Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
TWA Terminali Otele Dönüşüyor
Share 2 October 2015

TWA Terminali bir otel olarak hayata geri dönüyor.On yıldan fazla zamandır boş oturan, hizmet dışında tutulan, aynı zamanda John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı olarak bilinen Idlewild Havaalanı’nınTWA terminali, idol haline gelmiş 60 mimari başyapıtından biridir.

 

 

 

 

 

 

Mimarlık tarihçileri bugünkü görünümü ile bu binanın tutulması böyle bir başyapıt için vandallık sayılmalıdır. Bu konuda bir çok tasarımcı tarafından önemli bir direniş gösterilmekteydi.   Mimarlar bu direnişleriyle 15 yıldır binanın güvende tutulmasını, elden çıkarılıp yıkılmasını engelledi.

 

 

 

Finlandiya doğumlu mimar Eero Saarinen tarafından tasarlanan  TWA Terminali, 1962 yılında tamamlandı. Bina 10.000 feet uzunluğunda yapılan pist üzerinde güzel manzaralı, toplantı alanları  ve 8 restoranı bulunan ile otele dönüşmek üzere. Tasarım önerisi haline getirilen “Jet Blue”  gerekli onaylardan sonra 505 odalı bir yapı projesi ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

Eero Saarinen dünyaca ünlü bu özel binası için “Binadaki bütün eğriler, tüm alanlardaki bütün eşyalar sağ ve  aşağı yönü işaretler, panolardan parmaklıklara kadar, chec-in bankoları bankoları binanın çizgileriyle eşleşen bir nitelikte idi. Her bölüm başka bir şekilde doğar ve her şeyi aynı biçimsel dünyaya ait olduğu gösteren şekilde  tasarlanmış bir hava içinde binanın içinde bulunan yolcuların yaşamasını istedim.”

 

 

 

 

 

Bu binayı görenler,  sanat  ürünü niteliğindeki bu olağanüstü çalışmanın 60 yılında kurulduğuna  inanmazlar.  Yapısal sistemleri, mimari tasarım, hem dış ve iç, sofistike, duygusal ve zihinsel görsel ve harika soyutlamanın sonucudur.

 

Kaynak:www.arc2o.com

Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Çok özel bir dönüşüm ve ayrıntılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bitmişini de yayınlamanızı rica ederim.

    Serdar Kaleci | 11 October 2015


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe