Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Buz Pisti
Share 23 July 2015

Tasarım:OBIA


OBIA, bir Bulgar tasarım firması olarak son günlerde Bansko Buz Pisti adlı varolan dağ kayak tesisini yenilemek için bir proje hazırladı. Tasarımcılar yerel kentsel karaktere çok daha uyumlu hale getirilen yeni bir bakış açısı sağlamak için özellikle binanın konfor seviyesi ve çevre yönlerini arttırmaya çalıştı.

 

 

Şeffaflık ilkesiyle bu tesisi çekirdek alanı ile görsel bir bağlantı oluşturarak sokaktaki halka buz pisti aktiviteleri hakkında bir belirti verecek şekilde insanların dikkatini çekmek için şeffaflığı bir unsur olarak kullanılmıştır. Burada özgün yapıdan, sadece ahşap kolonlar ve kirişler muhafaza edildi. Bunlar hafif şekilde tedavi edilerek yenilendi.

 

 

 

 

 

Tesisin içi şeffaf, camlı olarak düzenlenmiştir. Cam malzeme, kullanım gereklerine göre çeşitli bölümlede alanı ayırmak için iç duvar olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda buz üstü faaliyetlerin  halkın görebilmesi için mekan bir galeri olarak kullanılırken rahat  ve sıcaklığı korumak için etkili bir şekilde düzenlenmiştir.

 

 

 

 

 

Bu tasarımın diğer tüm yönlerine hakim olan en önemli unsur ön cepheye monte edilmiş kuru yaprak biçimli ahşap kafes cephe elemanlarıdır. Proje yol üzerinden kendini belli etmek, azami derecede dikkat çekmek için cadde tarafında yerleştirilen ahşap sistem bir pergola yapısı biçimindedir.

 

 

 

 

 

Cepheye hareket vermek amacıyla ahşap kafes açısal şekilde  oluşturulmuştur. Kuru yaprak şeklini andıran biçim bu kafes sistemle dizayn edilmiştir.  Ahşap elemanlar ritmik ve  açısal dönmeyle  kullanılırken dijital küçük bir hata mimar tarafından kullanılan bir terim oluşturulan hareket etkisini tanımlamak için optik bir hareket etkisi yaratmak için kullanılmıştır.

 

 

Genel olarak bu tasarımın ardındaki düşünce ve çaba övgüye değer. Aynı zamanda proje performansıyla iyi bir nokta yakalamıştır.

 

Mimari: OBIA
Yer: 2770 Bansko, Bulgaristan
Sorumlu Mimarlar: Nikolay Ostrev, Vladislav Ignatov
Alan: 336.0 m2
Proje Yılı: 2010
Fotoğraf: OBIA

 

Kaynak: www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe