Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Beggars Rehabilitasyon Merkezi
Share 3 August 2015

Tasarım: D. Khrabsheh, A. Atia ve D. Muhaisen

Proje Ürdün’de sosyal bir mesele olan  dilencilik sorunu için kapsamlı ve radikal bir çözüm sağlamayı amaçlamaktadır.Bu sorun elbette sadece bir bina tasarımıyla çözülebilecek kapsamda değildir. Ancak, dilenciliği yaşam biçimi haline getirenlerin rehabilite edileceği bir merkezin kurulmasıyla soruna bir ölçüde çözüm bulunacağı inancıyla bir proje oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Teşvik edici üretken ve sağlıklı bir çevre oluşturma çabasıyla proje ilkeleri şu şekilde belirlenmiştir;

- Topluluk katılımının sağlanması.
- Aktivite yoluyla verimliliği ve yapılı çevreyi “üretken mimari”  modelle dönüştürme adımları,
- Ortak faaliyetler için alanlar sağlayarak dilencilikten getirilenleri üretme, ürünleri satma yoluyla yerel topluluk bileşeni haline getirme girişimi

-Toplumsal bilincin yükseltilmesi ve toplumsal aidiyetin arttırılması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu proje sosyal bir soruna mimari açıdan yaklaşımı ifade etmektedir.  Mimari çözüm oluşturmak için yol gösterici teorik çerçeve, konuyla ilgili olarak yapılmış olan analizler ve saha araştırmalarının sonucunda meydana getirildi.

Tasarımcılar bu yapıda ana faaliyet (üretim ve rehabilitasyon aktivitesi) olarak  görüp, bu yapı ve çevresindeki bahçe alanlarında bahçeciliği bir rehabilitasyon, toplumsal sorunların tedavisi olarak ele almışlardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Adı: ALTERASYON / Dilenciler Rehabilitasyon Merkezi
Proje : Ürdün  Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mezuniyet projesi

Proje ekibi:

- Dina Khrabsheh
– Alaa Atia
– Deyar Muhaisen
Danışman: Dr. Wael Al-Azhari

Kaynak: www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe