Noutigos’ta bir ev yebilemesi

Kaynak: www.arthitectural.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Örnek sayılabilecek bir tavır ve ders gibi yenileme. İstenilince neler yapılabiliyormuş işte örneği.

    serdar öztürk | 25 October 2015


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe